Fikcyjne konta na Facebooku - jeśli problem to dla kogo

Fikcyjne konta na Facebook'uPopularność Facebooka stale rośnie, a jego możliwości wykorzystywane są zarówno przez przedsiębiorstwa, osoby prywatne, jak i różne organizacje. Facebook nie tylko usprawnia komunikację międzyludzką, ale jest również doskonałym narzędziem internetowego marketingu. Niestety - coraz częściej wykorzystywany jest również przez różnego rodzaju oszustów.

Problem fikcyjnych kont na Facebooku nie należy zdecydowanie do takich, które można bagatelizować. Na tej kwestii traci bowiem zarówno portal tracący autorytet, jak i jego użytkownicy, którzy nie są pewni czy mają do czynienia w danym momencie z profilem prawdziwym. 

Jak duży jest problem fikcyjnych kont na Facebooku

Fikcyjne konta na Facebooku posiada już prawie 9% ogółu jego użytkowników - nie jest to zatem problem niewielkich rozmiarów. Jak podaje portal Interia.pl aż 83 mln kont jest fikcyjna. Do tej grupy zalicza się zarówno osoby, które z określonych powodów założyły podwójne konto, jak i jednostki, które konto zakładają po to, aby łamać regulamin portalu i normy prawne.
 

Dlaczego fikcyjne konta są niebezpieczne dla internautów?

Przede wszystkim nie wiemy kto kryje się pod fikcyjnym kontem. Jeśli jest to konto założone przez przypadek, nie jest to dla nas problem. Sytuacja komplikuje się, gdy fikcyjny profil należy do oszusta internetowego podającego się za naszego znajomego, lub osobę, która chce zdyskredytować anonimowo naszą firmę - na przykład niepochlebnymi komentarzami.

Kliknięcia na facebookową opcję "lubię to" określają popularność danej witryny, produktu firm, zdjęcia, czy komentarza. Firmy mogą tworzyć fałszywe profile i klikać na opcję "lubię to", aby pokazać swoją popularność i zainteresowanie usługami. Jest to oczywiście proceder niezgodny z zasadami netykiety.

Niebezpieczne są dla nas również fałszywe konta z których spamerzy czy negatywni hakerzy wysyłają zainfekowane pliki z wirusami. Istnieją przypadki oszustów internetowych, którzy podają się za znajomych, w rzeczywistości nimi nie będąc. Proszą o pożyczkę pieniędzy, a dana osoba (nieświadoma, że pisze do niej osoba podszywająca się po przyjaciela czy znajomego) godzi się na wypłatę konkretnej kwoty.
 

Odkrycie naukowców z University of British Columbia w USA

Wydawać się może, że fałszywe profile tworzone muszą być przez ludzi - specjalistów czarnego PR w sieci czy przez oszustów internetowych. Ale okazuje się, że niekoniecznie. Naukowcy z University of British Columbia opracowali program, dzięki któremu istnieje możliwość automatycznego zalogowania się do serwisu społecznościowego i skonstruowania fałszywego profilu bez ingerencji człowieka. Oznacza to, że oprogramowanie może tworzyć profile do złudzenia przypominające konta rzeczywistych ludzi. W trakcie tworzenia fikcyjnego konta, omawiany program pobiera z zasobów Internetu zdjęcia, które następnie zamieszcza na swoim profilu, aby go uwiarygodnić. Profile te mogą prowadzić różną formę aktywności - wysyłać zaproszenia go grona znajomych, wysyłać określone informacje, czy zainfekowane wirusami linki.
 

Jak poznać, że konto jest fałszywe?

Nie ma 100-procentowej metody weryfikacji tego czy konto jest prawdziwe przy użyciu narzędzi dostępnych na Facebooku. Jeśli nagle znajomy czy członek rodziny prosi nas o pożyczkę - powinniśmy zawsze upewnić się telefonicznie czy też innym środkiem przekazu, że faktycznie jej potrzebuje i trafi w powołane ręce.

Wwskazówki i podpowiedzi:
  • oszuści na Facebooku w większości przypadków podają się za kobiety i zamieszczają atrakcyjne zdjęcia - jak wiadomo, wizualnie przyciąga to uwagę internautów

  • konta fikcyjne mają wielu znajomych, ale niekoniecznie przekłada się to na ilość udostępnianych przez siebie informacji. Wysyłają oni zaproszenia do praktycznie wszystkich po kolei, a niektórzy użytkownicy Facebooku automatycznie je akceptują. To tłumaczy dużą liczbę ich znajomych. Faktem jest jednak, że funkcyjne konta rzadko udostępniają informacje o konkretnych zainteresowaniach czy upodobaniach

  • często właściciele fikcyjnych kont nie publikują praktycznie w ogóle żadnych wpisów, za to częściej tagują "przyjaciół" na zdjęciach.


Facebook uspokaja, że fikcyjne konta nie są problemem i nie zagrażają bezpieczeństwu, a jednocześnie zapewnia, że planuje działania mające na celu zapewnienie większej ochrony przed profilami fikcyjnymi. Warto jednak zdać się również na siebie i swój zdrowy rozsądek - w przypadku udostępniania informacji o sobie i akceptowania zaproszeń od nieznanych osób.

 

Komentarze

Cytuj ;) 2013-10-12
University of British Columbia jest w Kanadzie. http://pl.wikipedia.org/wiki/University_of_British_Columbia
Cytuj ziolo pl 2017-06-30
Ktos stale wlamuje sie na moje konto na fb.zmienia haslo podstawowe informacje.jakis czas temu nie moglem sie zalogowac na konto wiec wcislem ze nie pamietam hasla.zalogowalem sie a tam bylo brak zdjecia troche zmienione nazwisko tylko jedna litera sie nie zgadzala.dezaktywowalem to konto bo myslalem ze ktos sie tylko wlamal ale bylo to falszywe konto.dzisiaj bylem zalogowany w dwoch miejscach jednoczesnie jakies 150 km od miejsca gdzie mieszkam.po zalogowaniu sie przyszlo mi kilkanascie wiadomosci z kodem logowania na fb.niedawno zauwazylem ze w moim telefonie gdzie przychodza sms z fb mialem poprzestawiane w ustawieniach przekazywanie polaczen i sms ktos caly czas logowal sie na moje konto bo kody wysylane byly tez do tamtej osoby.nie wiem jak rozpoznac falszywe konta bo takie napewno jest.brat moj mowil ze do jego znajomej wysylalem wiadomosci a ja tego nie robilem.bylo tez wlamanie na router komus bardzo zalezy na kontroli tego co robie w internecie i na tym zeby mi zaszkodzic bo wiadomosci ktore byly wysylane nie byly od normalnego czlowieka a ta osoba do ktorej byly wiadomosci ma 13 lat.gdzie mozna to zgosic?

Twój komentarz

Nick *
E-mail *
Komentarz *

Zobacz także

Jak uniknąć wirusa na Facebooku

Facebook dostarcza informacji, rozrywki, aplikacji oraz .. wirusy. Jak bronić swój profil i komputer przed wirusami i czy są one zagrożeniem.

Używamy Cookies. Więcej w Prywatności. Używamy Cookies

Newsletter
Nowości na blogu, życzenia na święta .. generalnie co u nas słychać :)
Name
Email
 
Akceptuję politykę prywatności.