Qualcomm kupuje Nuvię za 1,4 miliarda dolarów

11 marca 2021
Qualcomm dokonuje niezwykle ważnego przejęcia na rynku procesorów mobilnych.

Qualcomm przejmuje ważny podmiot

Dzięki starszym czy nowym smartfonom możemy dziś odwiedzać kasyno bonus bez depozytu, grać mobilnie, korzystać z ciekawych aplikacji, serwisów społecznościowych. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie procesory mobilne. Jedną z największych firm na świecie jest Qualcomm. Jego chipy znajdują się w większej ilości smartfonów z Androidem. Właśnie dowiedzieliśmy się, że Qualcomm dokonuje zakupu firmy Nuvia za 1,4 miliarda dolarów.

Bardzo ważne przejęcie

Qualcomm bez dwóch zdań dokonuje obecnie niezwykle ważnego oraz udanego dla firmy przejęcia na rynku procesorów mobilnych. Zdaniem wielu ekspertów najnowsza transakcja będzie miała spory wpływ na branżę. Nuvia, czyli firma przejmowana właśnie przez Qualcomm, została założona w 2019 roku. Jej właścicielami było trzech byłych inżynierów i specjalistów od chipów, którzy wcześniej zdobywali bogate doświadczenie w Apple w pracy nad chipami do iPhone'a i iPada. Dzięki temu Qualcomm zyskuje kolejny oddział i zespół odpowiedzialny za tworzenie procesorów nowej generacji z przeznaczeniem do pracy w centrach danych czy urządzeniach mobilnych.

Zdaniem firmy jednym z najważniejszych czynników przemawiających za inwestycją, był rozwój 5G, na który stawiała Nuvia. W oficjalnym oświadczeniu firma napisała, że technologia 5G jeszcze bardziej przyspiesza rozwój mobilności i komputerów. Przejęcie Nuvii zagwarantuje jej stopniowe ulepszenia wydajności procesora, jak i wydajności energetycznej, przez co będzie w stanie sprostać wymaganiom dla 5G nowej generacji.

Dotychczasowi właściciele firmy Nuvia: Gerard Williams, Manu Gulati i John Bruno nie odchodzą, lecz dołączają do Qualcommu, co pomoże w integracji. Dotychczasowy dyrektor generalny Nuvia, Gerard Williams, powiedział, że kluczowe znaczenie dla zdefiniowania i dostarczenia następnej ery innowacji komputerowych będzie miało zwiększenie wydajności procesorów. Zjednoczenie obu firm połączy najlepsze w branży talenty inżynieryjne, technologię i zasoby, dzięki czemu będzie można stworzyć nową klasę platform obliczeniowych.

Qualcomm coraz mocniej zatem inwestuje w technologie i talenty na rynku, co ma zaowocować jeszcze lepszymi produktami. Jest to w pełni zrozumiałe, gdyż praktycznie każda wielka firma w branży dąży do budowania własnych oddziałów i zespołów, aby uniezależnić się od zewnętrznych dostawców. Podobny przykład mamy choćby z Apple, który odchodzi w swoich laptopach i komputerach od procesorów Intela na rzecz własnych chipów.

Nuvia ponoć aktualnie pracuje nad bardziej elastycznym i niestandardowym rdzeniem chipowym opartym o Arm, który zyskał nazwę Phoenix.

Ten rdzeń może przyczynić się do stworzenia wielu różnych procesorów na potrzeby odmiennych dziedzin gospodarki. Jeszcze wiele miesięcy przed przejęciem przez Qualcomm, Nuvia zebrała 240 milionów dolarów w rundzie finansowania, co wpłynęło na większe możliwości projektowania fizycznego, a także mikroarchitektury. Nowe rozwiązania stosowane przez markę mogą sprawić, że Snapdragon jeszcze bardziej będzie w stanie wyprzedzić konkurencję.

Nadchodzi nowy Snapdragon 870

Qualcomm niedawno ogłosił wprowadzenie na rynek nowego procesora do telefonów komórkowych o nazwie Snapdragon 870. Naturalnie stanowić ma on następcę pochodzących z 2020 roku modeli Snapdragon 865 i 865 Plus.

Warto jednak wiedzieć, że nie mamy do czynienia z zupełnie nową generacją, gdyż ta nastąpi za sprawą modelu 888. Wersja 870 jest praktycznie identyczny, jak zeszłoroczne modele, jednak zastosowano w niej taktowanie na poziomie 3,2 GHz, dzięki czemu Snapdragon 870 jest o około 10 procent szybszy niż 865 i tylko o 3 procent szybszy niż 865 Plus. Nowe telefony z tym procesorem powinny być dostępne w cenie poniżej 800 dolarów. Na rynku pojawią się zapewne w I kwartale tego roku.