Bezpieczeństwo firmy w internecie

27 maja 2012 Agnieszka
Internet to dostarcza wielkich możliwości i ułatwia nasze życie. Jednak trzeba mieć świadomość że niesie ze sobą również zagrożenia o których lepiej wiedzieć żeby ograniczyć ryzyko ich wystąpienia.

Bezpieczeństwo firmy w InternecieBezpieczeństwo w Internecie rozumiane może być na wielu płaszczyznach. Dotyczy ono zarówno każdego użytkownika tego medium z osobna, jak i poszczególnych firm i instytucji.

Problem ten dotyczy zarówno ochrony komputera, skrzynki e-mailowej, jak i zjawiska hakerów, poufności danych czy cyberprzestępstw.

Kwestii związanych z bezpieczeństwem jest oczywiście o wiele więcej, nie mniej jednak przede wszystkim z tymi podstawowymi warto się nieco zapoznać.

Ochrona komputera

Dane przechowywane w komputerze (szczególnie tym, którym posługujemy się w pracy) są poufne i z pewnością nikt nie chce dzielić się nimi z przypadkowymi użytkownikami Internetu. Zarówno wirusy komputerowe, utrata danych, jak i wyciek określonych informacji, włamania na konta bankowe, to dla każdej firmy spore zagrożenie.

Warto więc zainwestować w dobry program antywirusowy i na bieżąco dokonywać jego aktualizacji. Dzięki temu możemy przeszukać komputer i wyeliminować ewentualne wirusy z komputera, uchronić przed nimi pliki, skrzynkę e-mailową, czy system operacyjny. Warto ponad to zapoznać się z tematyką dotyczącą bezpieczeństwa w sieci, być na bieżąco z aktualnymi informacjami dotyczącymi zabezpieczeń komputera i wirusów.
 

Zabezpieczenia stosowane przez firmę powinny spełniać takie funkcje jak:

 • ochrona przed atakami sieciowymi (zarówno zewnętrznymi jak i wewnętrznymi)

 • zapewnienie klientom prywatności i poufności komunikacji

 • nadzór dostępu do określonych informacji dzięki precyzyjnej identyfikacji użytkowników oraz stosowanych przez nich systemów

 • zapewnienie bezpieczeństwa informacji firmowych.

Dzięki profesjonalnemu systemowi zabezpieczeń zwiększyć można zaufanie klientów i dać gwarancję bezpieczeństwa podjętej współpracy. Obecnie stosowane są w firmach inteligentne systemy ochrony, których producenci oferują kompleksową ochronę.
 

Zabezpieczenie dostępu do serwera

Serwery są bardzo ważną kwestią sieci komputerowej w firmie. Należy zatem dbać o to, by przesyłane przez centralne komputery informacje nie trafiały do osób, do których trafić nie powinny.

Aby zabezpieczyć dane trzymane w komputerach centralnych należy:

 • nabyć odpowiednią wiedzę w zakresie zarządzania serwerem lub zatrudnić wykwalifikowaną w tym kierunku osobę

 • zabezpieczyć dostęp do oprogramowania serwera i stosować silne hasła

 • stosować aktualizacje systemu operacyjnego i oprogramowania chroniącego przed wirusami

 • być na bieżąco z raportami serwera

 • doceniać istotność kopii zapasowych serwerów

 • decydować się na zakup jedynie dobrej jakości sprzętu serwerowego.

Zdalny dostęp do komputera

Zdalny dostęp do komputera jest z pewnością istotnym narzędziem biznesowym, dzięki któremu możliwe jest zachowanie dużej swobody i elastyczności pracy. Nie mniej jednak muszą one być zabezpieczone tak, aby nikt nie przechwycił żadnych informacji. Internet jest to sieć niezabezpieczona i w znacznej mierze od konkretnej firmy zależy to jak podejdzie do omawianej kwestii - czy z przymrużeniem oka, czy też bardzo poważnie.

Wśród zdalnego sposobu nawiązywania połączeń można wymienić:

 • wirtualne sieci prywatne

 • dostęp zdalny do poczty e-mailowej

 • pulpit zdalny wkomponowany w system operacyjny Windows

 • programy z rodzaju "zdalny pulpit" określonych producentów.


Kontrolować omawianą kwestię można poprzez takie aspekty jak: zapora sieciowa blokująca niechciane połączenia, mocne hasła, zabezpieczenia biometryczne, unikanie automatycznego logowania do sieci firmowej oraz ograniczenie przechowywania na swoim komputerze przenośnym haseł dostępu.

Należy również zawracać uwagę na to, któremu z pracowników przyznajemy określone uprawnienia - na przykład pamiętać, aby były pracownik firmy utracił prawa zdalnego dostępu do sieci firmowej. Na bieżąco należy monitorować i nadzorować zdalny dostęp do komputera, kontrolować dzienniki zapory sieciowej, a także serwera.

Odpowiednie hasła

Hasła to bardzo ważny aspekt zabezpieczeń w Internecie. Nie należy ich zatem nikomu ujawniać, ani stosować tego samego hasła w wielu miejscach. W razie podejrzenia, że ktoś niepowołany dysponuje określonym hasłem należy je bezzwłocznie zmienić. Używane hasła powinny być skomplikowane i trudne do odgadnięcia. Oczywiste hasła, łatwe do odszyfrowania bardzo zagrażają bezpieczeństwu firmy w Internecie. warto również rozważyć regularne modyfikowanie haseł.
 

Hakerzy

Są to osoby bardzo dobrze odnajdujące się w społeczności internetowej, o bardzo dużych umiejętnościach informatycznych. Rozumienie słowa "haker" inne jest w społeczności hakerskiej, a inne w potocznym (masowym) rozumieniu. Hakerzy sami siebie określają zazwyczaj jako osoby ceniące wolność w Internecie - i tą dotyczącą tworzenia, dostępu do wiadomości, jak i tą dotyczącą sposobów dzielenia się tą wiedzą. Media natomiast zazwyczaj określają terminem "haker" osoby, które nie przestrzegają prawa i łamią zabezpieczenia systemów komputerowych (zazwyczaj w celu osiągnięcia określonych korzyści).

Co wpływa na bezpieczeństwo firmy w Internecie

 1. Dbanie o serwery.

 2. Zapobieganie kradzieży tożsamości firmy.

 3. Przestrzeganie Ustawy o ochronie danych osobowych.

 4. Szyfrowanie danych.

 5. Szkolenie pracowników w zakresie bezpieczeństwa w sieci.

 6. Zabezpieczając zdalny dostęp do komputera.

 7. Stosując odpowiednie zabezpieczenia zarówno przed niechcianymi wirusami jak i hakerami.

 8. Bezpieczne wykonywanie płatności internetowych.

Bezpłatna konsultacja

Porozmawiajmy

o Twoim biznesie