Fikcyjne konta na Facebooku - jeśli problem to dla kogo

09 sierpnia 2012 Agnieszka
Facebooko-mania ogarnęła prawie 1 mld ludzi na całym świecie. Tylko czy na pewno aż tyle. Jak się okazuje całkiem spora część konto są fikcyjne i są wykorzystywane również do celów niezgodnych z prawem.

Fikcyjne konta na Facebook'u

Popularność Facebooka stale rośnie, a jego możliwości wykorzystywane są zarówno przez przedsiębiorstwa, osoby prywatne, jak i różne organizacje. Facebook nie tylko usprawnia komunikację międzyludzką, ale jest również doskonałym narzędziem internetowego marketingu. Niestety - coraz częściej wykorzystywany jest również przez różnego rodzaju oszustów.

Problem fikcyjnych kont na Facebooku nie należy zdecydowanie do takich, które można bagatelizować. Na tej kwestii traci bowiem zarówno portal tracący autorytet, jak i jego użytkownicy, którzy nie są pewni czy mają do czynienia w danym momencie z profilem prawdziwym.

Jak duży jest problem fikcyjnych kont na Facebooku

Fikcyjne konta na Facebooku posiada już prawie 9% ogółu jego użytkowników - nie jest to zatem problem niewielkich rozmiarów. Jak podaje portal Interia.pl aż 83 mln kont jest fikcyjna. Do tej grupy zalicza się zarówno osoby, które z określonych powodów założyły podwójne konto, jak i jednostki, które konto zakładają po to, aby łamać regulamin portalu i normy prawne.

Dlaczego fikcyjne konta są niebezpieczne dla internautów?

Przede wszystkim nie wiemy kto kryje się pod fikcyjnym kontem. Jeśli jest to konto założone przez przypadek, nie jest to dla nas problem. Sytuacja komplikuje się, gdy fikcyjny profil należy do oszusta internetowego podającego się za naszego znajomego, lub osobę, która chce zdyskredytować anonimowo naszą firmę - na przykład niepochlebnymi komentarzami.

Kliknięcia na facebookową opcję "lubię to" określają popularność danej witryny, produktu firm, zdjęcia, czy komentarza. Firmy mogą tworzyć fałszywe profile i klikać na opcję "lubię to", aby pokazać swoją popularność i zainteresowanie usługami. Jest to oczywiście proceder niezgodny z zasadami netykiety.

Niebezpieczne są dla nas również fałszywe konta z których spamerzy czy negatywni hakerzy wysyłają zainfekowane pliki z wirusami. Istnieją przypadki oszustów internetowych, którzy podają się za znajomych, w rzeczywistości nimi nie będąc. Proszą o pożyczkę pieniędzy, a dana osoba (nieświadoma, że pisze do niej osoba podszywająca się po przyjaciela czy znajomego) godzi się na wypłatę konkretnej kwoty.

Odkrycie naukowców z University of British Columbia w USA

Wydawać się może, że fałszywe profile tworzone muszą być przez ludzi - specjalistów czarnego PR w sieci czy przez oszustów internetowych. Ale okazuje się, że niekoniecznie. Naukowcy z University of British Columbia opracowali program, dzięki któremu istnieje możliwość automatycznego zalogowania się do serwisu społecznościowego i skonstruowania fałszywego profilu bez ingerencji człowieka. Oznacza to, że oprogramowanie może tworzyć profile do złudzenia przypominające konta rzeczywistych ludzi. W trakcie tworzenia fikcyjnego konta, omawiany program pobiera z zasobów Internetu zdjęcia, które następnie zamieszcza na swoim profilu, aby go uwiarygodnić. Profile te mogą prowadzić różną formę aktywności - wysyłać zaproszenia go grona znajomych, wysyłać określone informacje, czy zainfekowane wirusami linki.

Jak poznać, że konto jest fałszywe?

Nie ma 100-procentowej metody weryfikacji tego czy konto jest prawdziwe przy użyciu narzędzi dostępnych na Facebooku. Jeśli nagle znajomy czy członek rodziny prosi nas o pożyczkę - powinniśmy zawsze upewnić się telefonicznie czy też innym środkiem przekazu, że faktycznie jej potrzebuje i trafi w powołane ręce.

Wskazówki i podpowiedzi:

  • oszuści na Facebooku w większości przypadków podają się za kobiety i zamieszczają atrakcyjne zdjęcia - jak wiadomo, wizualnie przyciąga to uwagę internautów

  • konta fikcyjne mają wielu znajomych, ale niekoniecznie przekłada się to na ilość udostępnianych przez siebie informacji. Wysyłają oni zaproszenia do praktycznie wszystkich po kolei, a niektórzy użytkownicy Facebooku automatycznie je akceptują. To tłumaczy dużą liczbę ich znajomych. Faktem jest jednak, że funkcyjne konta rzadko udostępniają informacje o konkretnych zainteresowaniach czy upodobaniach

  • często właściciele fikcyjnych kont nie publikują praktycznie w ogóle żadnych wpisów, za to częściej tagują "przyjaciół" na zdjęciach.


Facebook uspokaja, że fikcyjne konta nie są problemem i nie zagrażają bezpieczeństwu, a jednocześnie zapewnia, że planuje działania mające na celu zapewnienie większej ochrony przed profilami fikcyjnymi. Warto jednak zdać się również na siebie i swój zdrowy rozsądek - w przypadku udostępniania informacji o sobie i akceptowania zaproszeń od nieznanych osób.

Używamy Cookies