Microsoft Windows 8 to kolejna wersja systemu operacyjnego przedsiębiorstwa Microsoft, a zarazem następca Windows 7. Pojawia się w nim wiele innowacji - między innymi zmodyfikowane logo firmy czy redukcja w menu opcji "start".
Twórcy nowego systemu zapowiadają wiele ulepszeń i zapewniają o funkcjonalności systemu, jednak coraz częściej słyszy się pod adresem Windows 8 słowa krytyki. Pomimo, że oficjalna premiera omawianego systemu operacyjnego zapowiedziana jest dopiero na 26 października 2012, coraz częściej możemy o nim usłyszeć - najczęściej negatywne opinie.
Podstawy Windows 8
Firma Microsoft udostępni system w kilku wersjach: zwykłej, Enterprise dla firm, Pro oraz RT dla architektury Advanced RISC Machine. Minimalne wymagania systemowe dla Windows 8 to między innymi procesor 1 GHz dla 32/36 bit oraz dysk twardy 13 GB miejsca wolnego dla 32 bit, 16 GB miejsca wolnego dla 64 bit. W przypadku chęci korzystania z dotykowych możliwości konieczne będzie posiadanie tabletu lub monitora z opcją wielodotyku. Windows 8 ma charakteryzować się również udoskonaleniami DFSR, a także dodaniem obsługi klastrów. Zmodyfikowany ma zostać ponad to dostęp do plików w poszczególnych oddziałach firm. Głównym interfejsem Windows 8 ma być Metro UI, z innowacyjnym systemem aplikacji określanym jako AppX.
Wymagania Windows 8 dla tabletów
-
Posiadanie co najmniej 5 dotykowych punktów.
-
Wi-Fi
-
Rozdzielczość przynajmniej 1366×768.
-
Bluetooth 4.0
-
Przynajmniej jeden port USB 2.0.
-
Obsługiwanie Direct3D 10.
Krytyka systemu Windows 8
System operacyjny Windows 8 krytykowany jest przez wiele znanych osób (a nawet autorytetów) z branży informatycznej. Zarzuca się mu między innymi próbę zamknięcia otwartej platformy i spowodowanie negatywnych następstw w całej branży PC. Wśród osób niechętnych zmianom następującym w omawianym systemie wymienić możemy chociażby Gabe Newella. Szef Valve twierdzi, że Windows 8 okaże się katastrofą i należy wspierać Linuxa.
Newell w przeszłości związany był z firmą Microsoft i pomagał udoskonalać System Windows. Od Windows 8 odcina się jednak szerokim łukiem i protestuje przeciwko braku otwartości firmy Microsoft oraz dążeniu do zdominowania przez siebie całego rynku. Również Markus Persson, który założył przedsiębiorstwo Mojang i stworzył Minecrafta nie jest przychylny nowemu wynalazkowi Microsoftu. Krytykuje politykę zamykania platformy i negatywny wpływ na produkcje niezależne oraz twórców gier. Uważa politykę Microsoftu za monopolistyczną i przeciwdziałającą zdrowej konkurencji.
Obawy developerów
Wśród osób zajmujących się branżą gier internetowych istnieją obawy przed wprowadzeniem na rynek Windows 8. Uważają oni, że nowy system operacyjny Microsoftu może być utrudnieniem w zakresie rozwoju gier na PC. Obawy dotyczą przede wszystkim tego, że Windows 8 może okazać się platformą zamkniętą dla developerów, a po jakimś czasie konieczne będzie poddawanie aplikacji procesowi certyfikacji w Microsofcie przed wydaniem.
Wykryte zagrożenia w Windows 8
System Windows 8 nie miał jeszcze oficjalnej premiery,a niestety już wykryto w nim kilka groźnych exploitów. Luki znalezione w systemie mogłyby w przyszłości posłużyć hakerom internetowym do przeprowadzenia ataków. W systemie znaleziono ostatecznie 3 exploity, które znajdują się na poziomie jądra systemu, w interfejsie Windows Runtime API oraz w lokalnej zaawansowanej procedurze połączenia.