Projektowanie strony www - jaka technologia jest najlepsza

12 maja 2008 Heuristic
HTML, CSS, PHP, Flash :) ... a może wszystkiego po trochę. Czy wiesz którą technologię powinieneś wybrać dla swojej strony www?

Trochę historii

Do projektowania stron www można podejść na wiele sposobów, tak jak do każdej innej czynności. Dzisiejsza technologia umożliwia projektowanie rozbudowanych i zarazem estetycznych i użytecznych serwisów www, które coraz lepiej spełniają swoje zadanie - dostarczają informacji, wrażeń wizualno-dźwiękowych, a nawet szokują swoją formą.

Strony internetowe przeszły długą ewolucję, która podlegała różnym trendom związanych z rozwojem technologii oraz upodobaniami internautów.

W ciągu ostatnich 20 lat zmieniło się również wyobrażenie czym są strony główne serwisów internetowych. W ciągu tych lata strony główne były: okładką czasopisma, naszą wizytówką dla świata, holem budynku, recepcją lub portiernią w budynku firmy, spisem treści w książce, stroną tytułowa gazety, folderem reklamowym. Również podejście do projektowania serwisów uległo zmianom, na szczęście na tych zmianach korzystają przede wszystkim właściciele i użytkownicy serwisów.

Trzy podejścia do projektowania stron www

Obecnie możemy wyróżnić trzy podejścia do tworzenia stron internetowych:

 1. tradycyjny projekt HTML - CSS - PHP

 2. projekt w oparciu o technologię Flash

 3. projekt w oparciu o system CMS.

1. Indywidualny projekt w HTML / CSS / PHP / JS | Podejście tradycyjne

Podejście tradycyjne jest dzisiaj najbardziej popularne, gdyż tego rodzaju usługami może zająć się praktycznie każdy, kto zna podstawy HTML i CSS, choć dzisiaj już coraz częściej wykorzystuje się PHP oraz JavaScript.

Te dwa języki programowania, są najbardziej popularne przy tworzeniu stron firmowych i najczęściej wykorzystywane przez programistów. HTML towarzyszy projektowaniu stron internetowych od samego początku i jest interpretowany przez wszystkie przeglądarki internetowe wliczając te działające wyłącznie w trybie tekstowym.

Zlecając wykonanie serwisu www w sposób tradycyjny, zadaniem osoby lub firmy wykonawcy będzie:

 • wykonanie projektu strony głównej i podstron w wersji graficznej

 • przygotowanie szablonów strony głównej i podstron w PHP/HTML/CSS/JavaScript

 • wprowadzenie treści do serwisu udostępnioną przez zleceniodawcę.

W większości przypadków wykonawca skupi się na wyglądzie strony głównej, gdyż jest to najbardziej widoczna część serwisu. Przy projektowaniu weźmie pod uwagę branżę zleceniodawcy, wykorzysta kolorystykę zgodną z kolorystyką firmy, użyje dostarczonych zdjęć, kupi je na potrzeby strony bądź wykona jest samodzielnie do potrzeb projektu.

Zalety strony HTML  / CSS / PHP / JS

 • Strona wykonana specjalnie na indywidualne zlecenie, przez co jest unikalna sama w sobie.

 • Unikalność będzie zaletą pod warunkiem, że zostaną zachowane przyjęte standardy dotyczące użyteczności stron.

 • Niewielki udział zleceniodawcy w procesie powstawania strony.

 • Umiarkowane koszty wdrożenia.

Wady strony HTML / CSS / PHP / JS

 • Brak lub ograniczona możliwość edycji treści serwisu.

 • Zaawansowane narzędzia związane są z dużymi kosztami, gdyż wykonywane są indywidualnie dla klienta.

 • Konieczność stałej współpracy z firmą projektową i ponoszenie kosztów w przypadku jakichkolwiek modernizacji lub update'u serwisu.

   

2. Strona z systemem CMS | Podejście nowoczesne

CMS to nowoczesne oprogramowanie do zarządzania treścią stron www. Na rynku jest coraz więcej tego rodzaju oprogramowania, od systemów opensource jak Joomla czy Mambo, po bardzo rozbudowane i drogie systemy jak chociażby RedDot. Zainteresowanie tego rodzaju systemami rośnie z miesiąca na miesiąc, gdyż prócz narzędzie do wygodnego dodawania i edytowania treści, posiadają również wiele nowoczesnych narzędzi do e-marketingu czy e-commerce.

Cechą wspólną większości systemów jest oddzielenie zawartości informacyjnej (treści) od wyglądu serwisu - sposobu wizualizacji treści oraz jej graficznego formatowania.


Formatowanie treści w systemach CMS odbywa się przeważnie poprzez wykorzystanie języka HTML i CSS oraz XML. Silnik (engine) zdecydowanej większości systemów pisany jest w języku PHP, chociaż zdarzają się też inne jak Perl, Java czy ASP.NET.  Zdecydowana większość wykorzystuje również bazy mySQL.

Jedne systemy korzystają ze zdefiniowanych szablonów - system daje możliwość wyboru podziału strony spośród kilku dostępnych możliwości, inne prócz podstawowych szablonów udostępniają narzędzia umożliwiające osobom znającym się na programowania tworzenie własnych szablonów i ich dowolne formatowanie.

Edycja dokumentów tekstowych odbywać się może bezpośrednio na danej stronie serwisu (Red Dot) lub w systemie z późniejszą oficjalną publikacją w serwisie (np. Actualizer CMS). Trudno powiedzieć, które rozwiązanie jest lepsze, gdyż jest to subiektywne i zależy od indywidualnych preferencji użytkownika.

Wygląd strony zarządzanej przez system CMS może być równie dowolny co w przypadku podejścia tradycyjnego. Ponieważ w większości przypadków do formatowania wizualizacji treści wykorzystuje się HTML i CSS, projekt może mieć dowolny wygląd graficzny.

Niektóre systemy posiadają również integrację z technologią Flash, przez co istnieje możliwość zarządzanie treścią serwisu, zaprojektowanego nawet całkowicie we Flashu.

Ponieważ systemy CMS mają przeważnie budowę modułową, są cały czas rozbudowywane dzięki czemu cały czas możemy mieć dostęp do coraz to nowszych i nowoczesnych narzędzi - w tym do prowadzenia nowoczesnego e-marketingu, e-commerce czy statystyk odwiedzin.

Zalety systemu CMS

 • Wykorzystanie najnowszej na dzień dzisiejszy technologii do budowania i zarządzania stronami www.

 • Rozdzielenie treści informacyjnej przechowywanej w bazie danych od wyglądu serwisu.

 • Możliwość dowolnego manipulowania treścią i wyglądem serwisu - zakres uzależniony od możliwości systemu.

 • Dostęp do edycji treści z dowolnego miejsca - potrzebny tylko internet i przeglądarka typu Internet Explorer.

 • Brak konieczności instalowania jakiegokolwiek oprogramowania po stronie użytkownika systemu - do edycji treści (tekstu, ilustracji, zmian wyglądu) wystarczy dowolna przeglądarka internetowa.

 • Możliwość przebudowania układu i wyglądu serwisu bez konieczności ponownego wprowadzania treści.

 • Możliwość korzystania z różnych wyglądów serwisu w zależności od okoliczności - np. inne formatowanie na święta.

 • Profesjonalny wygląd oraz duża użyteczność serwisu - brak przerostu formy nad treścią.

 • Możliwość zarządzania treścią strony przez wielu redaktorów w tym samym czasie.

 • Dostępność stron - informacje publikowane na stronach dostępne są również w trybie tekstowym poprzez co mogą z nich korzystać osoby niepełnosprawne używające np. głosowych czytników tekstu.

 • Narzędzia SEO CMS dla wyszukiwarek - dzięki technologii content layering treść serwisu dzielona jest na kategorie i podkategorie co wyszukiwarkom ułatwia indeksowanie treści. Systemy często same przygotowują mapę serwisu - tzw. sitemap w formacie xml, z czego korzystają największe wyszukiwarki (przede wszystkim Google).

 • Możliwość rozbudowy lub przebudowy serwisu bez konieczności naruszania obecnej zawartości - dysponując webmasterem można rozbudowywać serwis o nowe, niestandardowe rozwiązania.

 • Niski koszt wdrożenia w przypadku gdy użyte standardowe rozwiązania i gotowe szablony stron. Koszty licencji niektórych systemów są już dziś na tyle niskie, że mogą pozwolić sobie na nie nawet niewielkie firmy. Koszt wdrożenia może być nawet niższy niż koszt wykonania serwisu w podejściu tradycyjnym.

Wady systemu CMS

 • Aktualizacja treści odbywa się bezpośrednio na serwerze, co wymaga dostępu do internetu (najlepiej stałego).

 • Jeśli treść aktualizowana jest przez wielu redaktorów z tego samego miejsca - np. siedziby firmy, należy dysponować łączem o odpowiedniej przepustowości - upload min. 256kbit.

 • Wdrożenie systemu w przypadku indywidualnych, niestandardowych rozwiązań może kosztować całkiem sporo.
 

3. Indywidualny projekt Flash | Podejście artystyczne - historia

Ta technologia nie jest już dostępna od kilka lat ale warto wspomnieć jak to kiedyś było. Tą technologią jest Flash firmy Macromedia.

Technologia Flash umożliwiał wykonywanie serwisów bardzo efektownych graficznie. Bogate zestawy wtyczek oraz możliwość pisania własnych umożliwiały tworzenie bardzo skomplikowanych i zarazem robiących wrażenie animacji połączonych z efektami dźwiękowymi.

Strony w tej technologii wykonywane były na indywidualne zamówienie klienta, gdyż wymagania klientów są z reguły różne, dlatego każdy projekt trzeba wykonywać od podstaw. Oczywiście możliwe jest wielokrotne używanie tych samych efektów czy przejść, jednak grafikę będącą źródłem strony trzeba wykonać zawsze "pod klienta".

Wielu internetowych guru od funkcjonalności stron (w tym sam Jakob Nielsen) uważa Flasha za przekleństwo internetu. I ma w tym wiele racji.

Technologia ta przestała mieć zupełnie sens w momencie kiedy internet trafił do telefonów komórkowych - smartfonów.

Zalety strony w technologii Flash (historia)

 • Serwis robiący duże wrażenie pod względem efektów graficznych.

 • Możliwość kreatywnego, niestandardowego podejścia do tematu.

 • Dobre rozwiązanie, jeśli w grę wchodzi przekaz w formie graficznej z niewielką ilością tekstu.

 • Nadaję się dla stron wymagających bardziej wyszukanych niż tekst form przekazu informacji - poprzez zdjęcia, animacje i dźwięk.
 

Wady strony w technologii Flash (historia)

 • Wysoki lub bardzo wysoki koszt projektu - wszystkie elementy wykonywane na indywidualne zlecenie.

 • Długi czas ładowania stron w porównaniu ze stronami HTML - pliki animacji flash (swf) zajmują dużo miejsca, a do prawidłowego funkcjonowania strony wymagane jest załadownie całego pliku, czas ładowania strony wypełniany jest tzw. preloaderem, czyli niewielką animacją informującą, że trwa ładownie strony. Dłuższe ładowanie w przypadku wolniejszych łącz może być dość irytujące.

 • Dodatkowy koszt związany z wykonaniem strony w wersji HTML dla osób, których przeglądarki nie posiadają wtyczki do obsługi Flasha lub dla osób niepełnosprawnych - czytniki głosowe nie obsługują Flasha.

 • Niska użyteczność w porównaniu ze stronami zrobionymi w HTML. Projektanci często skupiają się na oprawie graficznej strony zapominając czemu strony ma służyć.

 • Przy niezachowaniu umiaru w efekcie można otrzymać przerost formy nad treścią.

Podsumowanie

Każde z wyżej wymienionych podejść do projektowania stron ma swoje wady i zalety. Nie ma idealnego rozwiązania dla wszystkich. Każdy musi dobrać metodę do swoich indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych. Każde z rozwiązań ma mocne i słabe strony, jednak bez względu na to jaką metodę wybierzemy pamiętajmy, że bez względu na formę prezentacji i sposób aktualizacji, najważniejsza dla waszego serwisu będzie jego treść i to ona w największej mierze będzie decydować o jego sukcesie.