Darmowe zdjęcia w wysokiej rozdzielczości - gdzie szukać

16 lutego 2017 Darek Malik
W internecie dobre zdjęcia to podstawa. Na szczęście w sieci jest wiele miejsc gdzie możesz pobrać zdjęcia w wysokiej rozdzielczości zupełnie za darmo i wzbogacać nimi swoje posty i kampanie.
Zdjęcia wzbogacają treść
 

Wyobraź sobie sytuację, w której wcielasz się w ucznia szkoły podstawowej. Na lekcji języka polskiego nauczycielka zadaje do przeczytania lekturę. Po lekcjach udajesz się do biblioteki. Tam bibliotekarka podaje ci wskazaną przez Ciebie pozycję, za co grzecznie dziękujesz i odchodzisz.

Z ciekawości na szybko wertujesz strony, po czym zastygasz w bezruchu. Z twarzy schodzi Ci krew, po czole powoli spływa kropla potu, zaczynasz się trząść, na plecach czujesz dreszcze. W końcu nieświadomie krzyczysz "ta książka nie ma obrazków!".

Historia niczym z horroru, a jednocześnie tak prawdziwa, bo przecież ile razy zdarza się nam trafić na stronę internetową czy blog gdzie poza toną tekstu nie ma nic innego.


Obrazy są przez człowieka przyswajane o wiele szybciej niż tekst.


Zdjęcia, czy grafiki wywierają też zdecydowanie większy wpływ na ludzkie emocje. Nie można też pominąć faktu, że odbiorcy bardzo często skanują oczami tekst w poszukiwaniu ciekawej treści, a czysty tekst na taką nie wygląda i na pewno nie przykuje uwagi czytelnika.

Może się stać wręcz przeciwnie skutecznie go wystraszając. Zróbmy więc wszystko, żeby odbiorcę u siebie zatrzymać. Najlepiej i prawdopodobnie najłatwiej zrobić to za pomocą atrakcyjnych zdjęć, grafik, czy wideo. Tych jednak należy używać z głową, bo jak wiadomo są przeważnie chronione prawem autorskim.

Na szczęście są strony gdzie zdjęcia możemy pobierać za darmo.

 
Zdjęcia działają na emocje bardziej niż tekst
 

Darmowe zdjęcia w dobrej jakości

Poniżej znajdziesz listę serwisów na których znajdziesz tysiące darmowych zdjęć w dobrej jakości do Twojej strony, prezentacji lub innego zastosowania.
 1. Unsplash - dla nas zdecydowanie numer jeden wśród stron, z których można pobrać darmowe zdjęcia. Unsplash jest miejscem gdzie fotografowie dzielą się swoją pracą. Strona działa trochę jak portal społecznościowy dla fotografów z funkcją portfolio.  Po zalogowaniu możemy tworzyć własne kolekcje zdjęć, śledzić osoby, których prace się nam podobają czy ocenić zdjęcie klikając w serduszko. Ogromną zaletą Unsplasha jest jakość i rozmiar zdjęć, których rozdzielczość często przekracza granicę nawet 7000 px. Zdjęcia można pobierać bez konieczności rejestrowania.

 2. Pexels - to kolejna ciekawa strona, na której pobierzemy zdjęcia za darmo. Przeważnie właściciele zdjęć udostępniają je na zasadach otwartej licencji CC0, która zezwala na wykorzystanie zdjęć zarówno na potrzeby indywidualne jak również komercyjne.

 3. Fancy Crave - również tutaj znajdziemy bardzo dobre zdjęcia, z których możemy skorzystać na potrzeby komercyjnych projektów.

 4. New Old Stock - to miejsce dla miłośników zdjęć w stylu vintage. Sporo czarno-białych fotografii, ale nie tylko, są też kolorowe zdjęcia - często w stylu lomo, a także stare plakaty czy ilustracje. Minusem jest to, że zdjęcia są udostępnione wyłącznie na użytek prywatny. Możemy je wykorzystać w artykule czy na blogu, ale w albumie fotograficznym kierowanym do klienta już nie.

 5. Gratisography - jeżeli szukacie zdjęć poddanych obróbce cyfrowej albo potrzebujecie gotowego fotomontażu to warto zajrzeć  na Gratisography. Znajdziecie tu sporo zdjęć w stylu HDR, zdjęcia różnych obiektów, a także fotografię natury np. modliszkę palącą papierosa.

   

Zadbaj żeby treść na blogu była ciekawa

Darmowe grafiki online

 1. Noun Project - jeżeli szukasz ikon, to tutaj na pewno znajdziesz to co Cię interesuje - dosłownie cały świat w ikonach dostępnych w formacie png i svg. Dostępne na licencji Creative Commons co znaczy, że możemy ich użyć również na użytek komercyjny.

 2. Free Vector - to strona z grafiką wektorową. Znajdziemy tutaj sporo tapet, ilustracji czy etykiet. Grafikę możemy pobrać za darmo i używać jej na zasadzie otwartej licencji.

 3. Dry Icons - kolejna strona z darmowymi ikonami i grafiką wektorową. Sporo ikon, tapet, fajnych tekstur i ilustracji.

 4. Iconmonstr - jak nazwa podpowiada znajdziemy tutaj ikony, z których możemy skorzystać na potrzeby prywatne i komercyjne. Nie możemy ich jednak używać jako części logo czy znaków firmowych. Zabronione jest także użycie ikon w porngrafii czy w celach prowokacyjnych lub rasistowskich.

 5. Freepik - najlepsze zostawiamy na koniec. Jeżeli pracujesz w internecie ten adres musisz znać! Znajdziesz tu nie tylko ikony czy wektory, ale także sporo gotowych projektów w formacie PSD. Projekty ulotek, wizytówek, banerów, broszur, plakatów, różne mockupy, a nawet gotowe logo. Nie mówiąc o tłach czy teksturach. Freepik oferuje także zdjęcia.

Darmowe video online

Obecnie video jest tak samo ważne jak zdjęcia. Żeby nie powiedzieć że nawet ważniejsze, bo jeszcze lepiej przykuwa uwagę i oddziałuje na zmysły.

Niestety zrobienie dobrego video samemu to nie lada wyzwanie i nie chodzi o kwestie techniczne czy ewentualny montaż, a raczej o brak możliwości odwiedzenia odległych miejsc, co wiąże się ze sporym wydatkiem, planowaniem .. po prostu sporym wyzwaniem. Na szczęście są serwisy gdzie można pobrać darmowe video w dobrej jakości i wykorzystać na stronie czy w prezentacji.
 
 1. Coverr - na tej stronie znajdziesz wideo, którego docelowym przeznaczeniem są strony internetowe. Obecnie bardzo popularną praktyką jest umieszczanie na głównej stronie wideo zamiast zdjęcia . Coverr daje nam szeroki wybór plików do pobrania za darmo, na dowolny użytek.

 2. Pexels Videos - bardzo duży wybór wideo do pobrania. Pexels podobnie jak ze zdjęciami tak i z wideo daje radę. Licencja oczywiście otwarta.

 3. Distill - strona wydaje się być podobna do Unsplasha tylko zamiast zdjęć znajdziemy na niej wideo udostępniane przez samych twórców. Znajdziemy tu fantastyczne ujęcia w jakości HD do pobrania na użytek prywatny i komercyjny.

 4. Videvo - to kolejna bardzo duża baza plików wysokiej jakości wideo do pobrania, zawierająca bardzo ciekawy content. Może się okazać przydatna kiedy sam montujesz  wideo i brakuje Ci np. odliczania do rozpoczęcia filmu w oldschoolowym stylu.

 5. Pond5 - świetna strona z wideo o wysokiej rozdzielczości do pobrania. Niestety Pond5 oferuje jedynie część swoich plików za darmo, a szkoda, bo te płatne często zapierają ech w piersiach.
   

Inne warte uwagi strony

 1. All the free stock - agregat gromadzący wszytko co jest do pobrania w sieci za darmo. Znajdziemy tu masę linków do stron oferujących darmowe treści w internecie. Więc jeśli wymienione wcześniej strony ze zdjęciami, grafiką wektorową i wideo Ci nie wystarczają koniecznie odwiedź tę All the free stock.

 2. All free download - kolejny kombajn do zbierania tego co w sieci do pobrania za darmo.

 3. Pixabay - czyli darmowe zdjęcia, ilustracje, grafika wektorowa i wideo do pobrania w jednym miejscu.


 

Bezpłatna konsultacja

Porozmawiajmy

o Twoim biznesie