Programy antywirusowe - ważny element bezpieczeństwa

27 maja 2012 Aga

Programy antywirusowe

Programy wirusowe to bardzo ważny aspekt bezpieczeństwa firmy w Internecie. Zadaniem tych programów jest sprawdzanie komputera w celu wyeliminowania ewentualnego złośliwego oprogramowania.

Większość omawianych aplikacji potrafi na bieżąco sprawdzać witryny internetowe, pobierane pliki i dokonywać innych czynności, aby chronić komputer i dbać o jego bezpieczeństwo.

Jak funkcjonują aplikacje antywirusowe

Omawiane programy zawierają w sobie pakiet ochraniający komputer przed możliwymi do pojawienia się zagrożeniami. Najczęściej zawierają w sobie dwa moduły - skaner i monitor. Skaner zajmuje się monitorowaniem plików na życzenie lub co określony (wyznaczony) czas. Jego celem jest badanie zawartości dysku. Monitor natomiast sprawdza bez przerwy i automatycznie dane pliki. Nadzoruje on bieżące działania komputera.


Aplikacja antywirusowa analizuje informacje i ocenia czy należy na coś zwrócić uwagę, czy też nie ma żadnych zagrożeń, niebezpieczeństwa. Wybierając program ochraniający komputer warto zwrócić uwagę czy posiada on możliwość aktualizacji nowych wirusów. Większość dostępnych

aplikacji tego typu posiada taką funkcję. Wśród modułów programów antywirusowych wyróżniamy: skanery, monitory, szczepionki, programy zliczające sumy kontrolne, programy autoweryfikujące. Jeśli na danym komputerze nie ma zainstalowanej aplikacji antywirusowej, a pojawia się nagła potrzeba weryfikacji dysku czy pliku - można zastosować tak zwane skanery on-line. Aby zastosować skaner on-line należy wykorzystać przeglądarkę internetową.

Jak program antywirusowy zapobiega przenikaniu wirusów?

 • sprawdza załączniki e-maila

 • monitoruje otwierane oraz zapisywane na komputerze pliki

 • skanuje co jakiś czas wszystkie pliki dostępne na komputerze.
   

Co dzieje się gdy program antywirusowy wykryje zagrożenie

Jeśli zostanie wykryte niebezpieczeństwo dla komputera mają miejsce dwa działania. Pierwsze z nich dotyczy przekazania oczyszczonej informacji określonemu systemowi interpretującemu. On przekazuje ją do systemu, aby mogła trafić do swojego przeznaczenia. Następnie do interfejsu użytkownika trafia ostrzeżenie.

Najważniejszym zadaniem aplikacji zabezpieczającej przed wirusami jest skanowanie - wykrywanie niechcianego oprogramowania i umożliwienie usunięcia go.
 

Jak wybrać program antywirusowy

Pierwsze należy zastanowić się nad tym czy wybrać aplikację darmową czy płatną. Dostępne jest mnóstwo programów, z których można korzystać w wersji bezpłatnej, jednak najczęściej są to uboższe wersje produktów komercyjnych. Możliwe jest także skorzystanie z wersji próbnej - która przez określony czas nic nie kosztuje, a później wiąże się dokonaniem zakupu czyli tzw. wersje trial.

Niewątpliwą zaletą aplikacji darmowych jest brak ponoszenia wydatków finansowych. Cena nie jest jednak jedynym kryterium, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie omawianego programu - powinien on charakteryzować się przede wszystkim wysoką jakością, łatwością konfiguracji oraz dobrymi opiniami innych konsumentów. Firmy powinny zdecydowanie cenić swoje bezpieczeństwo i wybierać specjalnie dla nich przeznaczone oprogramowania. Przedsiębiorstwa mogą też kupić licencję na wiele stanowisk, co w rezultacie redukuje koszty.

Wśród dostawców programów antywirusowych warto zwrócić uwagę na:

 • Avast! Free Antivirus; AVG Anti-Virus Free Edition (aplikacje bezpłatne)

 • Symantec, G Data, McAfee, F-Secure, Kaspersky, Eset Nod32 Antivirus (aplikacje płatne).
   

Zalety stosowania programów antywirusowych

 1. Program pozwala zapobiec utracie danych czy kradzieży tożsamości.

 2. Zapobieganie upośledzeniu funkcji komputera - zainfekowany sprzęt zazwyczaj pracuje znacznie wolniej.

 3. Minimalizacja ryzyka dokonania różnego typu fałszerstw.

 4. Bezpieczne korzystanie ze skrzynki e-mailowej.

 5. Możliwość swobodnego przeglądania różnego rodzaju witryn (w razie wykrycia zagrożenia aplikacja antywirusowa poinformuje o tym).

 6. Program antywirusowy wykrywa również niektóre programy szpiegujące. Nie mniej jednak warto zainstalować na swoim komputerze dodatkowo specjalną aplikację do wykrywania programów szpiegujących.
   

Wady związane z funkcjonowaniem programów antywirusowych

 1. Programy mogą spowalniać działanie niektórych komputerów (szczególnie w trakcie skanowania).

 2. Za pewnego rodzaju wadę aplikacji antywirusowych można także uznać natarczywe alerty w czasie wchodzenia na dane strony internetowe czy podczas ściągania plików. Nie mniej jednak pokazują one z jak dużą ilością zagrożeń mamy do czynienia w sieci.