Zagrożenia w Internecie - nie tylko wirusy

02 czerwca 2012 Agnieszka
Internet niesie za sobą pewne zagrożenia których powinniśmy być świadomi. I nie chodzi już tylko o wirusy komputerowe.

Zagrożenia w internecie

Internet  to szeroko pojęta globalna sieć komputerowa, bez której spora liczba ludzi nie wyobraża sobie obecnie życia. Internet jest obecny zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym sporej części społeczeństwa. Nie tylko usprawnia wiele procesów, ale także umożliwia realizację rzeczy, które przed jego odkryciem były ciężkie lub niemożliwe do wykonania.

Oprócz wielkich korzyści, Internet niesie ze sobą jednak również spore zagrożenia. Skuteczną walką z nimi jest wiedza, zdrowy rozsądek, a także świadomość mogących się pojawić niekorzystnych zjawisk

Komunikacja za pośrednictwem komputera i Internetu

Internet umożliwia nam szybkie i nieskomplikowane nawiązywanie relacji z innymi ludźmi. Jeśli mamy ochotę, możemy porozmawiać o problemach z kimś kogo w ogóle nie znamy, lub uzyskać cenne informacje od osoby znajdującej się bardzo daleko pod względem terytorialnym.

Możemy uczestniczyć w różnych grupach dyskusyjnych, poznawać ludzi o podobnych zainteresowaniach, wymieniać się doświadczeniami, a także pogłębiać istniejące relacje z ludźmi, z którymi nie mamy osobistego kontaktu tak często, jakbyśmy chcieli.

W Internecie wiele osób czuje się anonimowo, wyraża opinie, których nie odważyłoby się powiedzieć w świecie realnym. Dlatego nierzadko możemy spotkać się z agresywnymi wypowiedziami, wulgaryzmami, czy obraźliwymi uwagami na określony temat. Aby zminimalizować aspekt negatywnych zachowań w Internecie (szczególnie w różnego rodzaju grupach dyskusyjnych) przyjęło się, iż należy stosować zasady tak zwanej netykiety. Można powiedzieć, że jest to swoisty savoir-vivre w Internecie.

Komunikacja internetowa bywa również zakłócana przy pomocy SPAM'u.

SPAM - co to jest

SPAM to nielegalne wiadomości, rozsyłane nierzadko w formie masowej. Potrafią one utrudnić, a nawet zdezorganizować komunikację przy pomocy poczty elektronicznej.

Internet niewątpliwie ma wpływ na nasze życie społeczne. Dzięki niemu możliwe jest utrzymywanie i rozwijanie relacji interpersonalnych, a także poznawanie ludzi bez względu na bariery terytorialne. Jest to oczywiście kontakt inny niż osobisty - pozbawiony bowiem styczności bezpośredniej. Nie ma nic złego w wykorzystaniu Internetu do komunikowania się, przesyłania informacji, czy też rozmów towarzyskich.

Nie mniej jednak coraz częściej pojawiają się przypadki zatracania umiaru w tej kwestii. Szczególnie widoczne jest to wśród najmłodszych internautów, którzy nierzadko wolą godzinami przesiadywać na portalach społecznościowych niż spotkać się z przyjaciółmi "twarzą w twarz". Wielkim paradoksem portali społecznościowych jest sytuacja, kiedy dwie osoby są znajomymi na portalu (mają siebie w swoich listach znajomych), a w świecie realnym zachowuję się jakby się nie znały.

Niepokojącym zjawiskiem jest także fakt, iż spora część dzieci i dorastającej młodzieży rezygnuje z aktywności fizycznej, na rzecz wielogodzinnego siedzenia przed komputerem - grając bez umiaru w gry komputerowe, angażując się przesadnie w życie portali społecznościowych czy też w inną formę internetowej aktywności. Internet daje ludziom wiele możliwości sprawnego komunikowania się, wyrażania opinii, ułatwiania sobie pracy i zadań związanych z życiem zawodowym - należy jednak pamiętać o rozsądnym korzystaniu z dobrodziejstw jakie oferuje.

Problem uzależnienia od Internetu

Granica pomiędzy normalnym korzystaniem z możliwości Internetu, a przesadnym jego użytkowaniem jest płynna i nie można jednoznacznie określić kiedy na pewno będziemy mówić o uzależnieniu, a kiedy z pewnością nie. Problem uzależnienia od Internetu bywa w różny sposób wyjaśniany, a na jego określenie stosuje się zamiennie takie pojęcia jak: Zespół uzależnienia od Internetu (ZUI), Nadużywanie Internetu czy też Patologiczne Używanie Internetu.
 

Skutkiem siecioholizmu będą takie aspekty jak:

  • zachwianie komunikacji

  • depresja w przypadku braku styczności z siecią, wewnętrzna potrzeba użytkowania Internetu

  • zaburzone funkcjonowanie, rozregulowanie rytmu snu.

Z patologicznym używaniem Internetu wiąże się szereg negatywnych zjawisk, takich jak:

  1. Socjomania internetowa

  2. Erotomania internetowa

  3. Uzależnienie od sieci

  4. Uzależnienie od komputera

  5. Przeciążenie informacyjne.

Skutkiem przestawienia się na wirtualność jest zachwianie więzi emocjonalnych w normalnym świecie, wyobcowanie, gubienie się w tym co wirtualne, a tym co realne. Jak każde uzależnienie - uzależnienie od Internetu może okazać się bardzo groźne i najczęściej wymaga specjalistycznego i długiego leczenia. Terapia jest konieczna, jeśli osoba uzależniona chce trwale zerwać z nałogiem i powrócić do normalnego funkcjonowania w świecie rzeczywistym.

Niebezpieczeństwa czyhające w sieci na dzieci

Internet to medium, które pozwala na duża anonimowość i swobodę kontaktu. Jest więc miejscem, gdzie ujawniają się pedofile, poszukujący swoich ofiar. Pojawiają się na czatach , forach, portalach społecznościowych, czy grupach dyskusyjnych i nierzadko podszywają się pod osoby, którymi nie są.

Niezwykle istotna jest więc próba przewidzenia możliwych do pojawienia się zagrożeń i szczera, bezpośrednia rozmowa na ten temat z dziećmi. Edukowanie ich w tym zakresie jest nie tylko ważne, ale wręcz konieczne.

Niebezpieczeństwa związane z Internetem to dla dzieci także zbyt długie przesiadywanie na portalach społecznościowych i zaniedbywanie przez to obowiązków szkolnych, zbyt długie granie w poszczególne gry komputerowe, a także utrata przyjaciół w świecie realnym na rzecz znajomości wirtualnych. Warto pamiętać, że zjawisko uzależnienia od Internetu dotyczy nie tylko dorosłych, ale również dzieci, dla których komputer i Internet jest coraz częściej główną formą aktywności.

Niebezpieczeństwa związane z przestępstwami internetowymi

W Internecie niestety swoje miejsce znaleźli różnego rodzaju przestępcy i oszuści. Za pośrednictwem Internetu mają miejsce między innymi  kradzieże tożsamości, włamania na konta bankowe, rozprzestrzenianie się złośliwego oprogramowania. Kwestiom tym można (a nawet należy zapobiegać) poprzez stosowanie programów antywirusowych, dbanie o swoje bezpieczeństwo w sieci (silne hasła, anonimowość), stosowanie odpowiednich zabezpieczeń.

Prewencja jest w tym zakresie bardzo ważna, a jej efekty kluczowe dla naszego bezpieczeństwa w Internecie. Warto ponad to pamiętać o tym, iż nie każdy sklep internetowy jest godny zaufania. Przed dokonaniem zakupu warto zapoznać się z komentarzami na jego temat oraz zorientować się dokładnie w zakresie jego działalności.

Należy zwrócić uwagę także na fakt, że profesjonalny sklep internetowy oferuje nie tylko konkurencyjne ceny i dobrej jakości produkty, ale także umożliwia dokonanie bezpiecznych płatności internetowych za zamówiony towar.