Najczęstsze oszustwa na Allegro

Oszustwa na AllegroAllegro to serwis aukcyjny do którego dostęp ma praktycznie każdy. Sprzyja on przede wszystkim możliwości przeprowadzania transakcji i licytowania przedmiotów, jednak znajduje się także w centrum zainteresowania oszustów internetowych - tutaj pisałam  o najczęstszych oszustwach w internecie i metodach walki

Pomimo, że Allegro stara się dbać na bieżąco o zabezpieczenia serwisu i udoskonalać je - niektóre oszustwa mają związek przede wszystkim z zbyt szybkim działaniem internautów, czy zbyt dużą łatwowiernością, nieumiejętnym czytaniem prezentowanych opisów. Podstawowa wiedza dotycząca metod działania przestępców z pewnością ułatwi nam uniknięcie przykrej niespodzianki. 
 

Najczęstsze metody działań oszustów na Allegro

 1. Fałszywi sprzedający - problem dotyczy przede wszystkim sytuacji, gdy po wpłaceniu kwoty za towar, nie otrzymujemy go. Nierzadko oszuści nabierają na aukcje wiele osób, by później zniknąć z Allegro razem z zebranymi pieniędzmi. Allegro prowadzi jednak wiele form weryfikacji sprzedających i procedery takie są stosunkowo rzadko ostatnimi czasy stosowany.

  Niestety - nadal część internautów decyduje się na zakupy przedmiotów po okazyjnej cenie u sprzedających, którzy nie mogą poszczycić się chociażby komentarzami zadowolonych internautów. Przed dokonaniem transakcji warto zorientować się mniej więcej kim jest osoba, która sprzedaje określony towar i jakie można znaleźć o niej opinie. Opinie mogą być jednak podstawione przez "zaprzyjaźnionych allegrowiczów". Warto zwrócić zatem uwagę jak długo określony sprzedający funkcjonuje w serwisie. w przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze lepiej zdecydować się na przesyłkę "za pobraniem".
   
 2. Podszywanie się pod sprzedających - w tym przypadku oszuści wyszukiwali aukcje, które dobiegały końca i podszywali się pod sprzedających, przesyłając kupującym inne numery kont. Udający sprzedawców oszuści otrzymywali przelew za wylicytowany przedmiot na swoje konto, po czym znikali bez śladu. Był to na tyle częsty przypadek wśród społeczności Allegro, że postanowiono ograniczyć dostęp do informacji kto wylicytował dany przedmiot.

  Obecnie możemy zobaczyć jedynie pierwszą i ostatnią literkę loginu użytkownika Allegro. Sprzyja to anonimowości i uniemożliwia przechwycenie danych kupującego przez oszustów internetowych. Kupujący obawiający się, że ktoś może przesłać im nieprawidłowe numery kont mogą korzystać z opcji "płacę z Allegro", gdzie numerów konta nikt podmienić nie może. Inną opcją jest płatność za pobraniem, jednak wiąże się ona często z większym wydatkiem na dostawę przedmiotu. Niż przy tradycyjnym przelewie.
   
 3. Oszustwa nigeryjskie - podszywanie się pod tajemniczego kupującego z Nigerii zostało już na tyle nagłośnione, że nabranie na to oszustwo nie jest obecnie łatwe. Ale jeszcze do niedawna przestępcy internetowi podszywali się pod kupujących i oferowali dużo większą kwotę za wystawiony na Allegro przedmiot, niż wynosiła jego cena. Warunkiem uiszczenia większej kwoty było zakończenie aukcji przed zaznaczonym czasem jej trwania i szybkie przesłanie towaru. Przestępcy przesyłali za pośrednictwem poczty e-mail fałszywy dowód wpłaty środków finansowych za przedmiot i prosili o natychmiastową przesyłkę, gdyż twierdził, że bardzo zależy im na czasie.

  Niestety pieniądze nigdy nie docierały, a wysłanego przedmiotu nie można już było odzyskać. Allegro dostrzegło wagę problemu oszustw nigeryjskich i obecnie użytkownicy z Nigerii nie mogą zakładać nowych kont w serwisie. Jedynym sposobem na uniknięcie tego typu sytuacji jest wysyłanie przedmiotu dopiero po zaksięgowaniu wpłaty lub za pobraniem. Potwierdzenie wykonania przelewu można podrobić, szczególnie gdy wysyłamy tylko jego skan na pocztę elektroniczną. Również wysyłki poza granice kraju (a w szczególności poza granice Unii Europejskiej) należy traktować z należytą ostrożnością.
   
 4. Przechwytywanie konta przez oszustów - włamania na konta są częstym sposobem działania oszustów na Allegro. Włamując się na konto przestępca może kupić w naszym imieniu przedmioty, a nawet dokonywać fikcyjnych sprzedaży. Podszywając się pod nas przestępcy wystawiają w naszym imieniu przedmioty i pobierają za nie należność na swoje konto. Oczywiście towaru nigdy nie wysyłają.

  Często użytkownicy Allegro "zachęcają" przestępców do włamań bardzo prostymi hasłami. Konieczne jest stosowanie na swoim komputerze oprogramowania antywirusowego i antyszpiegowskiego. Unikajmy również logowania się na nieznanych komputerach (na przykład w kafejkach komputerowych), gdyż nie wiemy jakie programy są tam zainstalowane.
   
 5. Wprowadzające w błąd opisy - zdarzają się przypadku, gdy kupujący szybko klika opcję zakupu przedmiotu, zanim dokładnie zapozna się z opisem aukcji. Może na przykład kupić zdjęcie telefonu, zamiast telefonu - przez swoje niedopatrzenie. Problem pojawi się, gdy za to zdjęcie przyjdzie mu zapłacić kilkaset złotych. Gdy dodatkowo przedmiot wystawiony był w prawidłowej kategorii (fotografia, a nie telefony) to ciężko będzie nam wybrnąć bez strat finansowych z tej sytuacji.

 

Autor: Agnieszka

Komentarze

Cytuj waldemar kiepski 2013-06-19
Bardzo interesujący i porszujący do płaczu artykuł.
Cytuj bznio71 2013-09-02
Niedawno próbowano naciągnąć mnie na metodę nigeryjską z tym, że kupiec był z Londynu, kupił po dość wygórowanej cenie iphona5 i przysłał mi na maila potwierdzenie z banku że złożył dyspozycję przelewu do swego banku a w tej dyspozycji napisane było że pieniądze wpłyną na moje konto gdy prześlę link do śledzenia przesyłki. Wydało mi się to podejrzane, więc poczytałem o oszustwach na allegro i nie dałem si okpić. Także radzę - uważajcie!
Cytuj K 2014-03-27
Właśnie ktoś próbowal oszukać mnie w ten sam sposób, ale się nie udało bo metoda jest zbyt bezczelna. Przyznaję jednak, że ktoś mniej czujny i latwowierny zrobiłby o co proszą oszuści bo na tzw. "chłopski rozum” to wszystko można jakoś sobie wytłumaczyć.
Cytuj indigo 2015-06-22
Allegro stara się jedynie o jak największe pieniądze mając gdzieś opinie o nich. Gdyby się starało to by nie było sprzedających z 300 negatywami. Ale to są dojne krowy więc się ich trzyma. Zresztą przecież oni sami się ukrywają. A jedyny kontakt to przez utworzenie głupiego sporu i to nie z nimi tylko z sprzedającym i oni się śmieją. Kupiłem od SZYMON2244 przystawkę dremel 330 zwróciłem uwagę że oszukuje opisem w aukcja ale on to olewa i dalej sprzedaje.Nie chcę zwracać bo nie otrzymam pieniędzy od sprzedającego. Oszuści buszują a z allegro brak kontaktu,
Cytuj KRAKUS1313 2016-05-15
Chcialbym wszystkich ostrzec przed kupowaniem monet - srebrnych i zlotych - na ALLEGRO poniewaz 99% to OSZUSCI. Wiecej na ten temat napisze w moje urodziny 24 maja podajac nazwiska ,telefony i adressy OSZUSTOW. JB
Cytuj MIkeway 2016-11-04
Ciagle pojawiaja sie jakies nowe metody oszustwa. Opisalem przypadek, ktory mnie spotkal: http://www.mikeway.pl/jak-uniknalem-oszustwa-na-allegro/
Cytuj głest 2018-03-21
Dziękuję za artykuł, dzięki niemu wiem jak ostrożnie zachować się w sprawie interesującej mnie oferty sprzedającego, który nie budzi zaufania (ale za to ma towar, który nie często się zdarza). A co do "(...) ciężko będzie nam wybrnąć bez strat finansowych z tej sytuacji.", warto pamiętać o podstawowej zasadzie - dopóki trzymasz pieniądze, jesteś panem sytuacji :) Korzystając z Allegro (i podobnych) kupujący nie jest prawnie zobowiązany do uiszczenia płatności tylko dlatego, że kliknął "kupuję" lub "wygrał" aukcję - w razie stwierdzenia że towar nie jest tym czego oczekujemy lepiej nie zapłacić. Lepiej zaryzykować, że nam pogrożą palcem niż stracić pieniądze.
Cytuj jz69 2019-05-20
witam tydzień temu znalazłem na allegro koparko -ładowarkę volvo dobra cena ,stan postanowiłem zakupić po kontakcie z sprzedającym otrzymałem umowę do podpisu no i koparka ruszyła z Hiszpanii do mnie po dwóch dniach otrzymałem fakturę od ALLEGRO [Z FAŁSZOWANA]z programu ochrony kupujących oryginalne pieczątki logo Allegro oczywiście konto oszusta dlatego uważajcie dziś znalazłem na allegro dwie koparki tego samego oszusta a allegro nic z tym nie robi pozdrawiam
Cytuj EX-DEX 2020-02-20
to nie oszuści ludzie !! to allegro jest bramka i molochem prawnym chroniącym oszustów ,od wyłudzania vatu, i sprzedaży rzeczy wyłudzonych to oni udostępniają sprzedaż nowych rzeczy bez vat i dają taka możliwość specjalnie od lat zatrważając takie furtki pobierając za to prowizję,to cała machinacja allegro - dlaczego ABW czy NIK tego nie widzi?? to czyste wyprowadzanie pieniędzy w miliardach na oczach wszystkich trwa od powstania allegro ,nawet dla zmyłki zaczęli sprzedawać swój towar bez zarobku aby zatuszować sprzedaż bez vat!! dobrym przykładem jest gość o niku best cena 6lat pompowania vatu,a takich jest setki oni płacą prowizję i jest okey,prokurator z UC powinni zabezpieczyć konta allegro i puścić ten twór afrykański z torbami bo już wstecz nie odzyskają miliardów vatu
Cytuj JS 2020-06-17
Cześć, Ja miałam sytuację z oszustwem już kilka razy. Na sprzedaż wystawiłam używany stół z krzesłami bardzo dobrej jakości. Z powodu,że przedmiot był używany, chcę tylko 20% wartości początkowej. Zgłaszają się do mnie ludzie ,,zainteresowani zakupem" z Moskwy, Środkowej Afryki i Londynu. W ogłoszeniu napisałam wyraźnie, że odbiór wyłącznie osobisty, po ówczesnym sprawdzeniu produktu. Ci, kupujący proszą o podanie numeru paypal i chcą wysłać swojego kuriera do mnie. Na czym polega oszustwo? Gdzie jest haczyk ? Będę wdzięczna za odpowiedź.
Cytuj karpikwml 2021-01-30
Wystawiłem kilka miesiecy temu auto na allegro zapłaciłem od razu przelewem .oferta na 14 dni koszt 24 z groszami .Po kilku miesiacach przyszło pismo o zaleganiu dwókrotnej kwoty za wystawiene ogłoszenie .Dla świetego spokoju zapłaciłem mysląc że jest po sprawie.Wczoraj dostaje pisemko od allegro że zalegam 24,90 z grożbą postepowania sadowego.ewidentna próba wyłudzenia forsy. dlatego oczekuje ż e w ciagu 7 dni allegro zwróci mi niesłusznie pobrana kwote 49,80 gr oraz przeprosi .W innym przypadku sprawe przekazuje córce która jest przwnikiem .Nowakowski Andrzej login karpikwml.

Twój komentarz

Nick *
E-mail *
Komentarz *

Zobacz także

Używamy Cookies, które będą zamieszczane w Twoim komputerze. Więcej w Polityce Prywatności. - więcej

Drogi użytkowniku,

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku (RODO), informuję że:

 • Twoje dane osobowe nie będą przekazywane odbiorcom.

 • Twoje dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani organizacji międzynarodowych.

 • Przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

 • Posiadasz prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, a także do przenoszenia swoich danych osobowych tj. do otrzymania od administratora Pani/Pana danych osobowych, w ustrukturyzowanym powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego.

 • Masz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych, gdy uznasz, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku (RODO).

 • Twoje dane osobowe będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany, nie będą podlegały profilowaniu.

 • Administratorem danych jest Jan Nowak z którym można się skontaktować pod adresem info@heuristic.pl.
   

Pliki Cookies

Na naszych stronach używamy technologii, takich jak pliki cookie, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach i w Internecie. Pragniemy zapoznać Cię ze szczegółami stosowanych przez nas technologii oraz z przepisami, które niebawem wejdą w życie, tak aby dać Ci pełną wiedzę i komfort w korzystaniu z naszych serwisów internetowych. Zapoznaj się z poniższymi informacjami przed przejściem do serwisu. Klikając przycisk „przejdź do serwisu” lub zamykając to okno zgadzasz się na postanowienia zawarte poniżej.

RODO

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako „RODO”). RODO obowiązywać będzie w identycznym zakresie we wszystkich krajach Unii Europejskiej, a więc także w Polsce i wprowadza szereg zmian w zasadach regulujących przetwarzanie danych osobowych.

Czym są dane osobowe

Dane osobowe to, zgodnie z RODO, informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. W przypadku korzystania z naszego serwisu takimi danymi są np. adres e-mail, adres IP, a w przypadku wysłania zapytania - imię i nazwisko. Dane osobowe mogą być zapisywane w plikach cookies lub podobnych technologiach (np. local storage) instalowanych przez nas na naszej stronie i urządzeniach, których używasz podczas korzystania z naszych usług.

Podstawa i cel przetwarzania

Przetwarzanie danych osobowych wymaga podstawy prawnej. RODO przewiduje kilka rodzajów takich podstaw prawnych dla przetwarzania danych, a w przypadkach korzystania z naszych usług wystąpią, co do zasady trzy z nich:

 • Niezbędność przetwarzania do zawarcia lub wykonania umowy, której jesteś stroną. Umowa to, w naszym przypadku, regulamin danej usługi. Jeśli zatem zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z naszym serwisem w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy. Bez tej możliwości nie bylibyśmy w stanie zapewnić Ci usługi, a Ty nie mógłbyś z niej korzystać.

 • Niezbędność przetwarzania do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią. Ta podstawa przetwarzania danych dotyczy przypadków, gdy ich przetwarzanie jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi, dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

 • Twoja dobrowolna zgoda. Jest potrzebna głównie w przypadku, gdy usługi marketingowe dostarczają Ci podmioty trzecie oraz gdy to my świadczymy takie usługi dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele muszą mieć możliwość przetwarzania Twoich danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne, i jeśli nie chcesz, nie musisz jej udzielać. Dzięki naszemu rozwiązaniu masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie. Twoje pozostałe uprawnienia wynikające z udzielenia zgody są opisane poniżej.


Twoje dane, w ramach naszych usług, przetwarzane będą wyłącznie w przypadku posiadania przez nas lub inny podmiot przetwarzający dane jednej z dopuszczonych przez RODO podstaw prawnych i wyłącznie w celu dostosowanym do danej podstawy, zgodnie z opisem powyżej. Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy – przez czas jej wykonywania, a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora – do czasu istnienia tego uzasadnionego interesu.

Przekazywanie danych

Twoje dane będą przetwarzane przez Administratora danych osobowych oraz i Zaufanych Partnerów, którym zostaną przekazane w celach analizy. W każdym takim przypadku przekazanie danych nie uprawnia ich odbiorcy do dowolnego korzystania z nich, a jedynie do korzystania w celach wyraźnie przez nas wskazanych. Dzięki temu możemy np. lepiej dobrać najciekawsze lub najtańsze oferty dopasowane dla Ciebie. W każdym przypadku przekazanie danych nie zwalnia przekazującego z odpowiedzialności za ich przetwarzanie. Dane mogą być też przekazywane organom publicznym, o ile upoważniają ich do tego obowiązujące przepisy i przedstawią odpowiednie żądanie, jednak nigdy w innym przypadku.

Cookies

Na naszych stronach internetowych i w aplikacjach używamy technologii, takich jak pliki cookie, local storage i podobnych służących do zbierania i przetwarzania danych osobowych oraz danych eksploatacyjnych w celu personalizowania udostępnianych treści i reklam oraz analizowania ruchu na naszych stronach. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. Twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz różne strony w Internecie.

Twoje uprawnienia

Zgodnie z RODO przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas i Zaufanych Partnerów.

Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać.

Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Uprawnienia powyższe przysługują także w przypadku prawidłowego przetwarzania danych przez administratora.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez nas Twoich danych osobowych zebranych w związku z korzystaniem przez Ciebie z naszej strony w celach marketingowych (obejmujących niezbędne działania analityczne i zestawianie w profile marketingowe na podstawie Twojej aktywności na stronach internetowych) w tym ich przetwarzanie w plikach cookies itp. instalowanych na Twoich urządzeniach i odczytywanych z tych plików przez Administratora danych osobowych. Możesz w łatwy sposób wyrazić tę zgodę, klikając w przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamykając to okno. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. 

Zaufani Partnerzy

Dane osobowe o których mowy powyżej udostępniane są wyłącznie zaufanym partnerom w celach statystycznych oraz w celu realizowania dodatkowych usług dostępnych w serwisie.

Zaufanie partnerzy:

 • Google Inc. - w celach statystycznych, analizy danych, w celach marketingowych
 • Yandex Metrica - w celach statystycznych, analizy danych
 • Smartsupp.com, s.r.o. - w celach świadczenia usługi chatu on-line
 • Facebook, Inc. - w celach statystycznych, analizy danych, w celach marketingowych
 • Hotjar Limited - w celach statystycznych, analizy danych, w celach marketingowych, w celach świadczenia usługi chatu on-line
 • CWK Spółka z o.o. spółka komandytowa - w celach realizowania usług kurierskich
 • R2G Polska Sp. z o.o. - w celach realizowania usług kurierskich
 • Poczta Polska S.A. - w celach realizowania usług kurierskich

Newsletter

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach i zakresie zgodnymi z realizacją usługi newsletter opisanej w Polityce prywatności. Jestem świadomy/a, że zgodę tą mogę w każdej chwili wycofać.”