Bateria w Samsung Nexus - jak optymalnie skonfigurować

Bateria w Samsung NexusTo, że smartphone'y to fajne telefony wie każdy kto w ostatnim czasu zakupił nowy telefon. Stały się one fantastycznym przyjacielem ułatwiającym codzienne życie, nie rzadko zastępując laptop'a, a te z ekranami powyżej 4" bez problemu zastępują tablet. Można powiedzieć że najnowsze smartphone'y to już całkiem dojrzałe telefony, a najnowsza wersja Android'a - 4.0 Ice Cream Sandwich w surowej wersji lub z dowolną nakładką HTC prezentuje się znakomicie dostarczając pozytywnych wrażeń.

Co nie zmieniło się od pierwszego telefonu z Androidem czyli HTC G1 to baterie, które mimo coraz większych pojemności, wraz ze wzrostem wielkości ekranów wciąż zmuszają nas do regularnego sięgania po kabel .. ładowarki lub USB.

Po zakupie telefonu, to czego z reguły boimy się najczęściej to czas jego pracy na baterii, zwłaszcza jeśli dużo dzwonimy albo przebywamy długo poza zasięgiem ładowania telefonu.

Nexus to obok Galaxy S III jeden z ostatnich modeli Samsunga. O tym jak fajny jest to telefon przeczytamy w zestawieniu najnowszych smartphone'ów - Nexus, Galaxy S III, One X czy iPhone 4S - który telefon wybrać.

W przypadku Samsung'a Nexus pojemność baterii wypada przeciętnie, bo jest to zaledwie 1750 mAh. Na tle innych najnowszych smartphone'ów jak HTC One X z baterią 1800 mAh czy Samsung Galaxy S III z baterią 2100 mAh! Nexus wypada stosunkowo słabo. 

Zatem co zrobić aby nasz Nexus pozwalał na pracę dłużej niż 1 dzień?

I sposób - wymiana bateriiSamsung Nexus

Standardową baterię można wymienić na większą - np. 2100 mAh a nawet 4000 mAh! jednak aby z nich skorzystać, pomijając dodatkowy wydatek, będziemy zmuszeni do wymiany tylne obudowy telefonu gdyż większe baterie mają gabaryty proporcjonalne do swoich pojemności. Zatem zmieniając baterię na większą musimy pamiętać że nasz smukły, zgrabny telefon stanie się cegłą jak telefony sprzed 10 lat. Do tego dochodzi wydatek ok 350 zł w przypadku baterii 4000 mAh.

II sposób - optymalizacja telefonu

Jeśli jednak nie chcemy zamieniać wyglądu naszego telefonu w dinozaura, co jest jak najbardziej uzasadnione, gdyż wygląd Nexus'a jest naprawdę fantastyczny, możemy wykonać kilka działań które zwiększą wydajność standardowej baterii. 

Ważne! Baterii w nowych telefonach nie należy formatować i nie należy dopuszczać do całkowitego ich rozładowania gdyż niekorzystnie wypływa to na ich działanie.

 1. Tryb 2G - w ustawieniach telefonu włącz tryb 2G, z 3G i tak mało kto z nas korzysta.

 2. WIFI, Bluetooth, GPS, Synchronizacja - na pulpicie wyłączamy wszystkie opcje z których aktualnie nie korzystamy i włączamy w momencie kiedy ich potrzebujemy.

 3. Google Play - wyłączamy automatyczne sprawdzanie aktualizacji, automatyczne aktualizacje programów oraz aktualizację wyłącznie poprzez WIFI - aplikacje aktualizujemy samodzielnie w dowolnym momencie.

 4. Battery Doctor Saver - instalujemy darmową aplikację do optymalizacji baterii i systemu.

 5. Watchdog - instalujemy darmową aplikację do optymalizacji baterii i systemu.

 6. Battery Widget - instalujemy darmową ikonkę stanu baterii.

 7. Ładowanie - ładujemy telefon w momencie kiedy Battery Widget, lub systemowa bateria wskazuje poniżej 20%, non stop do pełnego naładowania bez przerywania.

 8. Podświetlanie ekranu -  ustawiamy na automatyczny.

 9. Aplikacje w tle - nie zostawiamy nigdy aplikacji działających w tle, które łączą się z internetem i sprawdzają statusy, powiadomienia itp. np. Gadu-Gadu, Skype, Talk

 10. Odblokowywanie ekranu - korzystamy ze standardowego, nie używamy rozpoznawania twarzy.

Dodatkowe ważne odkrycie

Przez przypadek odkryłem jeszcze jedną rzecz, która poważnie wpłynęła na czas pracy na baterii. Pewnej nocy ładowałem telefon przez USB na wyłączonym komputerze. Telefon podpiąłem oczywiście gdy bateria miała ok 15% czyli poniżej zalecanych 20%.

Po tym ładowaniu telefon wytrzymał kilka dni co było dla mnie szokiem. Sprawdziłem to bliżej i okazuje się że ładowanie z wyłączonego komputera trwa dokładnie aż 3.5h! w przeciwieństwie do standardowej ładowarki która ładuje telefon w ok godzinę. Zakładam, że działa to tak samo jak z akumulatorami samochodowymi, dla których korzystniejsze jest ładowanie dłużej niższym prądem.

Dlatego aktualnie telefon ładuje zawsze w nocy podpinając go do USB wyłączonego komputera.

Osiągi baterii Nexus'a po optymalizacji

Po takiej optymalizacji telefon jest w stanie działać:

 • 3 dni - jeśli mało dzwonimy i nie korzystamy z internetu i gier

 • 2 dni jeśli dzwonimy umiarkowanie i korzystamy ok 2h dziennie z internetu przez GSM

 • 1 dzień - jeśli sporo dzwonimy i korzystamy z GPSa przez cały dzień na baterii

 • Przez noc stan baterii w stanie spoczynku spada o ok 1-2%.

Są to bardzo zadowalające wyniki jak na telefon o tak dużym ekranie i baterii tylko 1750 mAh. 

Jeśli masz jakieś uwagi lub inne pomysły jak wydłużyć czas pracy na baterii - dodaj swój komentarz poniżej.

 

Komentarze

Cytuj zet 2012-08-31
Baterii w żadnym telefonie nie należy FORMATOWAĆ! Można je najwyżej w niektórych urządzeniach FORMOWAĆ. Formatuje się np. dysk twardy komputera.
Cytuj dnsnex 2012-10-05
Gdy chce ładować mojego nexus na wyłączonym komputerze to wgl. Sie nie chce ladowac jak to zmienic.
Cytuj LG 2012-10-14
„Gdy chce ładować mojego nexus na wyłączonym komputerze to wgl. Sie nie chce ladowac jak to zmienic. ”
Jeśli telefon się nie chce ładować to proponuję sprawdzić inne łącze USB, czasami nie wszystkie łącza się zasilane, zwłaszcza w laptopach.

Twój komentarz

Nick *
E-mail *
Komentarz *

Zobacz także

4 aplikacje na Androida dla fotografa z DSLR

Fotografia to Twoje hobby? Używasz lustrzanki i telefonu z Androidem? A może masz tablet i nie wiesz jak go sensownie wykorzystać? Przeczytaj o 4 aplikacjach bez których nie będziesz się mógł wkrótce obyć.

Używamy Cookies. Więcej w Prywatności. Używamy Cookies

Newsletter
Nowości na blogu, życzenia na święta .. generalnie co u nas słychać :)
Name
Email
 
Akceptuję politykę prywatności.