Ambasadorzy e-commerce - nowy pomysł na e-marketing

30 maja 2012 Monika
Promocja marki to jedno z najtrudniejszych zadań marketingowych. Coraz częściej marketingowcy korzystają z pomocy zwyczajnych ludzi, którzy mają całkiem sporo do zaoferowania.

Ambasadorzy e-commerce

Powodzenie marki na rynku mierzy się ilością pozyskanych klientów ale to dzięki pojedynczemu konsumentowi usług czy towarów można osiągnąć sukces.

Z ofertą należy wychodzić od indywidualnego klienta do klienta masowego.

Najlepszym tego przykładem jest reklamowanie swojej marki na portalach społecznościowych, np. na Facebooku klienci mogą porozumiewać się z producentami, a większość firm promuje się umieszczając na swojej stronie button „Lubię to!” z odsyłaczem na portal Facebook.

Poza portalami społecznościowymi marki promują się na popularnym YouTube za pomocą videorecenzji - nowoczesnym sposobom reklamy przedsiębiorstw w sieci. Stosowanie interaktywnej reklamy wzmacnia strategię viral marketingu, a klient używający produktu danej marki jest najlepszą jej reklamą.

Kim jest ambasador marki

Kreowanie wizerunku firmy za pośrednictwem ambasadorów marek to jedna z najnowszych metod promocji opracowana przez specjalistów od marketingu. Klient szuka informacji na temat interesującego produktu wszędzie gdzie tylko to możliwe. Internet jako ogromna baza wiedzy stanowi pierwsze źródło informacji o produkcie, która ma pomóc w podjęciu odpowiedniej decyzji. 

E-reklamy umieszczane na witrynach internetowych, portalach społecznościowych i informacyjnych, czy blogach są pociągające dla klientów, na których nie wywiera już większego wrażenia tradycyjna reklama telewizyjna, bądź banery i plakaty rozwieszone na tablicach ogłoszeń i ulotkach. Klienci potrzebują porady i kontaktu z kimś kto już wcześniej korzystał z danego produktu czy usługi, najwięcej takich opinii znajdzie właśnie w sieci, obiektywna ocena konsumentów wzmacnia wiarygodność marki.

Popularnym miejscem opiniotwórczym są blogi, a ich autorzy nie stronią od sprawiedliwej oceny własnych doświadczeń z produktem czy usługom danej firmy.  Wpisy bloggerów są chętnie czytane przez użytkowników Internetu, czyli potencjalnych odbiorców oferty danej firmy. Liczne grono bloggerów z własnej woli identyfikuje się z marką, przez co można ich włączyć do grupy ambasadorów e-commerce. Firmy promujące swoją markę mogą nawiązać z takimi autorami współpracę. Korzyści wynikające dla firmy z zatrudnienia ambasadora oraz funkcje jakie ma pełnić zostaną opisane poniżej.

Z badań opracowanych z inicjatywy przedsiębiorstwa BzzAgent [1] „A Field Guide to Brand Advocates” wynika, iż ambasadorzy marki posiadają klika szczególnych cech, takich jak:

 • służenie poradą co do decyzji o zakupie – 73%

 • stanowią niepodważalny autorytet w dziedzinie informacji konsumenckiej – 67%

 • nieustannie komunikują się z innymi informując o najnowszych produktach i markach – 63 %

 • kształtują opinię o marce i wpływają na decyzję zakupu – 57%.

Krótka historia ambasadorów marki

Początkowo na stanowisku ambasadora marki zatrudniano kobiety, ze względu na ich siłę oddziaływania na klientki. Kobiety lubią zasięgać porad, a mężczyźni wolą podejmować decyzję samodzielnie, dlatego mężczyznom nie byli tak bardzo potrzebni ambasadorzy. Z usług ambasadorek korzystali producenci luksusowych perfum i zegarków. Sukces jaki odniesiono zainspirował przedsiębiorstwa z innych branż do inwestycji w przedstawicieli swojej marki. Następnie poszerzono grono odbiorców reklamy o mężczyzn i dla nich zaczęto zatrudniać ambasadorów perfum i zegarków. W efekcie sprzedaż wzrosła, bo okazało się, że konsumenci chętnie sięgają po produkty reklamowane przez znane osoby.

Obecnie, zatrudnianie ambasadorów marek należy do naturalnych czynności marketingowych. Część firm pokusiło się o zatrudnianie kilku ambasadorów, polecając im promowanie konkretnego produktu czy usługi.

Jak znaleźć ambasadora marki

Plan działań marketingowych każdego przedsiębiorstwa powinien zostać uzupełniony o powyższe cechy. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż nie wszystkie sklepy, czy też pojedynczy produkt potrzebują ambasadora. Decydując się na nawiązanie współpracy z ambasadorem należy przeanalizować kilka kwestii.

 1. Po pierwsze marka, którą chce się rozreklamować bez określonej tożsamości pozostanie niezauważona i żaden z klientów nie będzie potrafił się z nią utożsamić, przykładowo ze sportowymi samochodami firmy X identyfikować się mogą młodzi ludzie sukcesu, a z kolei perfumami firmy Y jedność odnajdą kobiety ceniące sobie elegancję. 

 2. Należy ustalić jakimi metodami ambasador ma pracować na rzeczy promocji marki. Do metod należy opiniowanie produktu, służenie poradami, bądź oznaczanie towaru czy usługi własnym nazwiskiem.

 3. Należy dobrać ambasadora w taki sposób by najbardziej przypadł do gustu potencjalnym konsumentom i zastanowić się czy ta grupa konsumentów go potrzebuje. Może się zdarzyć, iż któryś z naszych klientów z chęcią przyjmie propozycję zostania ambasadorem marki.

 4. Z licznych sondaży wynika, iż zdobywanie klientów za pomocą materialnych korzyści przynosi mniejsze efekty i jest krótkotrwałe w przeciwieństwie do efektownego i trwałego pozyskiwania konsumentów za pośrednictwem ambasadorów e-commerce.

 5. Należy zapamiętać kluczową zasadę: marka i jej ambasador zawsze dążą do osiągnięcia wspólnego celu.

 6. Należy dać ambasadorowi pewien margines swobody w opiniowaniu i kreowaniu wizerunku marki, podając mu niezbędne narzędzia, tak by mógł odczuć swój rzeczywisty wpływ na konsumentów.

 7. Wszelkie czynności podejmowane przez ambasadorów przynależą do zbioru działań marketingowych i zgodnie z nimi są uskuteczniane. Szukając ambasadora można posiłkować się social mediami.

Znaleźć ambasadora

Poszukiwania ambasadorów należy rozpocząć od blogów i profili na portalu facebook. Z kolei grupa dziewcząt nazywana „szafiarami”  (autorki kanałów na YouTube) posiadają ogromny wpływ na osoby przeglądające ich filmiki. 

Konsumenci przed dokonaniem zakupu oglądają video recenzję tych dziewcząt i kierują się ich opiniami. Dlatego „szafiarki” stanowią dobry materiał na ambasadora marek odzieżowych i kosmetycznych.

W grupie potencjalnych ambasadorów znajdują się także osoby znane z telewizji, radia, aktorzy, czy sportowcy. Dla przedsiębiorstwa ważne jest aby te osoby posiadały charyzmę, wyróżniały się ciekawą osobowością, komponowały się z profilem i ideą firmy.

Z badań firmy BzzAgent wynika, iż 58% ankietowanych czerpie wiedzę o produkcie i sklepie z mediów społecznościowych.

W znalezieniu odpowiedniego ambasadora może pomóc Forrester Research ze swoją piramidą wpływowości, która dzieli internautów na trzy kategorie.

 • Kategoria I: Do niej przynależy najwięcej potencjalnych ambasadorów marki. By urzeczywistnić ich działania na rzecz promocji marki, należy udostępnić im odpowiednie narzędzia marketingowe, aplikacje, buttony „Lubię to!” i inne. Praca tych osób polegałaby na komentowaniu wpisów firmy na Facebooku bądź opiniowanie oferty sklepu na stronie. Takie osoby chętnie nawiązują współpracę a koszt ich zatrudnienia nie jest wielki.

 • Kategoria II: Do niej należą internauci o większej charyzmie i sile wpływu, nazywa się ich mass influencers. By ich pozyskać przedsiębiorstwa uciekają się do taktyki tzw. maven trap, czyli pułapki na specjalistów, która polega na wysyłaniu zaproszeń do opiniowania produktu. Mass influencers z  chęcią integrują się w taki sposób z marką, upatrując w tym korzyści dla siebie: uzyskanie wyjątkowego doświadczenia, dostęp do niejawnych informacji, a także otrzymanie miana specjalisty w obrębie grupy dla, której reklamują produkt.  W grupie mass influencers znajdują się m. in. „szafiarki”, młode dziewczyny zainteresowane modą i kosmetykami. Dzięki nim marka może dotrzeć do większego grona klientów.

 • Kategoria III: Stanowią ją social broadcasters, najważniejsze osoby dla marki . Nie jest to grupa tak liczna jak dwie powyższe ale mieszczą się w niej: wpływowi blogerzy, specjaliści oraz gwiazdy Internetu.  Nawiązanie kontaktu z tymi osobami, nie powinno odbywać się jedynie drogą elektroniczną,  warto pofatygować się o rozmowę w cztery oczy. Dodatkowo, warto zaproponować im w zamian zaproszenia na konferencje w charakterze specjalisty, bądź zrealizować ich marzenia. Inwestycja w dobrego ambasadora marki jest naprawdę opłacalna.

Odszukanie ambasadora nie należy do zadań trudnych, wymaga poświęcenia odrobiny czasu, pomysłu oraz pewnej ilości środków finansowych. Zarówno małe i większe przedsiębiorstwa co raz częściej są przychylne zatrudnianiu adwokatów swojej marki.

Liczne polskie firmy i marki zainwestowały w autorów poczytnych blogów i sieciowych celebrytów, po to by stać się bliższym klientowi. Zatrudniony ambasador staje się oficjalnym przedstawicielem marki.
 

Bezpłatna konsultacja

Porozmawiajmy

o Twoim biznesie