Gry o Powstaniu Warszawskim

22 października 2021
Czy wiecie jak wygląda sprawa z prezentowaniem Powstania Warszawskiego w grach?
 

Dziś mamy na rynku dostęp do niezliczonej wręcz ilości gier komputerowych. To zarówno strzelanki, strategie, platformówki, gry logiczne, jak i darmowe gry jednoręki bandyta. Mają one konkretną tematykę, jak i również pozwalają na wiele godzin rozgrywki. Jeśli spojrzymy na gry historyczne, to sporo dzieje się w czasach starożytnych, średniowieczu czy II wojny światowej. Skoro już jesteśmy przy tej ostatniej, to jak wygląda sprawa z prezentowaniem Powstania Warszawskiego w grach?

Ciężki temat do ugryzienia

Nie da się ukryć, że na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat powstało mnóstwo gier o II wojnie światowej. To na ogół strategie, gdzie możemy kierować wojskami na froncie bądź też strzelanki, w których to wcielamy się w amerykańskich żołnierzy.

Tymczasem sama Polska zwykle ma marginalny udział w takich produkcjach. Najczęściej jest ona w grach obiektem ataku Niemiec w 1939 roku czy też ofensywy radzieckiej w 1944 roku. Niektóre polskie produkcje skupiają się na lotnikach z 303 dywizjonu.

Niestety nie mamy za bardzo, czym się pochwalić. To samo tyczy gier o Powstaniu Warszawskim. To ponadto bardzo ciężki temat do przedstawienia, gdyż przecież wydarzenia z 1944 roku zakończyły się śmiercią ponad 200 tysięcy mieszkańców oraz zniszczeniem prawie całego miasta. Niemniej jednak kilka razy rodzime studia próbowały wziąć na warsztat ten temat. Oto nasze krótkie zestawienie.

Uprising44: The Silent Shadows

Uprising44: The Silent Shadows to pierwsza polska produkcja o Powstaniu Warszawskim z 2012 roku. Dzieło studia DMD Enterprise okazało się jednak wielkim niewypałem z fatalnymi recenzjami graczy i krytyków.

Niech dowodem na to będzie, że w fachowych serwisie
GryOnline ma tytuł ma ocenę 2.4 na 10! Jest to połączenie TPP i RTS, które inspirowane jest wydarzeniami z 1944 roku. Kierujemy tutaj grupą cichociemnych, którzy biorą udział w walkach w Warszawie. Rozgrywka została podzielona na dwa tryby. W pierwszym kierujemy poszczególnymi postaciami, walczymy nimi niczym w typowych strzelankach.

Drugi tryb to strategia, gdzie widzimy z góry pole walki i wydajemy rozkazy większej grupie powstańców. Tytuł ten słusznie uznany został za koszmar dla graczy. Ma fatalną rozgrywkę, złą grafikę, animacje, dubbing, fabułę, a cała historia nie wydaje się związana do końca z Powstaniem Warszawskim. W zasadzie nie wiem, gdzie i kiedy dokładnie walczymy, nie obserwujemy dramatu walczącej stolicy. Wydaje się, że po prostu twórcy tanim kosztem chcieli zarobić na popularnej tematyce.

Enemy Front

Dwa lata później na rynku pojawiła się gra Enemy Front. Jest to dzieło marki CI Games, która zasłynęła serią Sniper: Ghost Warrior. W Enemy Front wcielamy się w żołnierza walczącego w czasie II wojny światowej. Jest nim Robert Hawkins, amerykański korespondent, który przybywa do Europy relacjonować wojnę. Wkrótce jednak przyłącza się do ruchu oporu. Jest to typowy FPS, który wzorowany był na klasykach pokroju Medal of Honor i Call of Duty.

Wykonujemy tu po prostu kolejne zadania i misje, które głównie polegają na zajmowaniu bądź obronie wyznaczonych punktów. Akcja toczy się na kilku teatrach, jednak najwięcej z misji dzieje się w walczącej Warszawie. Także i tutaj graficznie gra nie stała na wysokim poziomie. Od razu widać, że to produkcja o niskim budżecie. Plus z pewnością za to, że możemy bliżej przyjrzeć się walkom w Warszawie, powstańcom, a przy tym nie zabrakło w grze ważnych symboli.

Warsaw

Na koniec najnowsza gra w naszym zestawieniu. Dzieło Pixelated Milk miało swoją premierę w październiku 2019 roku. Jest to produkcja strategiczna z elementami RPG, w której to wcielamy się w żołnierzy jednego z powstańczych oddziałów. Postaci są tu wzorowane na podstawie prawdziwych powstańców, dzięki czemu możemy bliżej poznać historię całego wydarzenia. Mamy tu niejako 2 tryby.

Najpierw jako strateg i dowodzący musimy decydować o zaopatrzeniu poszczególnych dzielnic, gdzie przyjdzie nam podejmować trudne, dramatyczne decyzje. Później zaś dowodzimy konkretnym oddziałem i w turowym systemie prowadzimy walki z Niemcami. Każda z postaci ma tu własną historię, a przy tym może z łatwością zginąć. Plusem jest z pewnością klimat gry, trzymanie się realiów - powstania nie da się wygrać. Niestety gra
okazała się słabsza od tego, czego spodziewali się gracze.