Całkiem nowa reklama - gdzie spot reklamowy czuje się równie dobrze, jak w telewizji

Całkiem nowa reklamaKażdy sprawny przedsiębiorca wie, że reklama jest dźwignią handlu – czytamy też badania, że reklama trafia do odbiorców najskuteczniej, kiedy korzystamy z materiałów filmowych: animacji albo spotów reklamowych. Niestety, wszyscy wiemy, że reklama w sieciach telewizyjnych, szczególnie w porze największej oglądalności, podczas wydarzeń sportowych albo kulturalnych w największych sieciach telewizyjnych stoi poza zasięgiem przedsiębiorcy. Przynajmniej bez ogromnych nakładów finansowych i inwestycji w czas antenowy.

Szczęśliwie, tradycyjne media przestały wieść prym wśród kanałów, z których możemy korzystać reklamując swoją markę. Nasz spot nie musi się pojawiać po wieczornych wiadomościach w publicznym kanale telewizyjnym, żeby trafić do odbiorców, na których nam zależy. Nie musimy planować emisji wiele miesięcy wcześniej, a nasza kreacja nie podlega aż tak dużym obostrzeniom, jak te kierowane do telewizji.
Naturalną pierwszą myślą przy poszukiwaniu dobrej alternatywy dla reklamy telewizyjnej jest oczywiście Youtube. Rosnąca popularność tego kanału pozwoliła mu urosnąć do rangi osobnego medium ze swoją specyfiką treści, a co za tym idzie, swoją specyfiką reklamy. Nic dziwnego: Codziennie Youtube wyświetlany jest ponad miliard razy.

Jak reklamować się na Youtube? Oprócz standardowych bannerów umieszczanych na odtwarzanych filmach oraz obok, mamy dostęp do formatów filmowych: nasz spot reklamowy może zostać wyemitowany przed oglądanym przez użytkownika klipem. Jeżeli przygotowany przez nas spot jest interesujący i angażujący, być może sam poradzi sobie na Youtube i stanie się hitem na miarę kampanii Old Spice, która na Youtube została obejrzana ponad 50 milionów razy.

Kiedy zamkniemy już naszą zakładkę z Youtube, kolejną rzeczą, którą zobaczymy będzie prawdopodobnie Facebook. Dziś korzysta z niego praktycznie każdy, trudno znaleźć kogoś kto nie zagląda tam chociaż raz na jakiś czas – dlatego doskonale sprawdza się jako medium reklamowe.
Prowadzenie standardowej strony dla marki to tylko jeden ze sposobów reklamy. Facebook pozwala nam na „przerwy reklamowe” i podobnie jak w telewizji, daje możliwość przerywania interakcji z portalem filmem reklamowym wyświetlanym na tablicy odbiorcy. Szerokie możliwości personalizacji pozwalają dokładnie określić kto, kiedy i jak często będzie oglądał nasz film reklamowy, dając Facebookowi przewagę nad tradycyjną telewizją. Dodatkową zaletą takich kampanii jest możliwość zintegrowania jej z działaniami marki na Facebooku, co pozwoli na szybkie zangażowanie zainteresowanego odbiorcy i przekształcenie go w klienta naszej firmy.

Podobną specyfikę mają kampanie reklamowe przeprowadzane na Instagramie – portalu, który pozwala dzielić się ze znajomymi zdjęciami. Portal zdominowany przede wszystkim przez kobiece grupy docelowe to znakomite miejsce dla marek modowych, tych, które kierują swoją ofertę do młodych kobiet. Dodatkową zaletą Instagrama jest fakt, że od niedawna kampanię reklamową na Instagramie można uruchomić, korzystając tylko z Facebooka, bez konieczności zakładania konta na samym portalu.

Kolejnym, stosunkowo nowym, jeszcze nieodkrytym przez polskie marki środowiskiem reklamowym jest Snapchat. Aplikacja, służąc do przesyłania swoim znajomym zdjęć i krótkich wiadomości filmowych, które można odtworzyć tylko raz, zdobyła na świecie już ponad sto milionów użytkowników. Jako medium reklamowe, Snapchat pozwala na bardzo dokładne dopasowanie emisji reklamy do lokalizacji odbiorcy. Pozwala to docierać do klientów, którzy znajdują się dokładnie tam, gdzie chcemy – na przykład w naszym sklepie albo jego okolicach.

Innym, odrobinę niespodziewanym medium, które stało się pełnoprawnym kanałem reklamowym jest Twitch. Strona, która pozornie jest tylko portalem pozwalającym na dzielenie się rozgrywką z gier komputerowych, stała się jednym z najpopularniejszych e-sportowych punktów Internetu. Światowe finały rozgrywek w takich grach jak League of Legends albo Poker Stars przyciągają przed ekrany miliony widzów. Wyemitowanie spotu, który trafi do rzeszy obiorców porównywalnej z widzami największych telewizyjnych wydarzeń sportowych jest proste i szybkie. Nasz spot trafi co prawda głównie do młodych mężczyzn, ale to wkrótce może się zmienić. Twitch zaczyna otwierać się na transmisje z koncertów, co pozwoli mu zdywersyfikować bazę swoich widzów, więc rozszerzy grupy docelowe, do których będą mieli dostęp reklamodawcy.

Nowe, ekscytujące sposoby na reklamę powstają praktycznie codziennie. Niektóre , tak jak Vine – portal pozwalający na dzielenie się ośmiosekundowymi filmami – są gwiazdami jednego sezonu i znikają równie szybko, jak się pojawiły. Inne, tak, jak Facebook, zostają z nami na lata, ciągle ewoluując, dając coraz więcej możliwości.

Co będzie kolejnym reklamowym Złotym Graalem? Który z raczkujących portali odmieni oblicze branży? Czy będzie to Blab – pozwalający na wielostronne wideokonferencje? A może Yik Yak, platforma służąca do anonimowej komunikacji z osobami znajdującymi się tam, gdzie my? Trudno dziś spekulować, ale na pewno warto trzymać rękę na pulsie. Być może w kolejnym artykule za kilka lat, to właśnie Twoja marka będzie przykładem spektakularnego sukcesu w nowych mediach reklamowych!

Komentarze

Twój komentarz

Nick *
E-mail *
Komentarz *

Zobacz także

Czy Jobs byłby za ACTA

Gdyby żył - jakie byłoby stanowisko Steve'a Jobsa w sprawie ACTA. Polemika nad osobowością największego reformatora branży IT oraz podobieństwami i różnicami z ACTA

Używamy Cookies. Więcej w Prywatności. Używamy Cookies

Newsletter
Nowości na blogu, życzenia na święta .. generalnie co u nas słychać :)
Name
Email
 
Akceptuję politykę prywatności.