Najczęstsze oszustwa w Internecie i metody walki

Oszustwa w InternecieInternet to nieocenione źródło korzyści, ale także skupisko różnego rodzaju zagrożeń. Oszuści internetowi wykazują się coraz większą kreatywnością i perfekcją działania, co sprawia, że wielu użytkowników sieci padło już ich ofiarą.

Nie mniej jednak zwiększa się świadomość zagrożeń w sieci u poszczególnych osób - a jak wiadomo kluczem do uniknięcia niekorzystnych sytuacji jest przede wszystkim ich poznanie. Warto wiedzieć zatem jakie oszustwa w Internecie występują najczęściej oraz jak można próbować ich unikać.

 

Oszustwa loteryjne

Oszustwa loteryjne - oszuści wysyłają maila do określonego internauty  z informacją, iż został on zwycięzcą danej loterii i zyskał nagrodę pieniężną.

Podają jednak warunek otrzymania nagrody - trzeba wpłacić określoną sumę na podane konto. Oszuści działają w bardzo perfidny sposób i nierzadko podają się za firmę loteryjną, która rzeczywiście istnieje. Należy zatem bacznie przyglądać się nadchodzącym e-mailom, gdyż nawet jeśli w wiadomości pojawi się adres rzeczywistej firmy, nie znaczy to, że z tego adresu informacja została wysłana. Dodatkowo warto zawsze kierować się zdrowym rozsądkiem i pamiętać, że cuda zdarzają się na prawdę rzadko - zatem, jeśli nie braliśmy udziału w jakiejś loterii, to raczej niemożliwe jest, że wygramy w niej cokolwiek.
 

Oszustwa nigeryjskie

Oszustwa nigeryjskie - są to jedne z najstarszych oszustw, pojawiających się w sieci do dziś. Zdarza się, że użytkownicy Internetu otrzymują na pocztę elektroniczną wiadomość od rzekomego krewnego, lub osoby, która prosi nas o pomoc w odzyskaniu określonej sumy pieniężnej. Najczęściej osoby te piszą, iż kwotę (często odszkodowanie) chcą odzyskać od jakiegoś kraju, na przykład Nigerii. Za pomoc w odzyskaniu środków oszuści obiecują podzielenie się zyskami, lub konkretną nagrodę. Zdarza się, że internauci uznają wiadomość za wiarygodną i godzą się na przelanie środków na konto oszustów - aby im pomóc w odzyskaniu pieniędzy. Pieniądze oczywiście  nigdy do nich nie wracają, o czym bardzo szybko mogą się przekonać. Również kontakt e-mailowy urywa się po przelaniu danej kwoty.
 

Oszustwa matrymonialne

Oszustwa matrymonialne - najczęściej dotyczą wysyłania na przypadkowo pozyskany adres e-mail określonego mężczyzny propozycji matrymonialnych.

Nierzadko młodą, atrakcyjną kobietą okazuje się Rosjanka czy Ukrainka, która chce przyjechać do kraju poznanego w sieci mężczyzny. Pojawia się jednak problem, ponieważ nie ma środków na finansowanie podróży. Prosi zatem o pomoc poznaną przez Internet osobę. Jeśli mężczyzna da się na to nabrać, w niedługim czasie okazuje się, że zarówno kontakt jak i przesłane pieniądze przepadły.
 

Oszustwa domenowe

Oszustwa domenowe - (domain name selling scam) - polegają na tym, iż określona osoba dzwoni do właściciela konkretnej domeny i proponuje wykupienie domeny z inną końcówką (przedstawia się jako przedstawiciel jakiejś firmy internetowej i "rzetelnie" uprzedza, że nieuczciwa konkurencja chce wykupić domenę o tej samej nazwie co nasza, ale z inną końcówką). Osoby, które dają się na to nabrać szybko przelewają pieniądze na podane mailem konto. Po jakimś czasie okazuje się jednak, że wcale domeny z inną końcówką nie wykupiliśmy, a tylko ją dzierżawimy. Dodatkowo wydatek na domenę kilkukrotnie przewyższa zazwyczaj jej faktyczną cenę. Aby uchronić się przed tego typu oszustwami należy:

 • mieć świadomość, że profesjonalne firmy nie wykonują tego typu telefonów do klientów. Jedynie osoby, które chcą w sposób nieuczciwy wyłudzić od nas pieniądze trudnią się takimi kwestiami

 • jeśli oszuści zadzwonią z propozycją zakupu domeny należy im natychmiast odmówić i szybko wykupić domenę u swojego sprzedawcy domen za standardową cenę. Osoby wyłudzające pieniądze w ten sposób zazwyczaj z zakupem danej domeny czekają bowiem na zgodę osoby z którą się kontaktują

 • jeśli oszust wykupi przed nami daną domenę i wyłudzi pieniądze -  należy starać się doprowadzić do przeniesienia cesji domeny. Wtedy będziemy właścicielami domeny, a nie osobami ją dzierżawiącymi. Jeśli jednak oszuści będą się temu zdecydowanie opierać, warto zgłosić omawianą kwestię na Policję i do NASK.pl. Należy również rozważyć skierowanie sprawy do sądu.

Oszustwa firm reklamowych i agencji interaktywnych

Oszustwa wybranych firm reklamowych i agencji interaktywnych - oszustwa dotyczą w tym przypadku najczęściej aspektu tworzenia stron www. Zlecając komuś stworzenie witryny powinniśmy zatem rozważnie wybierać agencje, z usług której zamierzamy korzystać i zapoznać się z pozyskanymi przez nią referencjami.

Niektóre firmy bowiem po otrzymaniu zlecenia na stworzenie strony internetowej nie zachowują się lojalnie wobec klienta. Po czasie zleceniodawca orientuje się, że nie jest właścicielem swojej domeny i serwera, a jest nim agencja, z usług której korzysta. Za środki finansowe klienta firma kupiła bowiem domenę i sama jest jej właścicielem. Najczęściej okazuje się również, że umowa podpisana została z agencją na długi czas.

Pomimo, że instytucja nie działa fair play, musimy wtedy przez lata określone w umowie płacić jej zawyżone stawki za obsługę techniczną i koszty obsługi informatycznej. Aby uniknąć takiej sytuacji nie tylko należy zapoznać się z opiniami o określonej agencji, z usług której zamierzamy skorzystać. Sami powinniśmy przyswoić podstawową wiedzą z zakresu tworzenia stron internetowych, a także zadbać, abyśmy to my byli właścicielami serwera i domeny. Wszystkie faktury muszą się zgadzać i należy to na bieżąco kontrolować. Dzięki temu w każdej chwili będzie można zrezygnować z usług danej firmy, nie tracąc przy tym domeny.
 

Oszustwa w portalach społecznościowych

Oszustwa w portalach społecznościowych - najczęściej polegają na tym, iż przestępcy internetowy włamują się na konto użytkownika np. Facebooka czy Naszej Klasy i rozsyłają w imieniu właściciela profilu maile do jego znajomych. Proszą o przesłanie jakiejś kwoty na podane konto (uzasadniają to chociażby tym, iż zostali oszukani za granicą i nie mają pieniędzy na powrót do kraju). Wiele osób przesyła środki finansowe, gdyż myśli, że prawdziwy przyjaciel jest w potrzebie. Aby uniknąć tego typu oszustw należy przede wszystkim stosować silne hasła, programy antywirusowe i antyszpiegowskie oraz posiadać świadomość możliwych do pojawienia się zagrożeń, związanych z portalami społecznościowymi.
 

Fałszywe oferty pracy

Fałszywe oferty pracy z zagranicy - spotykamy się tutaj z propozycją pracy skierowaną do określonej osoby poszukującej odpłatnego zajęcia.

Zagraniczna firma proponuje bardzo atrakcyjne zarobki przy wykonywaniu określonej czynności, głównie na zasadzie zdalnej. Nieuczciwi "pracodawcy" proszą o dane konta bankowego, aby można było dokonać przelewu za wykonaną pracę. Niestety po jakimś czasie okazuje się, że dane te zostały wykorzystane do zrabowania pieniędzy z kont innych osób, których dane przechwycili cyberprzestępcy. Można powiedzieć, że dana osoba myśląc, że pracuje dla określonej firmy, staje się pośrednikiem w kradzieży pieniędzy z innych kont. Dana osoba nieświadomie bierze udział w dokonaniu czynu niedozwolonego - udostępniając cyberprzestępcom swoje konto i pośrednicząc w przelewaniu środków.
 

Oszustwa związane z telemarketingiem

Oszustwa związane z telemarketingiem - nierzadko zdarza się, że do firmy czy osoby prywatnej dzwoni osoba, która proponuje wykupienie domeny, reklamę na jakimś portalu czy inną usługę. Bardzo szybko przesyła fakturę z podaną do zapłaty kwotą.

Zdarza się, że zgodę na przesłania oferty na e-maila traktuje jak zdecydowanie się na określoną usługę. W przypadku nie uiszczenia należności firma ta straszy podaniem do sądu lub wpisaniem do Krajowego Rejestru Długów. Oszuści posuwają się w swojej manipulacji bardzo daleko - nagrywają rozmowy i próbują je wykorzystać tak, aby dana osoba dla "świętego spokoju" przelała im należność.

Są to praktyki nielegalne i nierzadko osoba dzwoniąca i podająca się za daną firmę nie ma z nią nic wspólnego.
 

Jak uniknąć nieprzyjemności związanych z oszustwami dotyczącymi telemarketingu i umów zawieranych nieświadomie:
 
 • Nie należy traktować poważnie firm, które dzwonią z zastrzeżonego numeru. Najlepiej w ogóle nie prowadzić z takimi rozmowy.

 • Na pytanie o zezwolenie na nagrywanie rozmowy firmy niewiadomego pochodzenia, należy odmówić i rozłączyć się.

 • Nie należy decydować się na oferty w trakcie rozmowy telefonicznej. Zawsze warto poprosić o przesłanie informacji na e-maila. Szanujące klientów instytucje wiedzą, że chcą oni zapoznać się z propozycją i na spokojnie rozważyć wszystkie za i przeciw. Pospiech jak wiadomo jest złym doradcą.

 • Nie należy podawać danych dotyczących kont bankowych czy posiadanych kart płatniczych.

 • Przed ewentualnym zawarciem umowy, po otrzymaniu oferty pocztą tradycyjną lub elektroniczną, należy dokładnie zapoznać się z regulaminem danego portalu. Dopiero wtedy, gdy jesteśmy pewni dobrych zamiarów firmy, możemy podjąć z nią współpracę. W przeciwnym wypadku narazimy się na nieprzyjemności.

Phishing - wykradanie informacji

Phishing - polega na zdobywaniu nieuczciwymi metodami poufnych informacji, dotyczących określonej osoby. Najczęściej oszuści podają się za godną zaufania firmę, lub osobę, która potrzebuje  w danym momencie określonych danych osobistych. Bardzo często cyberprzestępcy wysyłają spam do dużej liczby osób, podając fałszywą stronę i podającą się za konkretny bank czy sklep internetowy. Po wejściu ofiary na fałszywą stronę przechwytywane są informacje wpisywane przez ofiarę (taka sytuacja może dotyczyć chociażby nieprawdziwej informacji o dezaktywacji konta i prośbie ponownego wpisania wszystkich danych osobistych).
 

Jak bronić się przed wyłudzeniem podstępem naszych osobistych danych?
 • Zachować czujność przy otrzymaniu e-maila o podejrzanej treści i dokładnym sprawdzaniu adresu e-mailowego nadawcy oraz pochodzenia wiadomości. Czasem strona do złudzenia przypomina witrynę sklepu internetowego, banku, czy innego portalu ale w rzeczywistości nią nie jest.

 • Trzeba systematycznie uaktualniać system i oprogramowanie, stosować dobrej jakości programy antywirusowe i antyszpiegowskie.

 • Nie można przesyłać e-mailem niezwykle ważnych informacji, haseł dostępu ani numerów kart płatności.

 • Uniknąć phishingu pomoże także stosowanie OpenDNS (są to darmowe serwery Domain Name System).
   

Nierzadko spotykanym zjawiskiem powiązanym z phishingiem jest także kradzież tożsamości.
 

Oszustwa SMS-owe

Oszustwa SMS-owe w Internecie - celem tych niedozwolonych praktyk jest wyłudzenie pieniędzy za pośrednictwem SMS-ów. Nierzadko można wejść na strony internetowe, gdzie proponowane nam są takie usługi jak wysłanie e-kartki do znajomych czy skorzystanie z porady wróżki. Istnieje oczywiście szereg stron, które zajmują się tego typu działalnością i nie naciągają klientów. Nie mniej jednak można spotkać się również z sytuacją, gdy strona prowadzona przez oszustów podaje, iż kartka czy wróżba kosztuje kilka złotych, a w rzeczywistości okazuje się dużo droższa.

Jak się przed tym obronić?

Przede wszystkim czytać regulamin serwisu. Najczęściej firmy, które w ten sposób oszukują klientów, działają wbrew pozorom legalnie - muszą więc w regulaminie podać faktycznie koszty.
 

Oszustwa mailingowe

Oszustwa mailingowe - dotyczy sytuacji, gdy zleceniodawca płaci danej firmie za mailing, ale ona wykorzystuje nieuczciwe i nieefektywne metody działania. Teoretycznie dana strona ma zwiększoną oglądalność, ale w praktyce zawdzięczane jest to nieuczciwym praktykom - między innemu płaceniu określonym osobom za klikanie w linki, dodawanie opisów czy czytanie e-maili. Za zwiększoną odwiedzalnością strony nie idą wtedy w parze zyski finansowe z mailingu. Aby uniknąć tego typu oszustw nie należy rozliczać się z firmami, którym zleca się mailing według schematu oglądalności, liczby wejść na stronę.


Jeśli już padniemy ofiarą cyberprzestępstwa, należy zgłosić sprawę na Policję. Nawet jeśli wyegzekwowanie swoich praw okaże się skomplikowane, pokażemy cyberprzestępcom, że nie są bezkarni i za ich działalność w końcu może spotkać ich zasłużona kara. Należy również zgłaszać strony o podejrzanej treści i przestępczej działalności.

 

Autor: Agnieszka

Komentarze

Cytuj adam 2016-09-03
Witam, Uwaga na sklep internetowy www.itopten.pl - kolejne oszustwo w sieci. Czy ktoś robił tam ostatnio zakupy i ma jakiś pomysł na odzyskanie pieniędzy
Cytuj jerry2006 2016-09-21
Witam, niestety zbyt długo trwało wyłączanie strony sklepu. Ja dałem się oszukać 28 sierpnia i 1 września zgłosiłem sprawę na policję bo udało mi się dodzwonić do firmy której dane zostały wykorzystane do przelewu. Na ceneo są 4 opinie o tym sklepie ale nic więcej w necie znaleźć nie można.
Cytuj jo59 2020-05-01
Dlaczego nikt nie ściga takich bandziorów? Przecież p[odobno w sieci nikt nie jest anonimowy! Pieniądze, które oni chcą ukraść trafiają na jakieś konta - one też nie są anonimowe. Trzeba raz na zawsze skończyć z takimi bandziorami. Wystarczy jedna dobra akcj,a a resztą się przestraszy. To są zwykli tchórze. Ale niestety w policji musieliby pracować inteligentni ludzie, a na to musimy jeszcze trochę poczekać.
Cytuj Adam 2020-08-08
Osobiście bardzo przestrzegam przed wszelkimi ofertami typu wypełnianie ankiet, wniosków itp. Większość to oszustwa, zobaczcie że nigdy nie ma podanych nazw firm, adresów firm to wszystko naciąganie lub oszustwo na dane osoby jaka się złapie na wykonanie czegoś takiego, warto poczytać https://infomiasto.eu/forum/topic/co-to-jest-praca-wypelnianie-wnioskow/ bardzo wiele osób tak zostało oszukanych. Przed tym trzeba przestrzegać ludzi aby nie byli naiwni.

Twój komentarz

Nick *
E-mail *
Komentarz *

Zobacz także

Używamy Cookies, które będą zamieszczane w Twoim komputerze. Więcej w Polityce Prywatności. - więcej

Drogi użytkowniku,

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku (RODO), informuję że:

 • Twoje dane osobowe nie będą przekazywane odbiorcom.

 • Twoje dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani organizacji międzynarodowych.

 • Przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

 • Posiadasz prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, a także do przenoszenia swoich danych osobowych tj. do otrzymania od administratora Pani/Pana danych osobowych, w ustrukturyzowanym powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego.

 • Masz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych, gdy uznasz, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku (RODO).

 • Twoje dane osobowe będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany, nie będą podlegały profilowaniu.

 • Administratorem danych jest Jan Nowak z którym można się skontaktować pod adresem info@heuristic.pl.
   

Pliki Cookies

Na naszych stronach używamy technologii, takich jak pliki cookie, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach i w Internecie. Pragniemy zapoznać Cię ze szczegółami stosowanych przez nas technologii oraz z przepisami, które niebawem wejdą w życie, tak aby dać Ci pełną wiedzę i komfort w korzystaniu z naszych serwisów internetowych. Zapoznaj się z poniższymi informacjami przed przejściem do serwisu. Klikając przycisk „przejdź do serwisu” lub zamykając to okno zgadzasz się na postanowienia zawarte poniżej.

RODO

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako „RODO”). RODO obowiązywać będzie w identycznym zakresie we wszystkich krajach Unii Europejskiej, a więc także w Polsce i wprowadza szereg zmian w zasadach regulujących przetwarzanie danych osobowych.

Czym są dane osobowe

Dane osobowe to, zgodnie z RODO, informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. W przypadku korzystania z naszego serwisu takimi danymi są np. adres e-mail, adres IP, a w przypadku wysłania zapytania - imię i nazwisko. Dane osobowe mogą być zapisywane w plikach cookies lub podobnych technologiach (np. local storage) instalowanych przez nas na naszej stronie i urządzeniach, których używasz podczas korzystania z naszych usług.

Podstawa i cel przetwarzania

Przetwarzanie danych osobowych wymaga podstawy prawnej. RODO przewiduje kilka rodzajów takich podstaw prawnych dla przetwarzania danych, a w przypadkach korzystania z naszych usług wystąpią, co do zasady trzy z nich:

 • Niezbędność przetwarzania do zawarcia lub wykonania umowy, której jesteś stroną. Umowa to, w naszym przypadku, regulamin danej usługi. Jeśli zatem zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z naszym serwisem w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy. Bez tej możliwości nie bylibyśmy w stanie zapewnić Ci usługi, a Ty nie mógłbyś z niej korzystać.

 • Niezbędność przetwarzania do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią. Ta podstawa przetwarzania danych dotyczy przypadków, gdy ich przetwarzanie jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi, dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

 • Twoja dobrowolna zgoda. Jest potrzebna głównie w przypadku, gdy usługi marketingowe dostarczają Ci podmioty trzecie oraz gdy to my świadczymy takie usługi dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele muszą mieć możliwość przetwarzania Twoich danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne, i jeśli nie chcesz, nie musisz jej udzielać. Dzięki naszemu rozwiązaniu masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie. Twoje pozostałe uprawnienia wynikające z udzielenia zgody są opisane poniżej.


Twoje dane, w ramach naszych usług, przetwarzane będą wyłącznie w przypadku posiadania przez nas lub inny podmiot przetwarzający dane jednej z dopuszczonych przez RODO podstaw prawnych i wyłącznie w celu dostosowanym do danej podstawy, zgodnie z opisem powyżej. Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy – przez czas jej wykonywania, a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora – do czasu istnienia tego uzasadnionego interesu.

Przekazywanie danych

Twoje dane będą przetwarzane przez Administratora danych osobowych oraz i Zaufanych Partnerów, którym zostaną przekazane w celach analizy. W każdym takim przypadku przekazanie danych nie uprawnia ich odbiorcy do dowolnego korzystania z nich, a jedynie do korzystania w celach wyraźnie przez nas wskazanych. Dzięki temu możemy np. lepiej dobrać najciekawsze lub najtańsze oferty dopasowane dla Ciebie. W każdym przypadku przekazanie danych nie zwalnia przekazującego z odpowiedzialności za ich przetwarzanie. Dane mogą być też przekazywane organom publicznym, o ile upoważniają ich do tego obowiązujące przepisy i przedstawią odpowiednie żądanie, jednak nigdy w innym przypadku.

Cookies

Na naszych stronach internetowych i w aplikacjach używamy technologii, takich jak pliki cookie, local storage i podobnych służących do zbierania i przetwarzania danych osobowych oraz danych eksploatacyjnych w celu personalizowania udostępnianych treści i reklam oraz analizowania ruchu na naszych stronach. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. Twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz różne strony w Internecie.

Twoje uprawnienia

Zgodnie z RODO przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas i Zaufanych Partnerów.

Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać.

Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Uprawnienia powyższe przysługują także w przypadku prawidłowego przetwarzania danych przez administratora.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez nas Twoich danych osobowych zebranych w związku z korzystaniem przez Ciebie z naszej strony w celach marketingowych (obejmujących niezbędne działania analityczne i zestawianie w profile marketingowe na podstawie Twojej aktywności na stronach internetowych) w tym ich przetwarzanie w plikach cookies itp. instalowanych na Twoich urządzeniach i odczytywanych z tych plików przez Administratora danych osobowych. Możesz w łatwy sposób wyrazić tę zgodę, klikając w przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamykając to okno. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. 

Zaufani Partnerzy

Dane osobowe o których mowy powyżej udostępniane są wyłącznie zaufanym partnerom w celach statystycznych oraz w celu realizowania dodatkowych usług dostępnych w serwisie.

Zaufanie partnerzy:

 • Google Inc. - w celach statystycznych, analizy danych, w celach marketingowych
 • Yandex Metrica - w celach statystycznych, analizy danych
 • Smartsupp.com, s.r.o. - w celach świadczenia usługi chatu on-line
 • Facebook, Inc. - w celach statystycznych, analizy danych, w celach marketingowych
 • Hotjar Limited - w celach statystycznych, analizy danych, w celach marketingowych, w celach świadczenia usługi chatu on-line
 • CWK Spółka z o.o. spółka komandytowa - w celach realizowania usług kurierskich
 • R2G Polska Sp. z o.o. - w celach realizowania usług kurierskich
 • Poczta Polska S.A. - w celach realizowania usług kurierskich

Newsletter

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach i zakresie zgodnymi z realizacją usługi newsletter opisanej w Polityce prywatności. Jestem świadomy/a, że zgodę tą mogę w każdej chwili wycofać.”