Jakie konto bankowe w internecie

10 sierpnia 2012 Agnieszka
Na co zwrócić uwagę wybierając konto bankowe w Internecie. Zalety bankowości elektronicznej. Wyniki badania wśród pracowników Heuristic.

Jakie konto bankowe

Zakładając konto w banku warto zwrócić uwagę na to, czy zagwarantuje nam ono możliwość dokonywania bezpiecznych i wygodnych transakcji przez Internet. Weryfikacja stanu konta czy płatności w sieci to dziś norma, jednak poszczególne banki różnią się zakresem ułatwiania życia swoim klientom.

Wybierając konto bankowe nie należy zatem kierować się reklamą czy przekazem promocyjnym - gdyż przy swoich budżetach marketingowych instytucje te stać na najlepszych specjalistów od marketingu. Kluczowe powinno być zbadanie funkcjonalności danego banku w odniesieniu do naszych potrzeb, korzyści jakie odniesiemy ze współpracy i sposobu połączenia usług z Internetem.

Jakie wyróżniamy konta bankowe

Wśród podstawowych typów kont możemy wyróżnić konta osobiste - czyli tak zwane rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR), konta oszczędnościowe - w tym przypadku środki na koncie są oprocentowane, oraz konta firmowe.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta internetowego

Standardowo przy wyborze konta zwracamy uwagę na takie czynniki jak: lokalizacja placówek bankowych, ilość i dostępność bankomatów, opinie o banku, oprocentowanie konta. W przypadku konta internetowego część z tych aspektów również będzie istotna. Jeśli wybieramy konto, które ma nam efektywnie służyć do wykonywania operacji nie tylko w sposób tradycyjny, ale też przez Internet musimy zwrócić uwagę na:
 

 • opłaty związane z posiadaniem rachunku - ważne jest nie tylko to jaka jest prowizja za prowadzenie konta, czy wydanie karty do bankomatu, ale także na to, czy będziemy musieli płacić extra za przelewy internetowe i inne dodatkowe usługi. Musimy zastanowić się ile mniej więcej miesięcznie będzie nas kosztowało prowadzenie tego konta. Warto zwrócić uwagę, że nawet niewielka opłata za jednorazowy przelew internetowy, w skali miesiąca może okazać się znaczna. Jeszcze do niedawna przelewy przez Internet w banku PKO kosztowały 0,50 gr. O ile kilka przelewów w miesiącu nie obciążyło naszego budżetu, o tyle częste transakcje przez Internet generowały niepotrzebne koszty. Szczególnie w dobie, gdy spora część banków oferuje takie usługi całkowicie bezpłatnie. Na szczęście również bank PKO zaprzestaje praktyk pobierania opłat za przelewy w sieci.

 • opinie innych osób, korzystających z usług z banku - na szczęście w dzisiejszym świecie Internet daje nam możliwość zapoznania się z komentarzami innych na temat określonych usług i nie musimy decydować się na wybór konta w ciemno. Jeśli konto internetowe zakładamy w tym banku, w którym mamy również tradycyjne konto, przeanalizujmy naszą dotychczasową współpracę z bankiem. Jeśli czujemy się szanowani i doceniani jako klienci przez placówkę, jest duża szansa, że również w przypadku założenia tam konta on-line będziemy zadowoleni. Oprócz opłat za prowadzenie rachunku ważne jest bowiem również to jaką politykę bank stosuje wobec klienta i czy potrafi docenić jego lojalność i długoterminową współpracę.

 • zweryfikujmy bezpieczeństwo dokonywania transakcji internetowych w danym banku. Co prawda większość instytucji o tym profilu korzysta z najlepszych typów zabezpieczeń, jednak warto potwierdzić to w swoim zakresie. Niektóre banki oferują dodatkowe zabezpieczenia podczas wykonywania przelewów - oferują na przykład kartę kodów.

 • sprawdźmy ofertę banku w zakresie udzielania pożyczek on-line, a także ewentualnego kredytu hipotecznego dla osoby korzystającej z systemu bankowości internetowej. Przeanalizujmy także jakie profity i możliwości mamy w związku z posiadaniem konta internetowego. Nie bez znaczenia są ponad to możliwości sprawnego skontaktowania się z obsługą banku i uzyskania ewentualnej pomocy.

 • upewnijmy się, że będziemy mieć bezproblemowy i natychmiastowy dostęp do środków zgromadzonych na koncie, w dowolnym czasie. Dotyczy to między innymi wykonywania w określonym przez nas terminie wpłat do wpłatomatu czy tez wypłat gotówki z bankomatu.

 • regulamin - akceptacja warunków założenia konta bankowego on-line musi być poprzedzona dokładnym i wnikliwym przeczytaniem regulaminu, bez pomijania żadnego z punktów (w szczególności tych napisanych małym czy mniej czytelnym drukiem).

Który bank wybrać

Wszystko zależy od tego, jakie konto chcemy założyć - czy ma to być konto osobiste, czy też firmowe. W każdym wypadku powinniśmy dokładnie przeanalizować dostępne oferty. Powinno ono łączyć funkcjonalność i szerokie możliwości z niskimi (lub żadnymi) opłatami. Wśród kont, które oferują bezpłatną możliwość otwarcia rachunku i bezpłatne przelewy wymienić możemy chociażby konto osobiste w mBanku, Banku Millenium, Multi Banku czy Alior Banku. Faktem jest, że większość banków udoskonala swoją ofertę, aby odpowiedzieć na rosnące wymagania klientów i zdobyć konkurencyjną pozycję wśród innych banków.

Zalety posiadania konta internetowego

 • Niski koszt prowadzenia rachunku przez Internet, lub całkowita eliminacja opłat.

 • Stosunkowo dobre oprocentowanie - w przypadku konta internetowego często możemy liczyć na dobre warunki w zakresie oprocentowania.

 • Oszczędność czasu i wygoda - większość operacji bankowych możemy zrobić przez Internet, bez wychodzenia z domu. Oszczędzamy tym samym czas i ograniczamy konieczność dojazdu do fizycznej placówki banku.

 • Coraz większa gama usług oferowana przez konta internetowe - obecnie możemy już nie tylko dokonywać przelewów on-line, ale także pobrać. kredyt, czy doładować telefon komórkowy.

 • Możliwość sprawdzenia swojego rachunku w dowolnym czasie i miejscu oraz kontrolowania stanu konta na bieżąco.

Ograniczenia związane z kontem internetowym

Najczęściej wymienianym ograniczeniem w zakresie posiadania konta bankowego w sieci jest bezpieczeństwo przeprowadzanych transakcji. Część osób posiada jeszcze barierę psychologiczną dotycząca dokonywania płatności przez Internet. Ograniczone bezpieczeństwo przelewów on-line to jednak w większości przypadków mit i nie jest ono wadą kont internetowych. Zabezpieczenia są na tyle udoskonalane, że nie stanowią ograniczeń w dokonywaniu operacji przez Internet. Banki internetowe obecnie zapewniają taki sam poziom zabezpieczeń, jaki oferują banki tradycyjne.
 

Opinie na temat internetowych kont bankowych

Przeprowadziłam ankietę wśród kolegów i koleżanek w naszej firmie, która miała na celu ukazanie preferencji i przekonań dotyczących internetowych usług bankowych. Jak można się spodziewać po pracownikach firmy o profilu informatycznym - każda z 16 przebadanych osób posiada internetowe konto bankowe, z którego na bieżąco korzysta. Respondenci jednoznacznie wyrazili zadowolenie wobec oferty swojego obecnego konta bankowego. Nasza firma również korzysta z typowego banku internetowego od początku działalności.

Pokazuje to, że banki dążą do zwiększenia poziomu satysfakcji swoich użytkowników, a ich oferty są rzeczywiście korzystne i zadowalające.

Na pytanie "Co skłoniło Cię do wyboru konta internetowego w banku, z którego obecnie korzystasz" 100% badanych osób na 1 lub 2 pozycji najczęściej odpowiadały:

 • niskie opłaty związane z posiadaniem rachunku

 • szeroka oferta banku w zakresie usług świadczonych drogą elektroniczną.

W dalszej kolejności wskazywano na "dobre opinie o banku wśród znajomych, rodziny, przeczytane na internetowych forach". Nieznaczna część badanych sugerowała się natomiast przy wyborze konta internetowego przyzwyczajeniem. Założyli oni konto w banku, w którym wcześniej prowadzili tradycyjny rachunek, bez analizowania ofert konkurencji.

Wśród najczęściej wskazywanych zalet związanych z posiadaniem konta internetowego on-line respondenci podawali "niskie opłaty związane z prowadzeniem rachunku", a także "wygodę przeprowadzania transakcji w dowolnym miejscu i o każdej porze". Na wygodę przeprowadzania transakcji w dowolnym miejscu i o każdej porze jako kluczową zaletę bankowości on-line wskazało 100% przebadanych osób.