Ukraina - coraz popularniejszy kierunek wycieczek

11 marca 2021
Nasz wschodni sąsiad staje się coraz bardziej popularnym i chętniej odwiedzanym kierunkiem. Dlaczego zatem warto wybrać ten kraj na weekend czy wakacje?

Ukraina jako cel podróży

Niektóre osoby wybierają zagraniczne kierunki ze względu na hotele i obecnie w nich darmowe spiny bez depozytu za rejestrację. Inne zaś decydują się na dany wyjazd z powodu ceny. Z pewnością do tej drugiej grupy zaliczyć możemy tych, którzy wybierają Ukrainę. Nasz wschodni sąsiad staje się coraz bardziej popularnym i chętniej odwiedzanym kierunkiem. Dlaczego zatem warto wybrać ten kraj na weekend czy wakacje?

Dostępność i ceny

Wraz z otwarciem się naszego kraju na pracowników z Ukrainy, znacząco zwiększyła się dostępność połączeń między krajami. Jeszcze 10 lat temu najlepszą opcją było dojechanie do granicy i stamtąd korzystanie z ukraińskich środków komunikacji. Dziś możemy wybierać mnóstwo połączeń autokarowych czy kolejowych. Największym jednak powodzeniem cieszą się linie lotnicze.

Tylko WizzAir i Ryanair oferują nam połączenia z wielu polskich miast. Możemy polecieć do Lwowa, Kijowa czy Odessy szybko, tanio i kilka razy w tygodniu. Nawet z mniejszym wyprzedzeniem można kupić bilety w obie strony poniżej 100 czy 200 złotych. Do tego obecnych jest u nas kilka innych linii, które proponują atrakcyjne ceny i sporo lotów.

Niższe koszta to nie tylko domena tanich linii. Żeby to nie zabrzmiało trochę negatywnie, jednak dla wielu Polaków Ukraina jest tym niczym dla Anglików Polska. Możemy bowiem pójść do restauracji czy baru i zamówić coś bez patrzenia na ceny. Co prawda we Lwowie czy Kijowie znajduje się sporo droższych miejsc, jednak w mniejszych miejscowościach ceny są niezwykle niskie. Zdarza się, że zamówimy pierwsze i drugie danie z piwem za kilkanaście złotych. U nas z reguły w tańszych miejscach sam zestaw obiadowy to około 20 złotych.

Co prawda w sklepach wiele produktów jest na tym samym poziomie czy nawet droższych niż w Polsce, to jednak zakup innych to spore dla nas oszczędności. Najbardziej to widać w używkach. Typowa ukraińska wódka jest 2 razy tańsza niż w naszym kraju, zaś papierosy można kupić 3 czy 4 razy taniej! Do tego dochodzi szereg innych ciekawych i atrakcyjnych cenowo produktów. Koszta życia na Ukrainie są niższe niż w Polsce, więc zapłacimy mniej za transport, zakwaterowanie.

Mnóstwo atrakcji do zobaczenia

Ukraina to z pewnością miejsce, gdzie każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Zwiedzać możemy wiele wyjątkowych cudów natury, miast i miasteczek, obiektów historycznych, postindustrialnych.

Zacznijmy może od natury. Możemy przede wszystkim postawić na dzikie góry. Szczególnym powodzeniem cieszy się pasmo Czarnohory, Beskidy Skolskie, Howerlę, Bukowel, jezioro Synewyr, park Podolski Tovtry. Nie można oczywiście zapominać o wypoczynku nad morzem. Zarówno Morze Azowskie, jak i Morze Czarne to wiele wyjątkowych miejsc do pływania, opalania, spędzania wolnego czasu z rodziną. Szkoda tylko, że z powodów politycznych nie jest już dostępny dla nas tak bardzo Krym.

Pod względem historycznym możemy zobaczyć choćby zabytkowe obiekty we Lwowie czy Kijowie, twierdzę w Kamieńcu Podolskim, Schody Potiomkinowskie w Odessie, zamek Palanka, zamek w Chocimiu, Olesku, Podhorcach. Będąc w Kijowie, koniecznie powinniśmy pomyśleć choćby nad kilkugodzinną wycieczką do Czarnobyla. To jedna z największych i najbardziej znanych atrakcji całej Ukrainy.

Trochę podróż w czasie

Dla wielu osób pierwsze zetknięcie z Ukrainą, zwłaszcza poza miastami jest niczym podróż w czasie do lat 90. XX wieku. Można zatem poczuć się nieco jak w Polsce 20 czy 30 lat temu. Podobnie można poczuć na zasadzie kulinariów. W miejscowościach górskich można bowiem spróbować wielu narodowych czy lokalnych potraw, które po prostu tworzone są z naturalnych składników. Pod tym względem można Ukrainie przyznać spory plus, że wiele potraw w restauracjach, knajpach może się kojarzyć z kuchnią naszych babć czy mam.