Trojan Vidro atakuje polskiego Androida

Vidro atakuje androidaAndroid jest jednym z najbardziej popularnych systemów operacyjnych, ale niestety nie jest odporny na zagrożenia kryjące się pod postacią szkodliwego oprogramowania. Świadomość zagrożeń wśród osób korzystających z urządzeń zawierających system operacyjnych Android jest cały czas zbyt mała – o czym przeczytać można w artykule.

Trojan groźny tylko dla Polski

 Wśród wirusów atakujących system operacyjny Android pojawił się niedawno nowy trojan o nazwie Vidro. Jest on zagrożeniem tylko dla użytkowników z Polski – jak twierdzą analitycy z Kaspersky Lab.

Pomimo, że omawiane złośliwe oprogramowanie pojawiło się zaledwie kilka dni temu, do dziś pojawiło się już wiele jego przekształceń. Wirus jest dla nas groźny przede wszystkim dlatego, że uderza w naszą kieszeń – wysyłając bez naszej zgody wiadomości SMS.

Jak następuje zarażenie Vidro

Vidro przenosi się za pomocą stron o tematyce pornograficznej, stosując mechanizm zarażania bardzo zbliżony do tego, który miał miejsce w pierwszym trojanie atakującym system Android (FakePlayer). Jeśli osoba korzystająca z Androida wchodzi na spreparowana przez twórców wirusa stronę, przedstawiona zostaje mu wersja zoptymalizowana pod katem systemu. W momencie, gdy użytkownik kliknie na odsyłacz „watch now” nastąpi przekierowanie go na witrynę vid4droid.com. tam otrzymujemy polecenie pobrania określonej aplikacji, a kliknięcie w opcję „install” wiąże się z  automatycznym przeniesieniem na witrynę rozpoczynającą pobieranie. Po zakończonej instalacji złośliwe oprogramowanie znajduje się na ekranie urządzenia z systemem operacyjnym Android.  W momencie uruchomienia trojana pojawi się okno, które sugeruje zaakceptowanie umowy, chociaż nie daje możliwości wglądu w tą umowę. Zgoda na warunki umowy wiąże się z wysłaniem SMS-a o treści „pay” na numer 72908.

Jak działa Vidro

 Trojan Vidro to wirus, którego twórcy nastawieni są na zyski finansowe. Wysłanie SMS-a potwierdzającego zgodę warunków umowy to koszt 2 zł. Co 24 godziny wysyłany jest kolejny SMS na numer premium. Wirus zdolny jest także do przekazania informacji o stanie zarażonego urządzenia i swoim na zdalny serwer nadzorowany przez przestępców internetowych z nim związanych. Dodatkowo – Vidro potrafi aktualizować swój własny kod, a także plik konfiguracyjny.

Autor: Agnieszka

Komentarze

Twój komentarz

Nick *
E-mail *
Komentarz *

Zobacz także

4 aplikacje na Androida dla fotografa z DSLR

Fotografia to Twoje hobby? Używasz lustrzanki i telefonu z Androidem? A może masz tablet i nie wiesz jak go sensownie wykorzystać? Przeczytaj o 4 aplikacjach bez których nie będziesz się mógł wkrótce obyć.

Używamy Cookies. Więcej w Prywatności. Używamy Cookies

Newsletter
Nowości na blogu, życzenia na święta .. generalnie co u nas słychać :)
Name
Email
 
Akceptuję politykę prywatności.