Content Management System - dlaczego warto wdrożyć cms na stronie www

16 czerwca 2012 Agnieszka
Czym są systemy CMS i jakie są zalety posiadania systemu zarządzania treścią na stronie www.

Content Management System

CMS (ang. Content Management System) jest to system zarządzania treścią strony internetowej.

CMS umożliwia łatwe, sprawne i skuteczne modyfikowanie i rozbudowę strony www dowolnego typu - bloga, strony wizytówki, strony firmowej, portalu czy strony landing page.

Dzięki powstaniu systemów cms znacznie zmniejszony został czas potrzebny do stworzenia strony, a także ułatwione jest edytowanie treści w prosty, intyicyjny sposób z dowolnego miejsca, przy użyciu dowolnej przeglądarki internetowej.

Pierwszy system CMS

Przyjmuje się, że system CMS miał swój początek już w roku 1995. Ma to związek ze stworzeniem przez firmę CNET systemu PRISM, który proponował wiele rozwiązań wykorzystywanych we współczesnych systemach zarządzania treścią.
 

Typy systemów CMS

 1. Systemy zarządzania dokumentami

 2. Systemy zarządzania wiedzą

 3. Systemy zarządzania obiegiem treści

 4. Systemy zarządzania zasobami cyfrowymi

 5. Systemy zarządzania treścią znajdującą się na stronie www

Systemy klasy CMS mogą mieć różne pochodzenia. Ogólnie można podzielić je na:

 • systemy autorskie - komercyjne, sprzedawane w formie licencji lub abonamentu - np. Actualizer CMS

 • oprogramowania darmowe - open source np. Wordpress, Joomla, Drupal, Typo3.

Funkcjonalność programów CMS

Główną funkcja systemu CMS jest możliwość kierowania serwisem przez osoby, które nie posiadają szczególnych kompetencji informatycznych.

Zarówno samodzielna modyfikacja treści graficznych, jak i tych dotyczących treści jest łatwa i nieskomplikowana.

W systemach CMS zapisywane są wszystkie zmiany, więc bez problemu można powrócić do wcześniej wykonywanych operacji. Wyniki przeprowadzonych działań można na bieżąco nadzorować i monitorować postępy nad wykonywaną pracą.

System CMS pozwala na nadawanie uprawnień do jego obsługi określonym osobom oraz korzystanie z niego w dowolnym czasie i miejscu, w którym, posiadamy połączenie z Internetem.
 

Zalety CMS dla firmy

 • łatwość i wygoda korzystania z systemu

 • uproszczona aktualizacja witryny

 • bezpieczeństwo korzystania z oprogramowania

 • możliwość zdalnej pracy z systemem (na przykład poza siedzibą firmy)

 • wgląd w przygotowywany dokument przed jego opublikowaniem

 • możliwość łatwego dodawania nowych stron, szablonów i innych istotnych elementów.

Dla jakich firm system CMS okaże się przydatny

Można śmiało stwierdzić, że system CMS przydatny będzie każdej firmie, która chce połączyć profesjonalny wygląd i budowę witryny z możliwością wprowadzania szybkich zmian i aktualizacji.

Współczesna rzeczywistość i działania ze strony konkurencji wymuszają na przedsiębiorstwach ciągłe zmiany i ulepszanie oferty, asortymentu, usług. O modyfikacjach tych na bieżąco warto konsumentów informować.

O ile na stronie tworzonej w sposób tradycyjny może się to wiązać z koniecznością zlecenia komuś wprowadzenia zmian, o tyle korzystając z systemu CMS można bez żadnego problemu wszelkie zmiany wprowadzić samodzielnie.

CMS to niezwykle pomocne oprogramowanie, ułatwiające administrację przedsiębiorstwom funkcjonującym w Internecie. Umożliwia ono nanoszenie zmian na stronę internetową oraz jej edycję, bez konkretnej wiedzy specjalistycznej.

Oprogramowanie obsługiwać może praktycznie każdy, gdyż nie jest skomplikowane ani przeznaczone dla wąskiej grupy specjalistów z dziedziny informatyki.

Zatem nawet osoby nie mające pojęcia o programowaniu mogą dzięki Content Management System sprawnie zarządzać treścią i przyczyniać się do budowy pozytywnego wizerunku firmy w Internecie. Jak bowiem wiadomo strona internetowa to niezwykle istotny element marketingu internetowego, oraz działań związanych z promocją przedsiębiorstwa w sieci.

Bezpłatna konsultacja

Porozmawiajmy

o Twoim biznesie