Ludzie którzy zmienili świat poprzez IT

16 lipca 2012 Agnieszka
13 zwykłych ludzi bez których świat wyglądał by zupełnie inaczej. Sprawdź komu zawdzięczasz codzienną pocztę e-mail, surfowanie po www i rozmowy na Skype - ci ludzie zmienili świat.

Komputery i Internet w ciągu 20 lat zmienił świat nie do poznania - zarówno przepływ informacji, komunikacja, jak i świat biznesu już nigdy nie będzie taki, jak kiedyś. Nie stało by się to gdyby nie kreatywność i determinacja wybitnych osób. Poniżej 11 z nich, które miały w tym spory udział. 

Vint Cerf i Bob Kahn - protokół TCP/IP

Vint Cerf i Bob Kahn

Vint Cerf i Bob Kahn - uważani są za ojców Internetu. Opracowali oni protokół TCP/IP, co pozwoliło na złączenie dużej liczby maszyn w sieć.

Vinton Gray Cerf kierował ponad to rozbudową MCI Mail. Był to pierwszy serwis poczty e-mail, który został zintegrowany z Internetem. Uzyskał wiele odznaczeń - między innymi National Medal of Technology, Yuri Rubinsky Memorial Award, Nagroda Turinga, wiele tytułów doctor honoris causa.

Ray Tomlinson - poczta e-mail

Ray Tomlinson

Ray Tomlinson
- jest pomysłodawcą stosowania znaku @ w adresach poczty e-mail. Dał początek sieciowej poczcie elektronicznej, uważany jest zatem za ojca e-maila. Pierwsza wiadomość elektroniczna wysłana została w roku 1971 albo 1972 (data dokładna nie jest znana).

Tim Berners-Lee - strony WWW

Tim Berners-Lee

Tim Berners-Lee
- ten programista, będący zarazem fizykiem odegrał bardzo ważną rolę w zaprojektowaniu usługi World Wide Web - czyli stron www. Jest twórcą programu wyświetlającego witryny www. Wykreował pierwszy serwer, a także podstawy HTML. Został odznaczony nagrodą Rycerza Orderu Imperium Brytyjskiego, otrzymał Nagrodą Japońską, oraz brytyjski Order Zasługi.

Larry Page i Sergey Brin - Google

Larry Page i Sergey Brin

Larry Page i Sergey Brin
- dali początek wyszukiwarce Google. Współcześnie Google zatrudnia około 20 000 osób w wielu państwach świata. Najważniejsza siedziba firmy znajduje się w Mountain View w Kalifornii - w USA. Trudno dziś uwierzyć w to, że początkowo Larry Page i Sergey Brin pracowali sami a ich siedziba mieściła się w garażu.

Wyszukiwarka rozwijała się bardzo szybko, przysparzając jej twórcom ogromne dochody finansowe. Obecnie Larry Page i Sergey Brin uważani są za jednych z najbogatszych ludzi na świecie.

Bill Gates - system Windows

Bill Gates

Bill Gates
- jest to założyciel korporacji Microsoft. Pomimo, że jest głównym twórcą oprogramowania Microsoft oraz cenionym amerykańskim przedsiębiorcą, niektórzy krytykują go za antykonkurencyjne podejście do interesów. Znajduje się on na czołowych miejscach w rankingach najbogatszych ludzi na świecie - przykładowo w 2009 roku uznany został za najbogatszą osobę przez magazyn Forbes.

Jest on nie tylko osobą, która odegrała kluczową rolę w rewolucji informatycznej, ale także działaczem społecznym i filantropem - angażuje się w działalność organizacji charytatywnych, programy badań dotyczących nauki, a także wspiera walkę z chorobami współczesnego świata. Wraz z żoną założył w 2000 roku Bill & Melinda Gates Foundation.

Za swoją twórczość zdobył szerokie uznanie i wiele odznaczeń - między innymi: Nagrodę Księcia Asturii w zakresie międzynarodowej współpracy, meksykański Order Orła Azteków, tytuł Rycerza Komandora Orderu Imperium Brytyjskiego. Otrzymał tytuł Gates doktorem honoris causa wielu ośrodków naukowych - na przykład Uniwersytetu Harwarda, tokijskiego Uniwersytetu Waseda, breukeleńskiego Uniwersytetu Nyenrode . 

Tygodnik Time uznał, że Bill Gates należy do grona 100 osób, które w największym stopniu wpłynęły na obraz świata w XX wieku.

Steve Jobs - komputery, telefony Apple

Steve Jobs

Steve Jobs
- jest to twórca Apple. W 1976 roku razem z Steve’em Wozniakiem dał początek firmie Apple. Poprzez wyprodukowanie Apple II firma odniosła ogromny sukces i została jednym z kluczowych przedsiębiorstw, które wytwarzały komputery domowe. W 1980 roku pojawił się Apple III, zaś w 1984 na rynek wprowadzono Macintosh - jeden z najważniejszych produktów firmy Apple.

Steve Jobs w roku 1985 musiał odejść z przedsiębiorstwa, którego był współzałożycielem, przez konflikt z Johnem Sculleyem. Założył w tym czasie firmę NeXT, która została wykupiona w 1996 roku przez Apple.

Steve Jobs z powrotem powrócił do Apple, a w 1997 roku został prezesem tej firmy. Pod jego kierownictwem firma rozwijała się - wprowadzony został iMac, iPod, oraz iPhone. Steve Jobs jest przykładem człowieka o nieprzeciętnej inteligencji, która w połączeniu z determinacją i zamiłowaniem do nowoczesnych technologii niepodważalnie wpłynęła na oblicze współczesnego Internetu. Czytaj więcej o Stevie Jobs'ie.

Steve Wozniak - komputery Apple

Steve Wozniak

Steve Wozniak
- jego pełne imię to Stephan Gary Wozniak. Jest to współzałożyciel firmy Apple. Firmę założył wraz z Steve'em Jobsem i Ronaldem Wayne'em w 1976 roku. Sukces Apple jest w dużej mierze wynikiem działań Stave Wozniaka - to on stworzył od podstaw projekt komputer Apple I. Został uhonorowany National Medal of Technology. W roku  1985 zrezygnował z pracy w Apple i pracował przez pewien czas przy projekcie Palm oraz kolejnymi projektami. Ostatni angażował się przy projekcie dysków opartych o szybkie pamięci - Fusion IO oraz udzielał się jako mówca w seminariach poświęconych branży IT.

Niklas Zennstrom - Skype

Niklas Zennstrom

Niklas Zennstrom
- jest założycielem komunikatora, który zrewolucjonizował komunikację w Internecie - Skype. Komunikacja stała się nie tylko powszechnie dostępna, ale i darmowa. Osoby z różnych części świata mogą łączyć się ze sobą na Skype i prowadzić bezpłatnie rozmowy głosowe, które wcześniej wiązały się z bardzo dużym kosztem finansowym. Niklas Zennstrom jest pomysłodawcą i twórcą nie tylko sieci Skype, ale także Kazaa. W 2006 roku określony został przez magazyn Time jako jedna z stu najbardziej wpływowych osób na świecie.

Chad Hurley, Steve Chen, Jawed Karim - YouTube

Chad Hurley, Steve Chen, Jawed Karim

Chad Hurley, Steve Chen, Jawed Karim
- osoby te uważane są za założycieli serwisu internetowego YouTube. Założony został on w 2005 roku i pozwala na darmową publikację filmów oraz oglądanie zamieszczonych filmów. Zarówno Chad Hurley, jak i Steve Chen i Jawed Karim przed założeniem YouTube byli zatrudnieni w przedsiębiorstwie PayPal. W 2006 roku serwis YouTube kupiony został przez Google za kwotę 1,65 miliarda dolarów. YouTube w nieodwracalny sposób zmienił oblicze Internetu - filmy zostały jednym z kluczowych elementów internetowej kultury.

Mark Zuckerberg - Facebook

Mark Zuckerberg

Mark Zuckerberg
- zaprojektował on serwis społecznościowy, który początkowo skierowany był do stosunkowo wąskiej grupy studentów.

Bardzo szybko zyskał popularność i ogromną liczbę użytkowników na całym świecie. W ramach stworzonego przez niego Facebooka ludzie mają możliwość nie tylko dzielić się aspektami swojego życia, filmami i zdjęciami, ale także odszukiwać znajomych i prowadzić rozmowy.

Facebook wykorzystywany jest obecnie nie tylko przez osoby prywatne,a le także firmy dostrzegające w nim duży potencjał marketingowy. Liczba użytkowników serwisu w 2011 roku wyniosła około 845 mln.

Facebook łączy ludzi na całym świecie i umożliwia sprawną komunikację. Przez jednych bywa wychwalany, przez innych krytykowany - chociażby ze względu na pojawiające się uzależnienia od aktywności w portalu czy też oszustwa w sieci wykorzystujące niedociągnięcia Facebooka po stronie bezpieczeństwa. Nie da się jednak ukryć, że współczesny Internet jest nierozerwalnie związany z serwisem społecznościowym jakim jest Facebook.