Wirus Weelsof - nowe niebezpieczeństwo dla komputerów

Wirus Weelsof atakuje komputeryW Internecie pojawiła się kolejna odmiana wirusa Weelsof, który blokuje internautom dostęp do komputerów. Za ściągnięcie blokady żądane jest uiszczenie odpowiedniej kwoty - 100 euro lub 500 zł. Jednak nawet zapłacenie tej sumy nie pomaga - komputera nie można samodzielnie uruchomić.

 

Czym jest Weelsof

Omawiane złośliwe oprogramowanie to rodzaj ransomware. Wirus ten w momencie, gdy dostaje się do atakowanego komputera, blokuje jego zasoby. Najczęściej trafia tam poprzez wykorzystanie określonych luk w niezaktualizowanych programach. Przesyłany przez cyberprzestępców, którzy są twórcami wirusa komunikat twierdzi, że komputer zablokowany zostaje na żądanie Policji, w wyniku przeprowadzania kontroli treści w sieci. Pojawiają się coraz groźniejsze modyfikację tego wirusa, które ciężko jest samodzielnie usunąć, a blokada nie jest ściągana nawet po zapłaceniu cyberprzestępcom żądanego "okupu". Wprowadzony wirus ma na celu wprowadzenie w błąd i oszukanie jak największej liczby zdezorientowanych internautów, którzy chcą jak najszybciej odzyskać dostęp do zasobów swojego komputera.

Jak walczyć z Weelsof

Spróbować można uruchomić komputer w awaryjnym trybie z wierszem polecenia. W ten sposób możliwe będzie pominięcie startu wirusa. Następnie konieczne będzie zastosowanie bezpłatnego narzędzia do zbadania systemu po to, aby wykryć i zlikwidować złośliwe oprogramowanie. Druga opcją rozwiązania problemu będzie uruchomienie komputera przy wykorzystaniu tak zwanej płyty ratunkowej programu antywirusowego. Zawiera ona opcjonalny system operacyjny. Dzięki wykorzystaniu tej płyty będzie można przeskanować dyski w celu odszukania złośliwego oprogramowania.

Osoby, które nie są przekonane, że samodzielnie będą potrafiły wykonać te operacje powinny bezzwłocznie udać się do profesjonalnego serwisu komputerowego, aby uzyskać pomoc i odzyskać dostęp do zasobów swojego komputera. Jak w przypadku większości wirusów kluczową zasadą unikania złośliwego oprogramowania jest tutaj profilaktyka. Warto na bieżąco dokonywać aktualizacji systemu, a także używać odpowiednich programów antywirusowych i antyszpiegowskich.

Wirus Weelsof atakuje od maja 2012 roku i wprowadził już w błąd niemałą część internautów. Dają się oni nabrać na działania cyberprzestępców przede wszystkim dlatego, że cała akcja sprawia wrażenie profesjonalnej - zablokowanie komputera poprzedzone jest wyświetleniem komunikatu, pojawia się logo Policji i konkretna opcja odblokowania komputera po uiszczeniu opłaty. Zachowując jednak zdrowy rozsądek unikniemy stania się ofiarą oszustów - przede wszystkim musimy mieć świadomość, że stosowane przez hakerów metody nie byłyby możliwe do zastosowania przez Policję. Z drugiej strony - warto systematycznie dbać o zabezpieczenia swojego komputera, gdyż metody stosowane przez cyberprzestępców wykorzystają każdą lukę i wszelkie ułatwienia ataku.

 

Autor: Agnieszka

Komentarze

Cytuj yammi 2013-04-17
miałem go! ściągnąłem F-Secure Security - wykrył i się go pozbył. Wersja programu jest darmowa przez 30 dni!

Twój komentarz

Nick *
E-mail *
Komentarz *

Zobacz także

Używamy Cookies. Więcej w Prywatności. Używamy Cookies

Newsletter
Nowości na blogu, życzenia na święta .. generalnie co u nas słychać :)
Name
Email
 
Akceptuję politykę prywatności.