Profesjonalna obsługa klienta podstawą nie tylko e-biznesu

Profesjonalna obsługa klientaObsługa klienta to szeroka infrastruktura stworzona przez określoną firmę w celu umożliwienia prowadzenia komunikacji z kontrahentami.

Szczególnie w społeczności Internetowej ważne jest dla to, czy przedsiębiorstwo należy do przyjaznych klientom oraz czy możliwy jest sprawny i bezproblemowy kontakt z nim.

W związku z tym, iż zaufanie w Internecie może być (szczególnie na początku nawiązywania relacji) ograniczone, warto zadbać, aby takie aspekty jak kontakt, udzielanie odpowiedzi, uprzejmość czy rozwiązywanie problemów były na możliwie najwyższym poziomie. 

Jakie zalety ma wysoka jakość obsługi klienta w firmach internetowych

 • Umożliwia budowanie trwałych i poprawnych relacji z klientem, wzmacnia jego związek z firmą i poczucie zadowolenia z przeprowadzanych transakcji.

 • Umożliwia potencjalnemu klientowi uzyskanie wyczerpujących informacji na określony temat, a przez to przybliża go do zakupu danego produktu czy usługi.

 • Przyjazne klientowi biuro obsługi jest wizytówką firmy i świadczy o szacunku do kontrahentów bądź jego braku.

 • Komunikacja z klientem nabiera cech indywidualnych, przez co konkretna osoba nie czuje się traktowana w sposób masowy, a przejawiający osobiste podejście do określonej kwestii. Środki komunikacji można dopasować do wymagań każdego klienta.

 • Prawidłowa obsługa klienta jest częścią aktywności marketingowej przedsiębiorstwa.

 • Dzięki systematyczności i wysokiej jakości obsługi można tworzyć bazy danych stałych klientów, klientów najbardziej dochodowych oraz inne typy baz.

 

Budowanie relacji z klientami w firmach internetowych poprzez wysoki standard obsługi

Relacje z klientami są niezwykle istotnym aspektem funkcjonowania firmy internetowej i nie mogą być jedynie uzupełnieniem jej działalności. 

Należy je traktować jako jeden z elementów pracy. W trakcie jej wykonywanie i nawiązywania kontaktu z kontrahentami obecnymi lub potencjalnymi należy kierować się takimi zasadami jak:

 

 1. Szczerość - nie można naginać prawdy, ani uciekać się do kłamstwa udzielając klientom informacji czy też zachęcając do zakupu. Kłamstwo zazwyczaj i tak wyjdzie na jaw (na przykład po zakupie produktu i rozczarowaniu się jego jakością). Nie ma wtedy żadnych szans na to, aby określona osoba dokonała w firmie, która ją okłamała ponownych zakupów.

  W Internecie dodatkowo można publikować opinie na temat przedsiębiorstw z usług których się korzystało. Z pewnością więc kłamstwo odbije się nie tylko na tym konkretnym kliencie, ale także rezygnacji z usług firmy przez inne osoby, które rozczarowała napisana opinia czy komentarz do przeprowadzonej transakcji. Internauci bardzo często szukają opinii o produktach, firmach - jeśli napotkają sporo tych niepochlebnych, jest bardzo prawdopodobne, że przejdą do konkurencji.

  Szczerość jest wyrazem szacunku do klienta i jeśli firmie zależy na trwałej relacji, a nie jednorazowej transakcji powinna wziąć sobie to głęboko do serca. Kontrahenci potrafią docenić szczerość - czy to w pochlebnym komentarzu do transakcji czy poprzez dokonanie ponownych zakupów. Jeśli potrafimy przekazać niekorzystną dla nas wiadomość, przeprosić, czy też powiedzieć zgodnie z prawdą jakie wady ma dany produkt - sprawimy wrażenie osoby uczciwej, dla której oprócz zysków finansowych ważna jest obopólna satysfakcja i zadowolenie z transakcji. Powszechnie wiadomo, że osoby, które nie dokładają starań do tego, by wykonywać dobrze pracę błahą, tym bardziej popełnią błędy w sprawie ważnej.

  Ta sama zasada dotyczy szczerości - jeśli klient poczuje, że sprzedawca mówi prawdę w sprawie mniej ważnej i w tych bardziej istotnych będzie mu ufał.

 2.  Empatyczne podejście do kontrahentów - poszczególni ludzie mają odmienne oczekiwania i odmienne potrzeby dotyczące przeprowadzanej transakcji. Nie mniej jednak indywidualne traktowanie zawsze jest dobrze odbierane i spotyka się z zadowoleniem. Nikt nie chce być traktowany jako jeden z wielu - obojętnie czy dokonuje zakupu produktu lub usługi za dużą kwotę czy też za mniejszą. W każdym przypadku warto podjąć próbę zrozumienia klienta i jego oczekiwań. Okazywanie empatii wytwarza sytuację, w której klient nie czuje się pozostawiony samemu sobie i ma wrażenie, że zależy firmie na długofalowej współpracy oraz wzajemnym zadowoleniu. Profesjonalizm wymaga zatem postawienia się w sytuacji klienta i zrozumienia jego oczekiwań względem przedsiębiorstwa.

 3. Efekt pierwszego wrażenia - pierwsze wrażenie jakie towarzyszy klientowi w trakcie kontaktu jest niezwykle istotne. To, czy pokażemy mu, że uważnie słuchamy, mówimy poprawnie, piszemy zachowując zasady ortografii i stylistyki również składa się na profesjonalizm obsługi klienta.

 4. Kompetencje - klient w trakcie rozmowy z osobą pracującą w firmie internetowej musi czuć, że zna się ona na swojej pracy. Podczas kontaktu telefonicznego czy e-mailowego nie widzimy rozmówcy, więc to jak nas odbiera zależy w głównej mierze od tego co mówimy czy piszemy.

  W kompetencji zawarta jest uprzejmość. Nawet jeśli będziemy szczerze odpowiadać na pytania, ale zrobimy to w sposób niegrzeczny - możemy zrazić tym osobę zainteresowaną przedsiębiorstwem internetowym lub jego wytworami. To ile sprzedawca wie o oferowanych usługach wpływa na ostateczną decyzję o dokonaniu lub niedokonaniu zakupów. Aby być firmą odbieraną jako kompetentna i wiarygodna należy połączyć posiadaną wiedzę i styl, a także wykonywać pracę z zaangażowaniem i uśmiechem.

  Klienci zwracają szczególną uwagę na takie aspekty w zakresie kompetencji określonej firmy jak wiedza o firmie i jej produktach, umiejętność uważnego słuchania i szybkiego rozwiązywania problemów oraz kwestii spornych. Internet to przede wszystkim ogromna konkurencja w większości dziedzin - warto podjąć próbę wybicia się właśnie przy pomocy omawianych kwestii.

 5. Wywiązywanie się ze zobowiązań - skuteczność jest niezwykle istotnym aspektem obsługi klientów w Internecie. Biorąc pod uwagę fakt, iż medium to przyzwyczaiło nas do szybkiego otrzymywania informacji i zdobywania wiedzy - również inne działania za jego pomocą chcemy wykonać sprawnie. Jeśli klient zainteresuje się określoną firmą działającą na płaszczyźnie Internetu, będzie z pewnością liczył na to, że spełni ona jego oczekiwania.

  Jeśli zatem podczas kampanii marketingowych w Internecie firma przesyła materiały obiecujące zniżki czy promocję na usługę, produkt - należy umożliwić kontrahentowi skorzystanie z tego. Również to jak oceniamy jakość naszych produktów powinno mieć odzwierciedlenie w rzeczywistości. Nie należy obiecywać rzeczy niemożliwych lub wygórowanych tylko po to, aby dokonać sprzedaży lub zainteresować firmą.

  W dzisiejszym świecie bowiem proces sprzedaży nie kończy się w momencie dokonania zapłaty za produkt. Jest to dopiero początek nawiązywania relacji klienta z firmą. Co w przypadku gdy obietnica okaże się niemożliwa do spełnienia? Należy wtedy powrócić do punktu dotyczącego szczerości. Nikt nie jest doskonały i pomyłki się zdarzają - jeśli na przykład firma nie wysłała przesyłki w obiecanym terminie, powinna za to przeprosić, i niezwłocznie to nadrobić. Jeśli pomyłka jest znaczna - można wynagrodzić ją klientowi określonym gratisem lub upustem na kolejne zakupy w firmie. Pamiętajmy, że punktualność i dotrzymywanie terminów świadczy o klasie naszego przedsiębiorstwa.

Czego powinniśmy się wystrzegać

Warto zastanowić się jak sam chciałbym być obsługiwany - jak czułbym się, gdybym to ja był swoim klientem. Oczywiście odpowiedź na to pytanie może nie być obiektywna, jednak jeśli podejdziemy do tematu w zgodzie z samym sobą - z pewnością otrzymamy cenne wskazówki.

Przede wszystkim nie należy zatem:
 • być nachalnym

 • okazywać, że nie darzymy klienta sympatią

 • pokazać, że uważamy się za wszystkowiedzących, a klient nigdy nie ma racji

 • okazywać braku zainteresowania, zniecierpliwienie

 • kazać klientowi zbyt długo czekać na odpowiedź na określone pytanie lub zamówiony produkt/usługę.

Klient musi poczuć, że mamy czas na kwestie z nim związane, a sama obsługa klienta jest profesjonalna, sprawna i celowa.
 

Jak zdobyć zaufanie klienta

Zdobycie zaufania klienta to proces, na który trzeba ciężko pracować. Kontrahenci muszą czuć, że są traktowaniu uczciwie i zgodnie z przestrzeganiem właściwych zasad. Muszą otrzymać to o co prosili (zarówno w kwestii odpowiedzi na pytanie jak i dokonania zakupu konkretnej rzeczy) oraz czuć wsparcie na każdym etapie przeprowadzanej transakcji. Etyczne postępowanie z klientem jest pierwszym krokiem do zbudowanie trwałej relacji z firmą, opartej na zaufaniu i wzajemnym szacunku.
 

Jak prowadzić rozmowę telefoniczną, aby nie zniechęcić klienta i zbudować pozytywny wizerunek

Przede wszystkim należy zadbać o to, aby potencjalny klient mógł się bez problemu do firmy dodzwonić. Niedopuszczalna jest sytuacja, że wielokrotne próby zrealizowania połączenia kończą się niepowodzeniem.

Kontrahent może zacząć się wtedy zastanawiać czy w firmie w ogóle ktoś pracuje. Jeśli więc podajemy w dziale kontaktu na stronie internetowej numer telefonu - musi on być odbierany w godzinach pracy przedsiębiorstwa.

Pamiętajmy, że podczas kontaktu przez telefon odbiorca nas nie widzi - dużo zależy więc od tego co i jak mówimy.

Na co zwrócić uwagę w trakcie rozmowy:
 • wyraźną, dobrze słyszalną wymowę

 • odpowiednie tempo (nie mówimy ani zbyt wolno ani przesadnie szybko)

 • miły, sympatyczny ton głosu

 • uprzejme przywitanie i pożegnanie

 • nie przerywanie osobie mówiącej

 • profesjonalne przełączanie rozmów w razie potrzeby.

Są to podstawowe zasady, których należy przestrzegać, aby nie sprawić wrażenie firmy nieprofesjonalnie traktującej klientów. Pamiętać należy dodatkowo o kwestiach związanych z pocztą głosową - jeśli ją uaktywniliśmy, zawsze odpowiadajmy jak najszybciej na zostawione wiadomości. Jeśli to firma kontaktuje się z klientem i natrafia na pocztę głosową - może oczywiście zostawić wiadomość, ale lepiej odebrany zostanie bezpośredni telefoniczny kontakt.
 

Kwestia e-maili

Możliwość wysyłania wiadomości i komunikacja przy pomocy poczty elektronicznej to wielkie dobrodziejstwo współczesnych czasów - można porozumieć się z klientem szybko, niewielkim kosztem i przekazać wszystkie niezbędne informacje. Nie mniej jednak i tutaj należy przestrzegać pewnych zasad - stosować zwroty grzecznościowe, prawidłową pisownię i zasady ortografii, stylistyki.

Na wiadomości odpowiadać trzeba wyczerpująco i możliwie szybko. Nie jest możliwe odpowiadanie na e-maile non stop 24 godziny na dobę - ale można podjąć próbę optymalizacji czasu poświęconego na te zadania. Pamiętajmy cały czas o konkurencji panującej w Internecie - jeśli my sprawnie nie odpowiemy na pytanie, z pewnością zrobi to jedna z innych firm o podobnym profilu działalności.


Profesjonalna obsługa to zyski nie tylko dla klienta, ale również dla firmy - która budując poczucie zaufania i lojalności zyskuje stałego klienta, zadowolonego z funkcjonowania danego przedsiębiorstwa. Klient musi odnieść wrażenie, że jest słuchany ze zrozumieniem i poważnie traktowany. Powinien czuć się ponad to szanowany i doceniony.

 

Autor: Agnieszka

Komentarze

Twój komentarz

Nick *
E-mail *
Komentarz *

Zobacz także

Używamy Cookies, które będą zamieszczane w Twoim komputerze. Więcej w Polityce Prywatności. - więcej

Drogi użytkowniku,

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku (RODO), informuję że:

 • Twoje dane osobowe nie będą przekazywane odbiorcom.

 • Twoje dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani organizacji międzynarodowych.

 • Przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

 • Posiadasz prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, a także do przenoszenia swoich danych osobowych tj. do otrzymania od administratora Pani/Pana danych osobowych, w ustrukturyzowanym powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego.

 • Masz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych, gdy uznasz, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku (RODO).

 • Twoje dane osobowe będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany, nie będą podlegały profilowaniu.

 • Administratorem danych jest Jan Nowak z którym można się skontaktować pod adresem info@heuristic.pl.
   

Pliki Cookies

Na naszych stronach używamy technologii, takich jak pliki cookie, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach i w Internecie. Pragniemy zapoznać Cię ze szczegółami stosowanych przez nas technologii oraz z przepisami, które niebawem wejdą w życie, tak aby dać Ci pełną wiedzę i komfort w korzystaniu z naszych serwisów internetowych. Zapoznaj się z poniższymi informacjami przed przejściem do serwisu. Klikając przycisk „przejdź do serwisu” lub zamykając to okno zgadzasz się na postanowienia zawarte poniżej.

RODO

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako „RODO”). RODO obowiązywać będzie w identycznym zakresie we wszystkich krajach Unii Europejskiej, a więc także w Polsce i wprowadza szereg zmian w zasadach regulujących przetwarzanie danych osobowych.

Czym są dane osobowe

Dane osobowe to, zgodnie z RODO, informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. W przypadku korzystania z naszego serwisu takimi danymi są np. adres e-mail, adres IP, a w przypadku wysłania zapytania - imię i nazwisko. Dane osobowe mogą być zapisywane w plikach cookies lub podobnych technologiach (np. local storage) instalowanych przez nas na naszej stronie i urządzeniach, których używasz podczas korzystania z naszych usług.

Podstawa i cel przetwarzania

Przetwarzanie danych osobowych wymaga podstawy prawnej. RODO przewiduje kilka rodzajów takich podstaw prawnych dla przetwarzania danych, a w przypadkach korzystania z naszych usług wystąpią, co do zasady trzy z nich:

 • Niezbędność przetwarzania do zawarcia lub wykonania umowy, której jesteś stroną. Umowa to, w naszym przypadku, regulamin danej usługi. Jeśli zatem zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z naszym serwisem w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy. Bez tej możliwości nie bylibyśmy w stanie zapewnić Ci usługi, a Ty nie mógłbyś z niej korzystać.

 • Niezbędność przetwarzania do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią. Ta podstawa przetwarzania danych dotyczy przypadków, gdy ich przetwarzanie jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi, dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

 • Twoja dobrowolna zgoda. Jest potrzebna głównie w przypadku, gdy usługi marketingowe dostarczają Ci podmioty trzecie oraz gdy to my świadczymy takie usługi dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele muszą mieć możliwość przetwarzania Twoich danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne, i jeśli nie chcesz, nie musisz jej udzielać. Dzięki naszemu rozwiązaniu masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie. Twoje pozostałe uprawnienia wynikające z udzielenia zgody są opisane poniżej.


Twoje dane, w ramach naszych usług, przetwarzane będą wyłącznie w przypadku posiadania przez nas lub inny podmiot przetwarzający dane jednej z dopuszczonych przez RODO podstaw prawnych i wyłącznie w celu dostosowanym do danej podstawy, zgodnie z opisem powyżej. Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy – przez czas jej wykonywania, a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora – do czasu istnienia tego uzasadnionego interesu.

Przekazywanie danych

Twoje dane będą przetwarzane przez Administratora danych osobowych oraz i Zaufanych Partnerów, którym zostaną przekazane w celach analizy. W każdym takim przypadku przekazanie danych nie uprawnia ich odbiorcy do dowolnego korzystania z nich, a jedynie do korzystania w celach wyraźnie przez nas wskazanych. Dzięki temu możemy np. lepiej dobrać najciekawsze lub najtańsze oferty dopasowane dla Ciebie. W każdym przypadku przekazanie danych nie zwalnia przekazującego z odpowiedzialności za ich przetwarzanie. Dane mogą być też przekazywane organom publicznym, o ile upoważniają ich do tego obowiązujące przepisy i przedstawią odpowiednie żądanie, jednak nigdy w innym przypadku.

Cookies

Na naszych stronach internetowych i w aplikacjach używamy technologii, takich jak pliki cookie, local storage i podobnych służących do zbierania i przetwarzania danych osobowych oraz danych eksploatacyjnych w celu personalizowania udostępnianych treści i reklam oraz analizowania ruchu na naszych stronach. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. Twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz różne strony w Internecie.

Twoje uprawnienia

Zgodnie z RODO przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas i Zaufanych Partnerów.

Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać.

Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Uprawnienia powyższe przysługują także w przypadku prawidłowego przetwarzania danych przez administratora.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez nas Twoich danych osobowych zebranych w związku z korzystaniem przez Ciebie z naszej strony w celach marketingowych (obejmujących niezbędne działania analityczne i zestawianie w profile marketingowe na podstawie Twojej aktywności na stronach internetowych) w tym ich przetwarzanie w plikach cookies itp. instalowanych na Twoich urządzeniach i odczytywanych z tych plików przez Administratora danych osobowych. Możesz w łatwy sposób wyrazić tę zgodę, klikając w przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamykając to okno. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. 

Zaufani Partnerzy

Dane osobowe o których mowy powyżej udostępniane są wyłącznie zaufanym partnerom w celach statystycznych oraz w celu realizowania dodatkowych usług dostępnych w serwisie.

Zaufanie partnerzy:

 • Google Inc. - w celach statystycznych, analizy danych, w celach marketingowych
 • Yandex Metrica - w celach statystycznych, analizy danych
 • Smartsupp.com, s.r.o. - w celach świadczenia usługi chatu on-line
 • Facebook, Inc. - w celach statystycznych, analizy danych, w celach marketingowych
 • Hotjar Limited - w celach statystycznych, analizy danych, w celach marketingowych, w celach świadczenia usługi chatu on-line
 • CWK Spółka z o.o. spółka komandytowa - w celach realizowania usług kurierskich
 • R2G Polska Sp. z o.o. - w celach realizowania usług kurierskich
 • Poczta Polska S.A. - w celach realizowania usług kurierskich

Newsletter

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach i zakresie zgodnymi z realizacją usługi newsletter opisanej w Polityce prywatności. Jestem świadomy/a, że zgodę tą mogę w każdej chwili wycofać.”