Najczęstsze oszustwa na Allegro

Oszustwa na AllegroAllegro to serwis aukcyjny do którego dostęp ma praktycznie każdy. Sprzyja on przede wszystkim możliwości przeprowadzania transakcji i licytowania przedmiotów, jednak znajduje się także w centrum zainteresowania oszustów internetowych - tutaj pisałam  o najczęstszych oszustwach w internecie i metodach walki

Pomimo, że Allegro stara się dbać na bieżąco o zabezpieczenia serwisu i udoskonalać je - niektóre oszustwa mają związek przede wszystkim z zbyt szybkim działaniem internautów, czy zbyt dużą łatwowiernością, nieumiejętnym czytaniem prezentowanych opisów. Podstawowa wiedza dotycząca metod działania przestępców z pewnością ułatwi nam uniknięcie przykrej niespodzianki. 
 

Najczęstsze metody działań oszustów na Allegro

 1. Fałszywi sprzedający - problem dotyczy przede wszystkim sytuacji, gdy po wpłaceniu kwoty za towar, nie otrzymujemy go. Nierzadko oszuści nabierają na aukcje wiele osób, by później zniknąć z Allegro razem z zebranymi pieniędzmi. Allegro prowadzi jednak wiele form weryfikacji sprzedających i procedery takie są stosunkowo rzadko ostatnimi czasy stosowany.

  Niestety - nadal część internautów decyduje się na zakupy przedmiotów po okazyjnej cenie u sprzedających, którzy nie mogą poszczycić się chociażby komentarzami zadowolonych internautów. Przed dokonaniem transakcji warto zorientować się mniej więcej kim jest osoba, która sprzedaje określony towar i jakie można znaleźć o niej opinie. Opinie mogą być jednak podstawione przez "zaprzyjaźnionych allegrowiczów". Warto zwrócić zatem uwagę jak długo określony sprzedający funkcjonuje w serwisie. w przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze lepiej zdecydować się na przesyłkę "za pobraniem".
   
 2. Podszywanie się pod sprzedających - w tym przypadku oszuści wyszukiwali aukcje, które dobiegały końca i podszywali się pod sprzedających, przesyłając kupującym inne numery kont. Udający sprzedawców oszuści otrzymywali przelew za wylicytowany przedmiot na swoje konto, po czym znikali bez śladu. Był to na tyle częsty przypadek wśród społeczności Allegro, że postanowiono ograniczyć dostęp do informacji kto wylicytował dany przedmiot.

  Obecnie możemy zobaczyć jedynie pierwszą i ostatnią literkę loginu użytkownika Allegro. Sprzyja to anonimowości i uniemożliwia przechwycenie danych kupującego przez oszustów internetowych. Kupujący obawiający się, że ktoś może przesłać im nieprawidłowe numery kont mogą korzystać z opcji "płacę z Allegro", gdzie numerów konta nikt podmienić nie może. Inną opcją jest płatność za pobraniem, jednak wiąże się ona często z większym wydatkiem na dostawę przedmiotu. Niż przy tradycyjnym przelewie.
   
 3. Oszustwa nigeryjskie - podszywanie się pod tajemniczego kupującego z Nigerii zostało już na tyle nagłośnione, że nabranie na to oszustwo nie jest obecnie łatwe. Ale jeszcze do niedawna przestępcy internetowi podszywali się pod kupujących i oferowali dużo większą kwotę za wystawiony na Allegro przedmiot, niż wynosiła jego cena. Warunkiem uiszczenia większej kwoty było zakończenie aukcji przed zaznaczonym czasem jej trwania i szybkie przesłanie towaru. Przestępcy przesyłali za pośrednictwem poczty e-mail fałszywy dowód wpłaty środków finansowych za przedmiot i prosili o natychmiastową przesyłkę, gdyż twierdził, że bardzo zależy im na czasie.

  Niestety pieniądze nigdy nie docierały, a wysłanego przedmiotu nie można już było odzyskać. Allegro dostrzegło wagę problemu oszustw nigeryjskich i obecnie użytkownicy z Nigerii nie mogą zakładać nowych kont w serwisie. Jedynym sposobem na uniknięcie tego typu sytuacji jest wysyłanie przedmiotu dopiero po zaksięgowaniu wpłaty lub za pobraniem. Potwierdzenie wykonania przelewu można podrobić, szczególnie gdy wysyłamy tylko jego skan na pocztę elektroniczną. Również wysyłki poza granice kraju (a w szczególności poza granice Unii Europejskiej) należy traktować z należytą ostrożnością.
   
 4. Przechwytywanie konta przez oszustów - włamania na konta są częstym sposobem działania oszustów na Allegro. Włamując się na konto przestępca może kupić w naszym imieniu przedmioty, a nawet dokonywać fikcyjnych sprzedaży. Podszywając się pod nas przestępcy wystawiają w naszym imieniu przedmioty i pobierają za nie należność na swoje konto. Oczywiście towaru nigdy nie wysyłają.

  Często użytkownicy Allegro "zachęcają" przestępców do włamań bardzo prostymi hasłami. Konieczne jest stosowanie na swoim komputerze oprogramowania antywirusowego i antyszpiegowskiego. Unikajmy również logowania się na nieznanych komputerach (na przykład w kafejkach komputerowych), gdyż nie wiemy jakie programy są tam zainstalowane.
   
 5. Wprowadzające w błąd opisy - zdarzają się przypadku, gdy kupujący szybko klika opcję zakupu przedmiotu, zanim dokładnie zapozna się z opisem aukcji. Może na przykład kupić zdjęcie telefonu, zamiast telefonu - przez swoje niedopatrzenie. Problem pojawi się, gdy za to zdjęcie przyjdzie mu zapłacić kilkaset złotych. Gdy dodatkowo przedmiot wystawiony był w prawidłowej kategorii (fotografia, a nie telefony) to ciężko będzie nam wybrnąć bez strat finansowych z tej sytuacji.

 

Autor: Agnieszka

Komentarze

Cytuj waldemar kiepski 2013-06-19
Bardzo interesujący i porszujący do płaczu artykuł.
Cytuj bznio71 2013-09-02
Niedawno próbowano naciągnąć mnie na metodę nigeryjską z tym, że kupiec był z Londynu, kupił po dość wygórowanej cenie iphona5 i przysłał mi na maila potwierdzenie z banku że złożył dyspozycję przelewu do swego banku a w tej dyspozycji napisane było że pieniądze wpłyną na moje konto gdy prześlę link do śledzenia przesyłki. Wydało mi się to podejrzane, więc poczytałem o oszustwach na allegro i nie dałem si okpić. Także radzę - uważajcie!
Cytuj K 2014-03-27
Właśnie ktoś próbowal oszukać mnie w ten sam sposób, ale się nie udało bo metoda jest zbyt bezczelna. Przyznaję jednak, że ktoś mniej czujny i latwowierny zrobiłby o co proszą oszuści bo na tzw. "chłopski rozum” to wszystko można jakoś sobie wytłumaczyć.
Cytuj indigo 2015-06-22
Allegro stara się jedynie o jak największe pieniądze mając gdzieś opinie o nich. Gdyby się starało to by nie było sprzedających z 300 negatywami. Ale to są dojne krowy więc się ich trzyma. Zresztą przecież oni sami się ukrywają. A jedyny kontakt to przez utworzenie głupiego sporu i to nie z nimi tylko z sprzedającym i oni się śmieją. Kupiłem od SZYMON2244 przystawkę dremel 330 zwróciłem uwagę że oszukuje opisem w aukcja ale on to olewa i dalej sprzedaje.Nie chcę zwracać bo nie otrzymam pieniędzy od sprzedającego. Oszuści buszują a z allegro brak kontaktu,
Cytuj KRAKUS1313 2016-05-15
Chcialbym wszystkich ostrzec przed kupowaniem monet - srebrnych i zlotych - na ALLEGRO poniewaz 99% to OSZUSCI. Wiecej na ten temat napisze w moje urodziny 24 maja podajac nazwiska ,telefony i adressy OSZUSTOW. JB
Cytuj MIkeway 2016-11-04
Ciagle pojawiaja sie jakies nowe metody oszustwa. Opisalem przypadek, ktory mnie spotkal: http://www.mikeway.pl/jak-uniknalem-oszustwa-na-allegro/

Twój komentarz

Nick *
E-mail *
Komentarz *

Zobacz także

Używamy Cookies. Więcej w Prywatności. Używamy Cookies

Newsletter
Nowości na blogu, życzenia na święta .. generalnie co u nas słychać :)
Name
Email
 
Akceptuję politykę prywatności.