Sklep internetowy jako przykład e-biznesu

11 maja 2012 Agnieszka
Myślisz o biznesie w sieci? Sklep internetowy może być dobrym pomysłem, zwłaszcza że nie wymaga to dużych inwestycji a handel on-line rozwija się jak mało który biznes.

Sklep internetowy jako przykład e-biznesu

Sklep internetowy jest alternatywą dla sklepu funkcjonującego stacjonarnie. Nie zawsze jest to sklep tylko i wyłącznie działający w społeczności internetowej - nierzadko łączy w sobie aspekt firmy stacjonarnej i internetowej.

Internet daje dużo swobody w działaniu, ułatwia procesy sprzedażowe, nie tworzy ograniczeń czasowych ani geograficznych. Możemy w ciągu kilku minut, bez wychodzenia z domu, nabyć określony przedmiot nawet ze sklepu znajdującego się poza granicami kraju w którym jesteśmy.

Posiadanie sklepu internetowego pozwala ograniczyć koszty (przeznaczone w tradycyjnym jego funkcjonowaniu np. na wynajęcie lokalu, czy zatrudnienie obsługi) oraz kierować swoje produkty/usługi do szerokiego grona odbiorców.
 

Główne korzyści ze prowadzenia sklepu internetowego

Do najważniejszych korzyści wynikających z prowadzenia własnego sklepu typowo internetowego zaliczymy:

  1. Redukcję nakładów finansowych przeznaczanych zazwyczaj na kwestie związane z wyposażeniem wnętrza sklepu, zatrudnieniem sprzedawców, wynajęciem lokalu. Odpadają ponad to problemy związane z  magazynowaniem towaru - jeśli powierzchnia sklepowa nie jest wymagana, nie ma także ograniczenia powierzchni magazynowej. Można przecież oferować kupującym rzeczy, których nie ma w magazynie - w razie ich zainteresowania dostawca stosunkowo szybko je dostarczy.

  2. Wygoda zakupów - zakupy w Internecie dają pewnego rodzaju przewagę nad tradycyjnym sposobem ich dokonania. W komfortowych warunkach, bez wychodzenia z domu i tłoczenia się w sklepie możemy zamówić wszystkie przedmioty. Na przesyłkę zazwyczaj nie musimy długo czekać, zdarza się, że zamówiony towar dociera do Klienta już na następny dzień.

  3. Nieograniczona czasowo możliwość dokonania zakupów i przeglądania asortymentu sklepu - stronę internetową sklepu internetowego można przeglądać w dowolnym czasie, a nie tak jak w przypadku stacjonarnego sklepu w określonych godzinach. Klient nie musi dopasować się do niewygodnych godzin otwarcia, ma możliwość zrobienia zakupów w dowolnym czasie.

  4. Brak ograniczeń w dotarciu do Konsumentów - sklepy stacjonarne zazwyczaj działają w obrębie określonego obszaru. Inaczej jest w sklepie funkcjonującym w Internecie - tutaj przy pomocy prawidłowo wykorzystanych narzędzi e-marketingu możliwe jest dotarcie nawet do odległych przestrzennie osób. Z pomocą przychodzi pozycjonowanie i optymalizacja strony, e-mail marketing, czy marketing wirusowy. Narzędzia promocyjne dają wielkie pole do popisu i firmy funkcjonujące w Internecie muszą się nimi posiłkować. W przeciwnym razie klienci ich zwyczajnie nie zauważą.

  5. Stały kontakt z klientem - Internet daje nam możliwość podjęcia działań niemożliwych do wykonania w tradycyjnym handlu. Trudno bowiem wyobrazić sobie ekspedientkę otwierającą sklep o godzinie 23:00 tylko po to, aby Klient mógł poprzeglądać produkty i towary. W sklepie internetowym nie jest to żadna bariera - klient nie tylko decyduje kiedy i gdzie przegląda asortyment sklepu, ale także na bieżąco może kontaktować się z obsługą sklepu i zazwyczaj w bardzo szybkim czasie liczyć na odpowiedź. Należy pamiętać, że często o zakupach przez Internet decyduje wygoda - zakładając sklep internetowy trzeba wychodzić w tej kwestii naprzeciw Konsumentom i starać się zaspokajać ich potrzeby - w szczególności dotyczące łatwego przekazu informacji i szybkiej komunikacji.

Sklep internetowy a ograniczenia?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż związane jest to w znacznej mierze ze specyfiką działalności. Nieco inaczej funkcjonuje bowiem internetowy sklep odzieżowy, a inaczej internetowy sklep meblowy. Istnieje grupa internautów, którzy nie są przekonani do tej formy robienia zakupów - czy to ze względu na obawy przez dokonaniem przelewu internetowego, nieuczciwym sprzedawcą, czy też długim czasem oczekiwania na zakupiona rzecz. Nie jest to jednak duża grupa osób.

Faktem jest, że Internet jest coraz bardziej powszechnym sposobem komunikacji i ułatwia funkcjonowanie w dzisiejszym świecie. Coraz więcej osób przelewów internetowych nie określa w kategoriach niebezpiecznych, a ułatwiających życie. Przed nieuczciwym sprzedawcą bardzo łatwo również można się uchronić - chociażby czytając o nim opinie, czy przeglądając komentarze dotychczasowych jego Klientów.

Czas oczekiwania na przedmiot zależy od wielu czynników, nie mniej jednak szanujące się sklepy dbają o to, by był możliwie najkrótszy a sama przesyłka właściwie zabezpieczona i odporna na ewentualne uszkodzenia podczas transportu. Nie da się ukryć, że wadą sklepu internetowego jest to, że określonego produktu nie można dotknąć i osobiście zobaczyć - dlatego tak ważne jest optymalne opisanie danego przedmiotu i jego przedstawienie za pomocą zdjęć.
 

Bezpłatna konsultacja

Porozmawiajmy

o Twoim biznesie