Najczęstsze oszustwa na Allegro

08 listopada 2012 Agnieszka
Wraz z rozwojem e-commerce rozwinęli się również naciągacze którzy żerując na głupocie i naiwności czerpią zyski na największym serwisie aukcyjnym - Allegro. Przedstawiamy najczęstsze metody oszustw i jak się ich ustrzec.

Oszustwa na Allegro

Allegro to serwis aukcyjny do którego dostęp ma praktycznie każdy. Sprzyja on przede wszystkim możliwości przeprowadzania transakcji i licytowania przedmiotów, jednak znajduje się także w centrum zainteresowania oszustów internetowych - tutaj pisałam  o najczęstszych oszustwach w internecie i metodach walki

Pomimo, że Allegro stara się dbać na bieżąco o zabezpieczenia serwisu i udoskonalać je - niektóre oszustwa mają związek przede wszystkim z zbyt szybkim działaniem internautów, czy zbyt dużą łatwowiernością, nieumiejętnym czytaniem prezentowanych opisów. Podstawowa wiedza dotycząca metod działania przestępców z pewnością ułatwi nam uniknięcie przykrej niespodzianki.

Najczęstsze metody działań oszustów na Allegro

 1. Fałszywi sprzedający - problem dotyczy przede wszystkim sytuacji, gdy po wpłaceniu kwoty za towar, nie otrzymujemy go. Nierzadko oszuści nabierają na aukcje wiele osób, by później zniknąć z Allegro razem z zebranymi pieniędzmi. Allegro prowadzi jednak wiele form weryfikacji sprzedających i procedery takie są stosunkowo rzadko ostatnimi czasy stosowany.

  Niestety - nadal część internautów decyduje się na zakupy przedmiotów po okazyjnej cenie u sprzedających, którzy nie mogą poszczycić się chociażby komentarzami zadowolonych internautów. Przed dokonaniem transakcji warto zorientować się mniej więcej kim jest osoba, która sprzedaje określony towar i jakie można znaleźć o niej opinie. Opinie mogą być jednak podstawione przez "zaprzyjaźnionych allegrowiczów". Warto zwrócić zatem uwagę jak długo określony sprzedający funkcjonuje w serwisie. w przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze lepiej zdecydować się na przesyłkę "za pobraniem".
   
 2. Podszywanie się pod sprzedających - w tym przypadku oszuści wyszukiwali aukcje, które dobiegały końca i podszywali się pod sprzedających, przesyłając kupującym inne numery kont. Udający sprzedawców oszuści otrzymywali przelew za wylicytowany przedmiot na swoje konto, po czym znikali bez śladu. Był to na tyle częsty przypadek wśród społeczności Allegro, że postanowiono ograniczyć dostęp do informacji kto wylicytował dany przedmiot.

  Obecnie możemy zobaczyć jedynie pierwszą i ostatnią literkę loginu użytkownika Allegro. Sprzyja to anonimowości i uniemożliwia przechwycenie danych kupującego przez oszustów internetowych. Kupujący obawiający się, że ktoś może przesłać im nieprawidłowe numery kont mogą korzystać z opcji "płacę z Allegro", gdzie numerów konta nikt podmienić nie może. Inną opcją jest płatność za pobraniem, jednak wiąże się ona często z większym wydatkiem na dostawę przedmiotu. Niż przy tradycyjnym przelewie.
   
 3. Oszustwa nigeryjskie - podszywanie się pod tajemniczego kupującego z Nigerii zostało już na tyle nagłośnione, że nabranie na to oszustwo nie jest obecnie łatwe. Ale jeszcze do niedawna przestępcy internetowi podszywali się pod kupujących i oferowali dużo większą kwotę za wystawiony na Allegro przedmiot, niż wynosiła jego cena. Warunkiem uiszczenia większej kwoty było zakończenie aukcji przed zaznaczonym czasem jej trwania i szybkie przesłanie towaru. Przestępcy przesyłali za pośrednictwem poczty e-mail fałszywy dowód wpłaty środków finansowych za przedmiot i prosili o natychmiastową przesyłkę, gdyż twierdził, że bardzo zależy im na czasie.

  Niestety pieniądze nigdy nie docierały, a wysłanego przedmiotu nie można już było odzyskać. Allegro dostrzegło wagę problemu oszustw nigeryjskich i obecnie użytkownicy z Nigerii nie mogą zakładać nowych kont w serwisie. Jedynym sposobem na uniknięcie tego typu sytuacji jest wysyłanie przedmiotu dopiero po zaksięgowaniu wpłaty lub za pobraniem. Potwierdzenie wykonania przelewu można podrobić, szczególnie gdy wysyłamy tylko jego skan na pocztę elektroniczną. Również wysyłki poza granice kraju (a w szczególności poza granice Unii Europejskiej) należy traktować z należytą ostrożnością.
   
 4. Przechwytywanie konta przez oszustów - włamania na konta są częstym sposobem działania oszustów na Allegro. Włamując się na konto przestępca może kupić w naszym imieniu przedmioty, a nawet dokonywać fikcyjnych sprzedaży. Podszywając się pod nas przestępcy wystawiają w naszym imieniu przedmioty i pobierają za nie należność na swoje konto. Oczywiście towaru nigdy nie wysyłają.

  Często użytkownicy Allegro "zachęcają" przestępców do włamań bardzo prostymi hasłami. Konieczne jest stosowanie na swoim komputerze oprogramowania antywirusowego i antyszpiegowskiego. Unikajmy również logowania się na nieznanych komputerach (na przykład w kafejkach komputerowych), gdyż nie wiemy jakie programy są tam zainstalowane.
   
 5. Wprowadzające w błąd opisy - zdarzają się przypadku, gdy kupujący szybko klika opcję zakupu przedmiotu, zanim dokładnie zapozna się z opisem aukcji. Może na przykład kupić zdjęcie telefonu, zamiast telefonu - przez swoje niedopatrzenie. Problem pojawi się, gdy za to zdjęcie przyjdzie mu zapłacić kilkaset złotych. Gdy dodatkowo przedmiot wystawiony był w prawidłowej kategorii (fotografia, a nie telefony) to ciężko będzie nam wybrnąć bez strat finansowych z tej sytuacji.

Bezpłatna konsultacja

skuteczne SEO

wyższy konwersja

tańszy marketing