Jak uniknąć wirusa na Facebooku

13 września 2012 Agnieszka
Facebook dostarcza informacji, rozrywki, aplikacji oraz .. wirusy. Jak bronić swój profil i komputer przed wirusami i czy są one zagrożeniem.

Wirusy na Facebooku

Facebook zdobywa coraz większą liczbę fanów i w związku z tym staje się przedmiotem szerokiego zainteresowania cyberprzestępców. Zarażanie komputerów, próby wyłudzeń, czy też przechwytywanie dostępu do zasobów komputera - to niektóre z zagrożeń, jakie czyhają na nas na Facebooku.

Oczywiście - jeśli będziemy używali portali społecznościowych z głową, niewielka jest szansa na to, że nasz komputer zostanie zainfekowany. Nie mniej jednak należy z dużą ostrożnością klikać na linki od znajomych, nie ufać bezgranicznie przypadkowym osobom i zamieszczanym na tablicy przekazom.

Jak działają wirusy na Facebooku

Najbardziej znane przypadki niezgodnych z prawem i netykieta internetową praktyk na Facebooku to rozprzestrzenianie wirusów poprzez komunikator na Facebooku lub publikowanie linku, po kliknięciu w który komputer internauty zostaje zainfekowany. Bywają jednak również przypadki podszywania się pod konkretną osobę, włamań na poszczególne konta, a nawet wyłudzeń pieniędzy za niepublikowanie prywatnych wiadomości przez oszusta, który włamał się na określony profil.

Jak uniknąć ataku wirusa na Facebooku

  1. Nigdy nie klikaj w linki od nieznanych osób, staraj się również zwracać dokładną uwagę na linki znajomych - czasem rozpowszechniają oni złośliwe oprogramowanie nieświadomie, w wyniku tego, iż sami zostali wcześniej określonym wirusem zarażeni.

  2. Skonfiguruj swoje ustawienia prywatności tak, aby dostęp do informacji o Tobie mieli tylko Twoi znajomi. Minimalizujesz w ten sposób szansę, iż ktoś przechwyci twoje dane osobowe, wykorzysta zdjęcia czy też prywatne informacje. Konto powinno być dostępne tylko dla znajomych, a nie dla osób trzecich. Mija się z celem również wysyłanie czy akceptowanie zaproszeń do grona znajomych osób, które bardzo słabo znamy i nie wiemy czego możemy się po nich spodziewać.

  3. Zwracaj uwagę na to, jakie aplikacje instalujesz. Jeśli nie korzystasz z dostępnych na swoim koncie aplikacji, to zablokuj je. Niektóre z nich są również niezgodne z regulaminem Facebooka i wówczas nie należy z nich korzystać.

  4. Jeśli dostajesz nagle od znajomej osoby dużą liczbę wiadomości podejdź do nich ostrożnie. Może się zdarzyć, że nie są wysyłane przez zaprzyjaźnioną osobę, ale są wynikiem zainfekowania jej komputera. Nie zgadzaj się również na przesyłanie żadnych pieniędzy po rozmowie na komunikatorze Facebooka, gdyż znane są przypadki podszywania się cyberprzestępców pod profil znajomej osoby i wyłudzania  środków pieniężnych. Zawsze taki kontakt potwierdź rozmową telefoniczną lub inną formą komunikacji.

  5. Pamiętaj, że firmy nie mają prawa organizować konkursu, gdzie wyłącznym warunkiem pozyskania korzyści z niego (nagrody) jest polubienie profilu instytucji na Facebooku. Często strony te tworzone są tylko po to, aby pozyskać fanów, a następnie sprzedać je za niemałą kwotę z dużą liczbą użytkowników, którzy witrynę polubili. Jest to aktywność zdecydowanie niezgodna z regulaminem Facebooka.

Jak pozbyć się złośliwego oprogramowania, które zainfekowało nasz komputer poprzez profil na Facebooku?

Jeśli już kliknęliśmy na zainfekowany link na portalu społecznościowym jak najszybciej pozbądźmy się niebezpiecznej aplikacji z profilu. Sprawdźmy, czy aplikacja nie zdążyła opublikować na naszej tablicy zdjęć i wpisów i jeśli tak się stało - usuńmy je. Jeśli tego nie zrobimy, narazimy naszych znajomych na niebezpieczeństwo kliknięcia w zrażony link. Poinformujmy również znajomych (chociażby na tablicy serwisu), aby nie klikali w linki, które bez Twojej wiedzy zostały przesłane przez złośliwe oprogramowanie. Kolejnym krokiem koniecznym do wykonania będzie przeskanowanie komputera antywirusem.

Używamy Cookies